U poslednje vreme, u BiH su se pojavile neprihvatljive reakcije prema radu sutkinje Sene Uzunović, posebno u kontekstu njenog učešća u procesu koji se vodi protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića. Ove reakcije su izazvane pokušajem javnosti da utiče na ishod presude i stavove koji su se širili u medijima. U odgovoru na ovakve napade, Udruženje sudija/sudaca Federacije BiH izrazilo je oštro neslaganje sa bilo kakvim pokušajem pritiska na rad sudija, posebno na osobu sutkinje Uzunović. Udruženje je istaklo da su ovakve reakcije neprihvatljive, jer predstavljaju ozbiljan napad na nezavisnost sudstva, koji bi mogao narušiti osnovne principe vladavine prava i pravičnosti.

Udruženje sudija je izjavilo da pruža bezrezervnu podršku sutkinji Uzunović u njenom profesionalnom radu. Istaknuli su važnost poštovanja integriteta i nezavisnosti sudstva, a posebno su apelovali na javnost da se uzdrži od bilo kakvih medijskih istupa koji bi mogli ugroziti te vrednosti. Prema njihovim rečima, takve reakcije mogu samo dovesti do stvaranja atmosfere nepoštovanja pravnog sistema, što može imati dugoročne negativne posledice po povjerenje građana u institucije države. Podrška koju je Udruženje pružilo sudiji Uzunović ima za cilj očuvanje pravne sigurnosti i stabilnosti institucija, te očuvanje ugleda i nezavisnosti pravosudnog sistema u zemlji.

Ovaj slučaj je posebno značajan jer se radi o presudi koja se očekuje 26. februara, a Dodik je već najavio da neće prisustvovati izricanju presude. Uprkos njegovom stavu, istaknuto je da sudski procesi moraju biti poštovani i da sudske odluke ne bi trebalo komentirati iz političkih razloga. Iako se u BiH često javljaju napetosti zbog političkih stavova, ovaj incident podsjeća na važnost poštovanja zakona i neuticanja na rad sudskih organa. Svako političko mešanje u pravosudne institucije samo doprinosi povećanju polarizacije među građanima i ometa postizanje pravde.

U zaključku, izjava Udruženja sudija jasno stavlja do znanja da je neopravdano pokušavati vršiti pritisak na sudski sistem, a svaki pokušaj da se utiče na nepristrasnost pravosudnih organa predstavlja ozbiljan korak unazad za vladavinu prava u zemlji. Sutkinja Uzunović, kao i svi sudije, zaslužuju poštovanje svog profesionalnog integriteta, a svi građani i mediji pozvani su da u svojim istupima ne zloupotrebljavaju situacije koje bi mogle narušiti pravnu sigurnost i nezavisnost pravosuđa.

Iz reakcija na medijske istupe može se primetiti da su pritisci na pravosudne institucije postali sve učestaliji i snažniji, što stvara dodatne izazove za nezavisnost sudstva u Bosni i Hercegovini. Kroz istoriju, pritisci na sudije su često dolazili iz različitih političkih i društvenih sfera, a to je postajalo naročito izraženo u trenucima kada se očekivale odluke koje bi mogle imati značajan politički uticaj. Sutkinja Uzunović i njen rad u procesu protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića postali su predmetom tih pritisaka, koji ne samo da utiču na nju kao pojedinca, već i na opšti kredibilitet i poverenje u pravosudne institucije. Udruženje sudija je stoga smatralo nužnim da se izjasni i stane u odbranu slobode rada sudija i njihovog prava na donošnje nepristrasnih odluka, bez straha od spoljnog uticaja.

Kada se govori o važnosti nezavisnosti pravosuđa, mora se imati na umu da svaka zemlja koja teži stabilnosti i demokratiji mora obezbediti da njene pravosudne institucije rade u skladu sa zakonima i Ustavom, bez političkog uticaja. Udruženje sudija upozorava da bi bilo kakav pokušaj manipulacije ili mešanja u rad sudova mogao imati dalekosežne posledice, uključujući potencijalnu destabilizaciju pravnog sistema. Javnost, a naročito političari i mediji, moraju biti svesni da uticanje na pravosudne institucije nije samo protivno zakonima, već može ugroziti temeljne vrednosti društva. Ne sme se zaboraviti da pravda mora biti slepa, i da samo striktno poštovanje zakona može omogućiti da pravosudni sistem bude pravičan i efikasan. U tom kontekstu, bilo kakvo ometanje u radu sudija može samo doprineti erosiji poverenja građana u pravosudni sistem, što dugoročno šteti celokupnoj državi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here