Uoči presude Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, koja će biti izrečena 26. februara, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željko Komšić, komentirao je političku situaciju u BiH, kao i izazove koji dolaze iz entiteta RS. Komšić smatra da bi, bez obzira na presudu, mogla uslijediti kriza koja će zahtijevati smirenost i odgovornost u reakcijama. On upozorava da bi brzopotezne reakcije mogle dovesti do eskalacije situacije, koja bi izmakla kontroli. Komšić naglašava da BiH mora odgovoriti smireno, uz razmišljanje i mudrost, kako bi se izbjegla spirala sukoba, koja bi imala dugoročne posljedice za cijelu zemlju.
Kada je riječ o prijetnjama i najavama sukoba koje dolaze iz Republike Srpske, Komšić ističe da BiH nema kapaciteta za rat. On smatra da ljudi nisu naivni i da neće slijediti Dodika u takvom scenariju. “Niko neće krenuti za njim u tu avanturu,” poručuje Komšić, dodajući da je Dodik sam sebe doveo u situaciju u kojoj se nalazi, bez podrške naroda. Komšić jasno naglašava da sadašnji politički i društveni kontekst nije ni približno isti kao 1992. godina, kada je postojala JNA i kada su okolnosti bile daleko povoljnije za vođenje rata. Komšić je siguran da nema raspoloženja među ljudima za bilo kakav oblik sukoba, te da je svima jasno da se mora boriti za mir i stabilnost. “Mi ćemo se boriti za svoju zemlju politički i pameću,” dodao je.
Komšić također tvrdi da Milorad Dodik neće povući nikakav značajan potez u BiH bez odobrenja Beograda, te da svi njegovi postupci imaju podršku izvan BiH. Komšić smatra da, ukoliko Dodik pokuša krenuti u secesiju ili bilo kakav oblik političkog otcepljenja, BiH ima spreman odgovor. “Institucije BiH nastavljaju raditi bez obzira na to tko se nalazi u njima,” ističe Komšić, naglašavajući da se mora sačuvati neovisnost i stabilnost države. Dodaje kako, u slučaju bilo kakvih prijetnji od strane Republike Srpske, Oružane snage BiH mogu izreći naredbe koje će zaštititi ustavni poredak. Komšić u tom kontekstu naglašava da će BiH ostati ujedinjena i da nijedna osoba, bez obzira na svoj politički položaj, neće moći ugroziti opstanak države.
Osvrćući se na političke podjele, Komšić također spominje da je Dodik suočen s velikim problemima unutar vlastite stranke, jer ga opozicija ne podržava. On upozorava da bi bilo pogrešno dopustiti da sudbina jednog čovjeka ugrozi sudbinu cijele zemlje. “Za sudbinu jednog čovjeka ne smijemo žrtvovati sudbinu tolikog broja ljudi,” kaže Komšić, ističući da nije pametno nasjedati na svaki politički potez koji dolazi iz RS-a. Komšić, u tom smislu, poziva sve političke aktere na odgovornost i razboritost kako bi se izbjegla veća nesreća.
U vezi sa međunarodnom podrškom koju Dodik očekuje, Komšić se osvrnuo na odnose BiH s Turskom, rekavši da je Recep Tayyip Erdoğan, predsjednik Turske, uvijek smirivao situaciju i nikada neće podržati Dodika ako bi to išlo na štetu BiH. Komšić tvrdi da Turska ne želi vidjeti haos u BiH jer bi to imalo negativne posljedice po stabilnost regiona. Erdogan je, prema Komšiću, uvijek nastojao očuvati stabilnost i sigurno je da Turska neće podržati nijednu politiku koja bi mogla dovesti do novih sukoba ili destabilizacije u BiH.
U zaključku, Komšić podsjeća sve političke aktere u BiH na važnost jedinstva i zajedničkog rada na očuvanju države. Svi političari, bez obzira na svoje razlike, moraju razumjeti da BiH ima više nego dovoljno snage da se odupre unutrašnjim prijetnjama i sačuva svoju teritorijalnu cjelovitost i ustavni poredak. S obzirom na sve izazove, BiH mora nastaviti s jačanjem svojih institucija i raditi na stabilizaciji unutrašnje političke situacije, kako bi se spriječile bilo kakve eskalacije koje bi mogle ugroziti opstanak države.