Toalet za 5 KM: Da li je gostoprimstvo u Sarajevu postalo roba luksuza?
U srcu Sarajeva, gradu poznatom po otvorenosti i toplini, jedna lokalna picerija izazvala je pravi šok – uvela je naplatu korištenja toaleta u iznosu od 5 KM. Da, dobro ste pročitali. Ako želite oprati ruke ili obaviti osnovne fiziološke potrebe, to će vas koštati kao dodatni prilog uz naručenu pizzu.
Ova praksa naišla je na žestoke reakcije na društvenim mrežama, u komentarima i medijima. Građani, ali i turisti, izražavaju nevjericu i ogorčenje.
„Pet maraka za WC? Pa zar smo toliko nisko pali?“
„Toalet nije luksuz, to je potreba.“
„U Beču je euro, u Sarajevu pet maraka? Kakva je to logika?“
Vlasnici picerije pravdaju se „visokim troškovima održavanja i higijene“, no za mnoge je ovo znak da se čak i osnovne ljudske potrebe pokušavaju unovčiti – i to usred grada koji se nekada ponosio besplatnom česmom na svakom ćošku i otvorenim vratima komšiluka.
Jedan čitatelj portala podijelio je svoje iskustvo:
„Dva odlaska na WC, deset maraka. Očekivao sam račun za hranu, a dobio račun za fiziologiju. Ako ovako nastavimo, uskoro ćemo plaćati zrak po udisaju.“
Komercijalizacija svega – gdje je granica?
Ovakva praksa nije nova na evropskim autoputevima i benzinskim pumpama, ali prelazak ovakvih naplata u gradske kafiće, restorane i picerije podiže ozbiljno pitanje: da li ugostitelji zaboravljaju šta znači riječ ‘ugostiti’?
Turistička sezona, inflacija i povećani troškovi ne mogu opravdati ignorisanje osnovnih standarda gostoljubivosti. Sarajevo nije samo destinacija na mapi – to je grad čiji je identitet vezan za druženje, toplu riječ i čaršijsku kulturu u kojoj se gost ne pljačka nego dočekuje.
U vremenu kada su građani sve više pogođeni rastom cijena i padom kvaliteta života, ovakvi potezi dodatno narušavaju već krhko povjerenje između ugostitelja i gostiju. Ako toalet postane luksuz – šta je sljedeće? Naplata za sjedenje? Ulazak u objekat prenosi dijasporainfo.net