Oglasi - Advertisement

Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, Staša Košarac, izjavio je da će presuda predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku, imati dalekosežne posljedice za BiH i da će nakon nje “ništa više u BiH biti isto”. Košarac je naglasio kako su predstavnici Republike Srpske kroz prošlu godinu više puta pozivali političku strukturu u Sarajevu da preuzme odgovornost za suverenost zemlje i da se prestane s montiranjem političkih procesa, što je, prema njegovom mišljenju, ozbiljno narušavalo stabilnost države.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Prema Košarčevim riječima, predsjednik Dodik je postao predmet političkog progona, koji je, kako smatra, predstavljen kao politički proces usmjeren protiv njega i Republike Srpske. Košarac smatra da ovakvi postupci imaju za cilj destabilizaciju i potkopavanje temeljnih principa dejtonskog sporazuma. On je istaknuo da se nastavlja raditi na implementaciji politika koje će biti u interesu Republike Srpske, bez obzira na moguće kritike i otpor s drugih strana. U tom kontekstu, Košarac je također istaknuo kako se neće dopustiti politički procesi koji se montiraju s ciljem podrivanja institucionalnih i političkih prava Republike Srpske.

Košarac je u izjavi novinarima u Sarajevu istaknuo da će politička situacija u BiH, zbog presude Dodiku, biti prekretnica, a on sam sigurno ne vidi mogućnost za normalizaciju odnosa u trenutnim okolnostima. Pozvao je na obnovu političke autonomije Republike Srpske i to kroz jasno poštovanje ustava, kao i svih prava koja su utvrđena Dejtonskim mirovnim sporazumom. On je čak iznio tvrdnju da su mnogi potezi koje donosi politička struktura u Sarajevu samo političke igre i manipulisanje u korist stranaca koji žele da mijenjaju ustavni poredak.

Košarac je također komentirao političku dinamiku u Sarajevu, nazivajući političko okruženje u glavnom gradu “povampirenim” i “toksičnim”, te je ukazao na negativan utjecaj koji ovo okruženje ima na odnose između entiteta i na implementaciju politika koje su u interesu Srba u BiH. Prema njegovim riječima, Sarajevo je, nažalost, često bilo okrenuto vanjskim faktorima, a ne interesima domaćih političkih subjekata. Košarac smatra da je ta politika, koja je podupirala strane interese, bila ključna za potkopavanje Republike Srpske, a da se to danas nastavlja, čime bi se doveli u pitanje svi ustavni principi koji čine temelj BiH.

Također, Košarac je rekao da su, zahvaljujući toj situaciji, strane sile imale priliku da provode svoje politčke planove, koji su u konačnici rezultirali pokušajem demontiranja Republike Srpske. On je uvjeren da bi sve to moglo dovesti do daljnjeg jačanja političke i institucionalne autonomije Republike Srpske, te ističe da međunarodni pritisci više neće imati toliki utjecaj kako je to bilo u prošlosti.

Za kraj, Košarac je iznio vrlo jasnu poruku da će se politička scena BiH promijeniti, ali ne na način koji bi išao u korist stranih uplitanja i raznih manipulacija. Prema njegovim riječima, on i njegova politička struktura u Republici Srpskoj nastavit će se boriti za poštivanje suvereniteta i prava, bez obzira na presude i političke pritiske koji dolaze s drugih strana. Svi koji žele ugroziti stabilnost Republike Srpske i njezinu nezavisnost naići će na čvrst otpor, smatra Košarac. Ovaj pristup, iako možda smatran radikalnim od strane drugih, jasno naglašava njegovu posvećenost očuvanju interesa Republike Srpske i njene političke stabilnosti.

Košarčev istup također ukazuje na duboku podjelu unutar političkog života BiH, gdje svaka strana nastoji ostvariti vlastite interese kroz različite političke i institucionalne kanale. Politički manevri koje provodi vlast Republike Srpske jasno pokazuju kako entiteti unutar BiH nastoje zaštititi svoju autonomiju i suverenost, a sve s ciljem sprječavanja spoljnih utjecaja koji bi mogli narušiti temeljne principe unutrašnje politike. Bez obzira na međunarodni pritisak, Košarac je uvjeren da će njegova politička struktura uspjeti implementirati svoje ciljeve, koristeći ustavnu osnovu i Dejtonski sporazum kao zaštitu od bilo kakvih pokušaja demontiranja unutarnje ravnoteže. Očekivani daljnji politički razvoj u BiH sigurno će ovisiti o tome kako će se entitetske strukture nositi s izazovima koje donose političke presude i međunarodni pritisci, ali jasno je da će Republika Srpska nastaviti svoju borbu za očuvanje svojih prava i sloboda u političkom okruženju koje se stalno mijenja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here