Željko Komšić, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, nedavno je bio domaćin konferencije koju je organizovao Institut evropskih demokrata (IED), fokusirane na budućnost zapadnog Balkana i njegov odnos sa Evropskom unijom. Prije samog početka ovog skupa, Komšić je iskoristio priliku da se obrati medijima, prokomentarišući trenutne političke prilike u Bosni i Hercegovini, s posebnim osvrtom na djelovanje Milorada Dodika i predstojeći sastanak HDZ-a BiH sa opozicionim strankama iz Republike Srpske.

Komšić je u izjavi naglasio da se trenutno postavlja pitanje da li su Dragan Čović, HDZ BiH, ali i zvanični Zagreb, donijeli odluku o raskidu strateškog partnerstva sa Dodikom i njegovim SNSD-om. Kako ističe, Čovićeve poruke su često upakovane u polurečenice i polumisli, ali čak i iz takvih izjava može se iščitati njegova eventualna spremnost da dođe do promjene aktuelne političke većine. Komšić smatra da bi takav potez značio Dodikovu dodatnu političku izolaciju, koja je rezultat, kako tvrdi, upravo Dodikovih vlastitih poteza i politike koju vodi.

Govoreći konkretnije o situaciji u Republici Srpskoj, Komšić je iznio stav da je Dodik zapravo aktivirao ranije pripremljeni plan, iako taj plan, prema njegovom mišljenju, ne donosi željene rezultate. On ističe da otpor prema Dodikovoj politici postoji i unutar same RS, te ocjenjuje njegov politički pristup kao “političko ludilo”. Prema Komšiću, Dodik sam sebe stavlja u sve teže situacije, bez da ga neko sa strane na to prisiljava.

Posebno je naglasio i stav o pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine. Iako se, kako kaže, ponekad čini frustrirajućim to što te institucije ne mogu efikasno djelovati prema Dodiku, Komšić je uvjeren da je Dodikova politička karijera, na duže staze, već završena priča. On ostavlja prostor za buduća dešavanja, ali njegov utisak je da Dodikova opcija nema održivu perspektivu.

Komšić je naglasio i potrebu mudrog pristupa u ovom trenutku. Po njegovom mišljenju, vatru ne treba gasiti benzinom, te insistira na racionalnosti i strateškom razmišljanju. On upozorava da bi bilo kakva nagla i nepromišljena reakcija mogla dovesti do toga da se stanovnici Republike Srpske okupe oko Dodika, što bi dodatno zakomplikovalo situaciju. Jasno podvlači da ova kriza nije pitanje Republike Srpske kao entiteta, niti srpskog naroda, već se sve svodi na političku sudbinu jednog čovjeka i njegove političke ideje.

Prema Komšiću, građani Republike Srpske uviđaju razliku između interesa naroda i Dodikove lične političke borbe. Dokle god se ta svijest širi, postoji nada da će Bosna i Hercegovina uspjeti izaći iz ove krize na normalan i miran način, te započeti proces izgradnje države kakva zapravo treba biti – funkcionalna, stabilna i zasnovana na zajedničkim interesima svih građana.

U zaključku, Komšić je još jednom podcrtao svoj stav o evropskoj perspektivi Bosne i Hercegovine. Za njega, ne postoji druga opcija osim članstva u Evropskoj uniji, iako otvoreno priznaje da zemlja trenutno značajno zaostaje u tom procesu. Naglasio je da BiH mora intenzivno raditi kako bi jednog dana postala ravnopravan član evropske zajednice, te da je potrebno prevazići postojeće političke prepreke kako bi se krenulo ka ostvarenju tog cilja.

Na samom kraju, Komšić je ostavio dojam da vjeruje kako postojeće političke turbulencije, iako izazovne, mogu biti prekretnica. Ako politički akteri budu imali dovoljno razuma i snage da se okrenu konstruktivnom dijalogu, Bosna i Hercegovina bi mogla krenuti putem stabilnosti i reformi. Dugoročna vizija koju zagovara uključuje oslobađanje od opstruktivnih politika, otvaranje prostora za demokratski napredak i stvaranje društva koje će biti u potpunosti integrisano u evropske tokove.

Komšić je na kraju svoje izjave ostavio i poruku svim političkim akterima u zemlji – bez obzira na etničke ili entitetske pripadnosti – da je krajnje vrijeme da se prestane sa politikama podjela i konflikta. Prema njegovim riječima, Bosna i Hercegovina ima dovoljno potencijala da postane moderna i uređena država, ali taj potencijal može biti ostvaren samo ako svi prestanu koristiti krize za vlastite političke interese. Zemlja ne može napredovati dok su pojedinci fokusirani na očuvanje vlastitih pozicija po svaku cijenu, poručio je. Umjesto toga, pozvao je na povratak osnovnim vrijednostima demokratije, saradnje i odgovornosti prema svim građanima, naglašavajući da je budućnost Bosne i Hercegovine u rukama onih koji su spremni da biraju razum, a ne konflikt.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here