U svjetlu sve izraženijih političkih napetosti u Bosni i Hercegovini, susret predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana s članovima Predsjedništva BiH dobija poseban značaj. Sastanak je održan u Antaliji, na marginama Diplomatskog foruma, i bio je prilika da Ankara potvrdi svoju dosljednu podršku stabilnosti Balkana, ali i cjelovitosti i suverenitetu Bosne i Hercegovine. Erdoganova poruka bila je nedvosmislena i direktna – Turska neće biti pasivan posmatrač dešavanjima na Balkanu, a posebno ne kada je riječ o destabilizaciji BiH.
Ovaj diplomatski potez dolazi u veoma osjetljivom trenutku za Bosnu i Hercegovinu, s obzirom na političke tenzije koje već duže vrijeme izaziva predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik. Upravo zato se postavlja pitanje – kako će Dodik reagirati na jasne poruke koje dolaze iz Ankare?
Sastanku u Antaliji prisustvovali su svi članovi Predsjedništva BiH – Željka Cvijanović, Denis Bećirović i Željko Komšić. Erdogan ih je primio odvojeno od glavnih događanja na Forumu, dajući time sastanku poseban simbolički značaj. Prema zvaničnim informacijama koje je objavila Direkcija za komunikacije Predsjedništva Republike Turske, tokom razgovora se diskutovalo o:
-
bilateralnim odnosima između BiH i Turske,
-
trenutnim političkim prilikama u regiji,
-
globalnim izazovima koji imaju utjecaj i na jugoistočnu Evropu.
U više navrata, turski predsjednik je ponovio da Ankara ne samo da podržava suverenitet Bosne i Hercegovine, već i da insistira na očuvanju njenog ustavnog poretka. Ta formulacija je naročito značajna u kontekstu djelovanja Dodika, čija retorika i politički potezi sve više liče na pokušaje narušavanja postdejtonskog uređenja zemlje.
Erdogan je takođe istakao nekoliko važnih tačaka:
-
Turska neće dozvoliti povratak na bolna iskustva iz prošlosti. Ovo je jasna referenca na ratna dešavanja iz 1990-ih, koja Ankara želi izbjeći pod svaku cijenu.
-
Politička kriza mora biti prevaziđena mirnim putem. Erdogan je izrazio očekivanje da će svi relevantni akteri u BiH pokazati odgovornost i konstruktivnost.
-
Podrška Turske Bosni i Hercegovini će se nastaviti. I to ne samo na deklarativnom, već i na političkom, ekonomskom i sigurnosnom planu.
Značenje Erdoganovih poruka ne treba podcijeniti, posebno imajući u vidu trenutne okolnosti. BiH se nalazi na prekretnici: ili će se učvrstiti kao funkcionalna i demokratska država, ili će dodatna polarizacija voditi ka ozbiljnim institucionalnim poremećajima.
Dodikova reakcija, iako još uvijek nije javno objavljena, očekuje se s pažnjom. Dosadašnje Dodikove reakcije na međunarodne poruke bile su uglavnom negativne, često obojene nacionalističkom retorikom i optužbama na račun stranih faktora. Međutim, Erdoganova poruka dolazi iz zemlje s kojom Republika Srpska nije imala otvoreni konflikt, te bi Dodik mogao biti primoran da pažljivije odmjeri svoj odgovor.
Važno je napomenuti da Turska ima značajan uticaj u Bosni i Hercegovini, naročito među bošnjačkim političkim i vjerskim strukturama. Ipak, Ankara je sve češće u posljednjim godinama pokušavala zauzeti uravnotežen stav, izbjegavajući otvoreno svrstavanje. Ovaj put, međutim, Erdogan je bio konkretan – suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak BiH su crvene linije koje se ne smiju preći.
U tom smislu, Erdoganova izjava može se posmatrati i kao jasan signal međunarodnoj zajednici – da BiH nije prepuštena sama sebi, te da se potencijalna destabilizacija neće posmatrati pasivno. Ujedno, to može predstavljati i dodatni podsticaj ostalim globalnim akterima – Evropskoj uniji i Sjedinjenim Američkim Državama – da preduzmu konkretnije korake kako bi spriječili eventualnu eskalaciju.
Ovaj diplomatski signal iz Antalije ima višeslojno značenje:
-
Za domaće političare u BiH, posebno one koji zagovaraju separatističke ideje, poruka je jasna – međunarodna zajednica neće tolerisati urušavanje državnog poretka.
-
Za građane BiH, poruka je ohrabrujuća jer sugeriše da postoji vanjska podrška za stabilnost zemlje.
-
Za međunarodne posmatrače, Erdoganov nastup pokazuje da Turska želi igrati aktivnu ulogu u stabilizaciji Balkana.
Zaključno, susret u Antaliji nije bio tek još jedan diplomatski kurtoazni događaj. Naprotiv, on predstavlja ozbiljan politički signal i potencijalni preokret u načinu na koji međunarodni akteri komuniciraju s Bosnom i Hercegovinom. Kako će Milorad Dodik reagovati na Erdoganove poruke, ostaje da se vidi, ali jedno je sigurno – poruke iz Antalije su bile direktne, strateški važne i jasno usmjerene ka očuvanju mira i stabilnosti u regiji.