Od početka pandemije na društvenim mrežama pojavljuju se sve više lažnih poruka, uglavnom iz Rusije i Kine. Europska služba za vanjske poslove nalazi se na tragu izvora ovih vijesti.
“Izbjeljivač ili bijeli luk pomažu protiv virusa corone.”
“Pranje ruku radi zaštite od corona virusa potpuno je beskorisno.”
“Virus je bezopasan i može se zaustaviti fiziološkom otopinom za četiri dana.”
Ovo su tri tipična primjera netačnih informacija (FAKENEWS) koje su rasprostranjene na društvenim mrežama.
Vera Jourova, povjerenica EU za pravdu, zaštitu potrošača i jednakost, rekla je za WELT da trenutno postoji „veliko povećanje količine dezinformacija vezanih uz koronu“. Cilj je destabilizirati zapadna društva dezinformacijama, ali i ojačati postojeće desničarske snage i utjecati na izbore.
Europska služba za vanjske poslove (EEAS) procijenila je tačno kako to izgleda u posljednjih nekoliko sedmica. Izveštaj iz Brisela nosi naziv: „dezinformacija Covid-19“. Šef vanjske politike EU Josep Borrell govori o „pandemiji informacija“. Naročito ruski mediji sistemski preplavljuju zapadne države bajkama o Coroni. Peking takođe širi snažne dezinformacijske kampanje.
Notorne laži koje se trenutno šire oko virusa u ruskim medijima kao što su Sputnik, Rossija 24 ili RT:
„Koronavirus nije izbio u kineskom gradu Wuhan, već u laboratorijama razasutim po svijetu koje su u vlasništvu američke vlade.“
„Šengensko područje bez granica više ne postoji“
„Evropljani su u karanteni i samo se izbjeglice mogu slobodno kretati.“
„Skrivena vlada koristi virus corone za kontrolu populacije.“
Preko kontriliranih medija, Rusija širi dezinformacije u Rusiji i u inostranstvu. „Vijesti namijenjene domaćoj ruskoj publici opisuju virus kao oblik strane agresije“, pišu stručnjaci. Analiza nastavlja: „Vijesti koje su usmjerene međunarodnoj publici prvenstveno su usredotočene na teorije zavjere o“ globalnim elitama „koje virus koriste u svoje svrhe.“
Takve teorije zavjere se koriste i na zapadnom Balkanu (Albanija, Srbija, Crna Gora, Kosovo, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija). Prema podacima Službe za spoljne poslove, cilj bi mogao biti diskreditacija političkih protivnika ili uticaj na predstojeće izbore u Srbiji i Severnoj Makedoniji. Istovremeno, te teorije mogu podstaći i osjećaje protiv migranata u regiji zapadnog Balkana.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Kina također namjerno koristi lažne podatke u propagandne svrhe. Popularna bajka na društvenim medijima je da
“Zapad eksploatira virus kako bi nanio štetu Kini i širio protukineske osjećaje”
“Zapad se mora zbog toga ispričati Kini i Kinezima.”
Druga bajka je da su Kina i vođa stranke Xi Jinping posebno odradili izvrstan posao u suzbijanju virusa – što takođe dokazuje da se centralizirana država može mnogo bolje suočiti sa takvim krizama jer ima više kontrole. Još jedna poruka koju se režim u Pekingu voli širiti:
„Zapad, a posebno SAD, trebali bi biti zahvalni Kini zbog brzog suzbijanja virusa“
„Zapad je, s druge strane, djelovao previše sporo i sada je u haosu.
MJoe. izvor: WELT.de