U posljednjem nizu dešavanja vezanih za političku situaciju u Bosni i Hercegovini, na zatvorenim konsultacijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija održan je važan sastanak koji je dodatno rasvijetlio stavove ključnih međunarodnih aktera o budućnosti BiH. Prema informacijama koje je iz Washingtona prenio novinar Al Jazeere Ivica Puljić, sve članice Vijeća sigurnosti – izuzev Rusije – jasno su izrazile podršku ustavnom poretku, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, kao i postojećim državnim institucijama te visokom međunarodnom predstavniku.

Puljić ističe da je ova situacija za mnoge bila očekivana, ali ono što je privuklo posebnu pažnju jeste reakcija Kine. Iako Kina već duži period pokazuje određenu rezervisanost prema ulozi OHR-a (Ureda visokog predstavnika), što se tiče samog opstanka i stabilnosti Bosne i Hercegovine, njen stav je bio jasan – podržavaju jedinstvenu i suverenu BiH. Ovaj detalj dodatno otežava poziciju Milorada Dodika i njegovih pokušaja da delegitimizira međunarodnog predstavnika i institucije BiH, jer Kina važi za značajnog partnera, posebno u okvirima globalne geopolitike.

Analitičari ocjenjuju da ovo predstavlja ozbiljan diplomatski udarac, ne samo za Dodika, već i za Moskvu, koja jedina nije podržala zaključke konsultacija. Većina prisutnih država, uključujući evropske članice i Sjedinjene Američke Države, pokazale su visok nivo usklađenosti i jasno prenijele stav da podrška suverenitetu BiH ostaje čvrsta i neupitna.

Nakon ovih konsultacija, iznijet je i niz važnih poruka:

  • Osuda svake ideje o rušenju Dejtonskog mirovnog sporazuma.

  • Jasno upozorenje da mir u Bosni i Hercegovini ne smije biti doveden u pitanje.

  • Poziv na smirivanje tenzija i pokretanje ozbiljnog političkog dijaloga.

Ambasador Slovenije pri UN-u, Samuel Žbogar, dodatno je podcrtao zabrinutost međunarodne zajednice zbog sve učestalijih političkih tenzija u BiH. Naglasio je da je upravo zbog tih okolnosti Slovenija predložila da se konsultacije održe, čime su željeli da stave akcenat na važnost stabilnosti u regionu.

Interesantno je napomenuti da je, kako prenosi Puljić, najavljeno da će se u maju pred Vijećem sigurnosti predstaviti redovni šestomjesečni izvještaj o situaciji u BiH. Očekuje se da će tada izvještaj podnijeti visoki predstavnik Christian Schmidt, a nije isključeno da će u New York doputovati i član Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, ukoliko dobije vizu za ulazak u Sjedinjene Američke Države.

Ovaj događaj i zaključci sa zatvorenih konsultacija zapravo šalju višestruku poruku svim političkim akterima u Bosni i Hercegovini:

  1. Međunarodna zajednica ostaje čvrsto na strani očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH.

  2. Pokušaji destabilizacije ili delegitimizacije institucija naići će na odlučan odgovor.

  3. Politička kriza mora biti riješena kroz dijalog, a ne unilateralne poteze.

Na unutrašnjem planu, to znači dodatni pritisak na vlasti Republike Srpske i Milorada Dodika, jer čak i tradicionalni saveznici poput Kine jasno poručuju da ne podržavaju bilo kakav pokušaj razbijanja države. Iako Kina ima rezerve prema ulozi OHR-a, njihova podrška suverenoj BiH ostaje nesporna, što dodatno sužava prostor za političke manevre koji bi ugrozili mir.

Zaključno, ono što se moglo jasno iščitati iz ovih konsultacija jeste poruka jedinstva i odlučnosti međunarodne zajednice. Bez obzira na različite poglede na određene tehničke ili proceduralne aspekte, konsenzus je postignut kada je riječ o ključnim vrijednostima – očuvanju mira, teritorijalnog integriteta i stabilnosti Bosne i Hercegovine. Ovaj diplomatski razvoj događaja još jednom potvrđuje da, uprkos pritiscima, temeljne institucije BiH uživaju podršku većine uticajnih svjetskih sila. Samim tim, Dodikova strategija suočava se sa ozbiljnim preprekama, a odgovornost za smanjenje političkih tenzija sada leži na domaćim političarima, uz poruku da je dijalog jedini održivi put ka rješavanju krize.

Ono što ostaje kao ključno pitanje nakon ovakvog diplomatskog raspleta jeste – kako će na ove jasne stavove reagovati političko rukovodstvo u Republici Srpskoj? S obzirom na to da međunarodni faktori, uključujući i tradicionalne partnere poput Kine, ne pokazuju spremnost da podrže bilo kakve radikalne poteze koji bi doveli do destabilizacije zemlje, Dodiku i njegovim saradnicima preostaje da preispitaju svoje političke korake. Pritisak sa svih strana jasno signalizira da se period jednostranih odluka bliži kraju, te da je vrijeme za ozbiljan dijalog i kompromis jedini put ka očuvanju mira, stabilnosti i dugoročne sigurnosti u Bosni i Hercegovini. U protivnom, izolacija bi mogla biti sve dublja, a prostor za političko djelovanje sve uži.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here