U Bosni i Hercegovini, posebno u entitetu Republike Srpske, sve je prisutniji osjećaj da korupcija i kriminal prožimaju mnoge sfere društva, ali uprkos tome, masovne akcije hapšenja i ozbiljan pristup razotkrivanju tih problema gotovo da nisu ni na vidiku. Dok u susjednoj Srbiji, na primjer, svakodnevno svjedočimo hapšenjima visokih političara i odgovornih osoba zbog koruptivnih radnji, situacija u RS-u ostaje suprotna. Mnoge afere u javnim preduzećima, kao što su Elektroprivreda i Šume Republike Srpske, rezultiraju velikim gubicima za građane, dok istovremeno procesuiranje odgovornih osoba izostaje. U međuvremenu, rijetki su slučajevi hapšenja i procesuiranja političara, čime se stiče dojam da je korupcija postala gotovo institucionalizirana.
Među rijetkim slučajevima koji su privukli pažnju javnosti svakako je hapšenje Nenada Nešića, bivšeg ministra bezbjednosti BiH i direktora Puteva Republike Srpske. Iako je Nešić uhapšen zbog sumnji na koruptivne radnje, mnogi su odmah započeli političku igru, tvrdeći da je njegov slučaj politički montiran. Politika i politički interesi, čini se, često postaju prepreka za pravično i nepristrasno istraživanje takvih slučajeva. Predsjednik njegove stranke, Darko Banjac, uzeo je stranački pristup, tvrdeći da je presumpcija nevinosti prioritet, te dodao da je Nešić dobio podršku od DNS-a i Narodne partije Srpske. Ovaj slučaj samo je jedan od mnogih koji ukazuju na sistemske probleme u pravosudnom i političkom sustavu Republike Srpske.
Društvo u BiH, i posebno u entitetu RS, suočava se s ozbiljnim izazovima u borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije. Iako su nebrojeni dokazi o malverzacijama, visokoj korupciji i lošem poslovanju javnih preduzeća, djelovanje pravosudnih organa gotovo da izostaje. Elitne političke strukture često kontrolišu pravosudne institucije i koriste ih u svoje političke svrhe, a ne za sprječavanje kriminala. Mladen Bubonjić, komunikolog, smatra da su mnoge institucije doslovno “zarobljene” od strane političkih elita, koje upravljaju njima i koriste ih kada to odgovara njihovim interesima, dok u drugim trenucima dolazi do zataškavanja i opstrukcija.
Kada je riječ o borbi protiv korupcije u javnim preduzećima, stanje je posebno zabrinjavajuće. Umjesto da se istrage provode u vezi sa sumnjivim poslovima u Putevima Republike Srpske i Elektroprivredi, Vlada Republike Srpske se usmjerava na održavanje sastanaka sa rukovodstvima tih preduzeća, bez da se govori o odgovornosti pojedinaca. Iako su najavljivane reforme i akcije za “sređivanje” stanja u javnim preduzećima, mnogi novinari i analitičari izražavaju duboku sumnju u ozbiljnost tih najava, smatrajući da će se vrlo malo toga stvarno promijeniti. Elvir Padalović, novinar, ističe kako su obećanja o borbi protiv malverzacija u sektoru javnih preduzeća samo “prazne riječi” koje se često ponavljaju, a stvarni problemi ostaju neriješeni.
Iako su najavljivane reforme i borba protiv korupcije u javnim preduzećima, situacija u Republici Srpskoj ostaje relativno nepromijenjena. Političke stranke i njihovi predstavnici često ne uspijevaju pokazati stvarnu volju za razotkrivanjem koruptivnih radnji koje ugrožavaju opći interes građana. Dok se na nacionalnom nivou mnogo pažnje posvećuje velikim političkim pitanjima, sistemskih reformi i ozbiljnog pristupa borbi protiv visoke korupcije i organiziranog kriminala nema. Bez istinske političke volje i jasnog pravosudnog okvira, BiH i dalje ostaje u začaranom krugu, gdje su korupcija i nepoštivanje zakona česta pojava, a odgovornost gotovo nikada ne dolazi.
Nažalost, trenutna politička i pravosudna situacija u BiH, a posebno u RS-u, ukazuje na ozbiljne probleme u borbi protiv korupcije, jer se sustav čini “zarobljenim” od strane političkih elita. Bez stvarnih promjena, građani BiH će i dalje biti prepušteni divljanju kriminalnih struktura koje, unatoč brojnim aferama, nastavljaju nesmetano djelovati.
Za kraj, važno je napomenuti da će pravi progres u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala biti moguć samo ako dođe do ozbiljnih promjena unutar samog pravosudnog sistema i političkih struktura u BiH. Bez stvarne političke volje za sprovođenjem reformi i kažnjavanjem odgovornih, situacija će ostati ista, a građani će i dalje biti žrtve nefunkcionalnog sistema koji štiti kriminalne i koruptivne interese. Političari i javne institucije moraju prestati koristiti pravosudne organe za svoje vlastite ciljeve i početi raditi u interesu svih građana, kako bi se stvorio pravi okvir za pravednost i transparentnost u zemlji.