Na granici s rijekom Drinom, onom lijepom, čistom, brzom, dubokom i hučnom, 45 kilometara udaljena od Srebrenice živi sama Saliha Osmanović, supruga Rame Osmanovića koji je u smrt otišao dozivajući svog sina Nermina.

Godinama sama ustaje i liježe, nema s kim progovoriti. Za nas je govorila da joj ne treba ništa osim da joj neko dođe i pita „kako si“.

“Znaš kad nemaš nikoga – započinje Saliha svoju zahvalu onima koji su se dosjetili da u ovom gradu, njenom gradu, u blizini mjesta gdje počivaju duše njenih najmilijih izgrade Centar za brigu o starijima.

“Za mene će ovo mnogo značiti, mnogo… U smislu, ako padnem pa ne mogu sebi ustati donijeti kafu vode ili da jedem, u tom smislu. To je za mene veliko zadovoljstvo – kaže Saliha.

Centar za brigu o starijima namijenjen je svima, ali prije drugih, u njemu bi mjesto i bijeg od samoće mogle pronaći Saliha, Beguna, Bida, Ćamila, Fatima, Ferida, Hanifa, Hanija, Makbula, Medija, Mejra, Mevlida, Mula… Sve majke Srebrenice koje i dane i noći provode s mislima o onima kojih više nema.

A njihova želja, želja majki, jeste samo da im budu što bliže i da, kada svoju djecu ne mogu, barem njihove nišane miluju i s njima porazgovaraju…

Gledajući kako napreduju radovi na izgradnji Centra, Magbula Divović kaže kako je ovo dar od Boga i dobrih ljudi koji su odlučili napraviti Centar i time im barem malo olakšati starost.

“Kako mi neće značiti? Ja sedmično odem obiđem i popričam i vratim se kući i nastavim svoj posao… Ja sam tu hrabra i jaka zato sam najviše i došla. Ovo nam produžava život, što smo tu u svom na svom i što ćemo imati domove za one koji ne mogu, a i oni koji mogu, neka nam ih.

Centar za stare i nemoćne osobe, koji Međunarodni forum solidarnosti EMMAUS gradi u saradnji s organizacijom Stichting “Proplan” iz Nizozemske koja ujedno finansira i projekt “Ljubav za majke Srebrenice”, služit će za odmor, liječenje i pažnju koju majke nemaju u zdravstvenom sistemu širom entiteta RS.

U Centru će imati svu potrebnu pomoć, ali će svakodnevno biti i u prilici obilaziti mezarje svojih najmilijih. Ovu divnu i humanu priču, punu emocija, i radosti i tuge u isto vrijeme, priču o Centru koji je više nego potreba, pokrenuo je Willem Pronk, predsjednik Fondacije “Proplan”. Taj veliki humanist godinama pomaže one koji su u potrebi širom Bosne i Hercegovine. Putem projekta “Ljubav za majke Srebrenice” i izgradnje Centra pokazuje koliko je, zapravo, u njemu ljubavi i dobrote. Uporan je i ustrajan, zajedno s Međunarodnim fondom solidarnosti EMMAUS, da Centar u Srebrenici bude najmoderniji takve vrste i namjene u Evropi.

Kapacitet centra je više od 80 osoba. Kompleks će sadržavati jedan objekt s jednosobnim apartmanima, 36 apartmana, objekt za osobe s invaliditetom, osam dvokrevetnih soba, restoran s kuhinjom i upravom, osam kuća za četiri osobe, objekt za kreativne radionice, te ostale popratne objekte kao što su vešeraj, kotlovnica, magacin…

Prema riječima Elmedina Škrebe, pomoćnika direktora Međunarodnog fonda solidarnosti EMMAUS, bit će moguće smjestiti i više osoba, ali sve će to, kaže, procijeniti od slučaja do slučaja, ukoliko bude veća potražnja.

“Prioritet će imati majke Srebrenice, majke Podrinja koji su trenutno ovdje, a žive same.

Izgradnju centra finansijski je kroz sve faze podržavalo i Federalno ministarstvo za raseljene osobe i izbjeglice, na čelu s ministrom Edinom Ramićem. Ministar Ramić kaže kako je ovaj Centar zaista bio potreban Srebrenici te da će nastaviti pružati podršku s ciljem da majke dobiju potrebnu brigu i njegu.

Ekonomska kriza uzrokovana pandemijom koronavirusa nanijela je štetu radovima jer su se povisile cijene građevinskog materijala. Sada su za završetak radova nepohodne novčane donacije institucija, kompanija i pojedinca, kako bi se završila izgradnja Centra i svega dodatnog što je potrebno kako bi Centar svoja vrata korisnicima otvorio što prije. Jer majke s godinama nisu mlađe. Dragocjena im je svaka minuta, svaka sekunda u kojoj su bliže makar mezarima onih koje su od njih otrgli i ubili. U mnogim njihovim bolima i neprospavanim noćima bile su same. Njihova tuga neće biti manja, ali svi mi možemo pomoći da njihova bol i borba budu dostojanstvenije.

Ukoliko možete i želite pomoći, a sigurni smo da je tako, sve informacije u vezi s uplatom donacija možete pronaći u Međunarodnom forumu solidarnosti EMMAUS, a na linku https://mfs-emmaus.ba/doniraj/ i informacije o uplatama uz naznaku za Centar za brigu o starijima.

Srebreničke majke, iako iz dana u dan bivaju starije i iznemoglije, raduju se useljenju u Centar. Bosanci i Hercegovci nebrojeno puta pokazali su se kao veliki humanisti, zato ne dozvolimo da srebreničke majke provedu posljednje godine života same. One imaju jedna drugu, ali im treba mjesto u kojem će biti zajedno.

Centar je to mjesto. Pomozimo u njegovoj izgradnji i ugradimo sebe u ovo dobro i plemenito mjesto, prenosi Hayat.