Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, izazvao je šok i negodovanje u javnosti svojim nastupom u emisiji “Epilog” na Insajder televiziji. Tokom emisije, Vučić je iznio nekoliko stavova koji su naišli na žestoke reakcije, a posebno ga je kritikovala javnost zbog jedne izjave koja se odnosila na incident sa protesta.

Na početku intervjua, predsjednik Srbije iznio je svoje mišljenje o političkoj situaciji u zemlji, tvrdeći da u Srbiji postoji pokušaj “obojene revolucije”. Vučić je rekao da je spreman da odgovara za svaku riječ koju izgovori i da nikada ne bježi od svojih stavova. Iako su se mnogi osvrnuli na ove tvrdnje, ono što je najviše izazvalo pažnju bila je njegova izjava o pokušaju destabilizacije države.

Vučić je istakao da je u posljednjih nekoliko godina mnogo novca uložen u razne grupe za pritisak koje, prema njegovim riječima, imaju za cilj “kriminalizaciju i dehumanizaciju” njegovog političkog djelovanja. Kako je objasnio, United medija i druge slične organizacije godinama su radile na njegovoj diskreditaciji, ne samo u Srbiji, nego i u cijelom regionu. Prema njegovim tvrdnjama, cijeli ovaj proces bio je poduprt značajnim finansijskim sredstvima, koja su, kako tvrdi, završavala u rukama kriminalaca.

Međutim, ono što je najviše zgrozilo javnost bio je incident sa protesta koji je Vučić komentarisao. Na pitanje o nasilju i reakcijama tokom protesta, predsjednik Srbije je iznio stav koji je mnogima izgledao kao opravdanje za nasilje. Njegova izjava bila je da je u pitanju “pokušaj obojene revolucije”, te da je sve to dio planirane destabilizacije. Ova izjava naišla je na oštre reakcije, jer su mnogi smatrali da je predsjednik pokušao minimizirati ozbiljnost situacije i umanjiti odgovornost za reakcije koje su se dogodile na protestima. Takav stav izazvao je burne reakcije na društvenim mrežama i među građanima, koji su smatrali da Vučić svojim riječima pokušava bježati od odgovornosti za nasilje koje se dogodilo.

Javnost je posebno bila zgrožena njegovim marginaliziranjem protesta i tvrdnjama da su oni samo dio šireg političkog plana. Korisnici društvenih medija osudili su ovaj njegov pokušaj da prikrije stvarne uzroke i posljedice protesta, koji su, prema njihovim riječima, bili reakcija na nezadovoljstvo građana zbog političkih odluka i vladavine. Neki su čak tvrdili da je predsjednik, svojim izjavama, pokušao demonizirati sve koji se protive njegovoj vlasti i smanjiti značaj stvarnih problema u društvu.

Također, u ovoj emisiji, Vučić je govorio o, prema njegovom mišljenju, neobjektivnoj i nepravednoj kritici koju je suočen u medijima. “Desetine hiljada tekstova” koji su pisani protiv njega iz regiona, kako je istaknuo, više govore o stanju u medijima nego o stvarnim političkim pitanjima u Srbiji. Iako se predsjednik protivi kritikama koje dolaze iz drugih zemalja, smatra da to više ukazuje na političku pozadinu nego na stvarne, temeljne probleme u njegovom vođenju zemlje.

Iako je Vučić tvrdio da su svi pokušaji destabilizacije njegove vlasti propali, njegov nastup je izazvao velike polemike. Šok koji je izazvala njegova izjava o protestima samo je dodatno pojačao nepovjerenje prema njegovoj vlasti među određenim dijelom građana. Neki smatraju da je on ponovo pokušao umanjiti ozbiljnost problema i pokazao manjak empatije prema ljudima koji su izašli na ulice tražeći promjene.

Jasno je da je Vučićeva izjava o obojenoj revoluciji izazvala podijeljena mišljenja. Dok jedni smatraju da je riječ o spontanoj reakciji vlasti na višegodišnje napade, drugi smatraju da je ovo još jedan pokušaj manipulacije i iskrivljavanja stvarnosti. U svakom slučaju, izjave predsjednika Srbije dodatno su rasplamsale političke strasti u zemlji, a reakcije na društvenim mrežama ukazuju na duboko povjerenje i polarizaciju među građanima.

Za sada, Vučić ostaje na svom stavu, tvrdeći da je sve što je rekao istina, i da će nastaviti sa borbom protiv pokušaja destabilizacije zemlje. Ipak, jasno je da će njegove izjave i dalje biti predmet brojnih diskusija i kritika na društvenim mrežama i među političkim analitičarima.

Zaključno, iako Vučić pokušava opravdati svoje stavove, jasno je da se javnost u Srbiji ne slaže sa njegovim viđenjem situacije. Političke tenzije u zemlji ostaju visoke, a njegov odnos prema protestima samo dodatno pojačava nepovjerenje u njegovu vlast.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here