U posljednjim mjesecima politička scena Bosne i Hercegovine doživjela je značajne promjene koje ukazuju na mogućnost smjene vlasti na državnoj razini. Iako su postojali optimistični najavi o sklapanju koalicije, stvarni napredak u formiranju nove vlasti i dalje je neizvjestan, a ključne prepreke ostaju. Jedan od glavnih izazova u procesu političkog dogovora je, kao i obično, Izborni zakon, koji je ponovo postao kamen spoticanja u procesu postizanja konačnog sporazuma.

Nakon što su smijenjeni predstavnici SNSD-a, uključujući Nebojšu Radmanovića, a na njihovo mjesto imenovani predstavnici SDS-a, poput Darka Babalja, očekivanja su bila visoka. Međutim, koalicija koja bi trebala nastati još uvijek nije postignuta, a postizanje konkretnih dogovora o novoj vlasti odgođeno je zbog nejasnoća u vezi sa Izbornim zakonom. Mnoge stranke koje pregovaraju među sobom i dalje nisu postigle konačni dogovor. Čak je i najavljivani novi ministar sigurnosti, Nebojša Vukanović, suočen sa problemima u procesu imenovanja, jer njegovo potvrđivanje ovisi o predsjedavajućoj Borjani Krišto, koja čeka zvaničan prijedlog nove koalicije.

Kao što je već rečeno, najveći izazov za postizanje koalicije i smjene vlasti jeste manjak konkretnih prijedloga i nepostojanje jasne dinamike u pregovorima. Iako su već postojale najave o novim sastancima i dogovorima, na terenu nije bilo stvarnog napretka. U ovoj situaciji, zastupnici opozicije, poput Branislava Borenovića, ističu da će uskoro biti jasno hoće li političke stranke iz Federacije i RS-a uspjeti doći do konačnog dogovora o novoj vlasti. On je također naglasio da se intenzivno pregovara i da bi konačni odgovor mogao biti poznat u narednim danima.

Za sada, premda je postojala spekulacija o tome ko će zamijeniti dosadašnje ministre SNSD-a, situacija ostaje nejasna. Razgovori o zamjenama, posebno na funkcijama koje se odnose na ljudska prava i izbjeglice, kao i vanjsku trgovinu, još uvijek nisu dosegli konkretne zaključke. U međuvremenu, SDS, čiji članovi Mirko Šarović i Nebojša Vukanović kandidiraju na ključna ministarska mjesta, nisu spremni donijeti konačnu odluku bez ozbiljnih političkih dogovora.

Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH, izjavio je da je potrebno da HDZ BiH konačno omogući postizanje dogovora o imenovanju novog ministra sigurnosti. Prema njegovim riječima, bez izmjena u Izbornom zakonu, neće biti moguće imenovati novog ministra, a u suprotnom će procesi imenovanja biti blokirani.

Na drugoj strani, stranke okupljene oko SNSD-a, iako priznaju da je opozicija već ostvarila određene pobjede, čine sve da zadrže svoj utjecaj u vlasti. Iako su priznali da su izgubili određene pozicije u Parlamentu, SNSD-ovci smatraju da vlast neće biti promijenjena dok se ne provedu novi izbori. Milan Petković iz Ujedinjene Srpske izjavio je da je izborna pobjeda ključ za formiranje vlasti, a ne dogovori između gubitnika i pobjednika. Stranka koja je dobila najviše glasova, prema njegovom mišljenju, treba imati pravo na vlast, a ne stranke koje su bile gubitnici na prošlim izborima.

U međuvremenu, SNSD i dalje raspolaže s ključnim blokirajućim moćima, jer tri delegata u Domu naroda omogućavaju im da usmjere tok pregovora prema vlastitim interesima. Takva pozicija daje im moć da zadrže svoje kadrove na ključnim pozicijama i spriječe političke promjene koje bi im mogle ugroziti pozicije. Bez obzira na opće nezadovoljstvo među građanima zbog trenutne političke stagnacije, SNSD i dalje kontroliše ključne političke tokove.

Međutim, sve češće reakcije iz opozicije upućuju na to da opozicija smatra kako je trenutna vlast iscrpljena i da je vrijeme za promjene. Branislav Borenović iz PDP-a tvrdi da su opozicioni političari sada oslobođeni straha od vlasti i spremni su preuzeti odgovornost za stvaranje novog političkog okvira koji bi omogućio ozbiljan napredak za BiH. On također naglašava da je promjena na vlasti nužna za izlazak iz trenutne političke krize koja traje već godinama, te za povratak nacionalnih i političkih interesa na pravi put.

Na kraju, pred Bosnom i Hercegovinom su teški pregovori o budućnosti vlasti i političkih odnosa. Iako trenutna situacija ukazuje na odgađanja i nesigurnost, jasno je da politički lideri, unatoč protivljenju i blokadama, moraju pronaći način da otvore vrata za daljnje reformske procese koji bi omogućili dugoročni napredak zemlje. Bez jasnog političkog dogovora, BiH će ostati zarobljena u stagnaciji, a šanse za stabilizaciju zemlje ostaju i dalje u neizvjesnosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here