Marinika Tepić, potpredsednica Stranke slobode i pravde, podnela je ozbiljan zahtev za hitno saslušanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Ova inicijativa usledila je nakon što su otkriveni dokazi koji ukazuju na to da je Vučićev tim, uključujući i njegovu saradnicu Natašu Vukšić, bio upoznat sa problemima vezanim za izgradnju termoelektrane B3 u Kostolcu. Tepić tvrdi da je Vučić 2023. godine bio obavešten o kašnjenju radova, ali da je i dalje insistirao na ubrzanju procesa, iako je znao da neće biti moguće završiti blok pre jula 2024. godine.

Tepić je u javnim nastupima istakla da je već tada upozoravala da postoji velika opasnost za zdravlje i sigurnost građana, jer su radovi u Kostolcu bili daleko od završetka, a informacija o tome da projekat neće biti završen u planiranom roku, bila je zatajena. Prema njenim rečima, kineska kompanija CMEC, koja je bila zadužena za radove, obavestila je Elektroprivredu Srbije (EPS) da neće moći da postigne zacrtani rok. Međutim, Vučićev tim je odlučio da i dalje forsira nastavak rada i da ignoriše ovo upozorenje. Tepić je u više navrata pozvala tužilaštvo da se pozabavi ovom situacijom i pokrene odgovornost, kako za Vučića, tako i za sve druge koji su doprineli ovom problemu.

Pored toga, Tepić je i ranije ukazivala na opasnosti po životnu sredinu koje će nastati ukoliko projekat ne bude izveden prema svim standardima. Smatra da bi, u trenutnoj situaciji, nastavak rada na termoelektrani mogao da ugrozi zdravlje ljudi i da bi to moglo imati dugoročne posledice po zdravlje građana. Na ovaj način, Tepić je u više navrata pozivala na odgovornost onih koji su krivi za nepravilnosti u realizaciji ovog projekta.

Dokumenti i prepiske koje je BIRN dobio na uvid, a koje su obuhvatale e-mailove i WhatsApp komunikaciju, ukazuju na to da je Nataša Vukšić, Vučićeva saradnica, ubrzavala izgradnju bloka B3 bez poštovanja važećih zakona i propisa. U prepisci se vidi da je Vukšić insistirala na tome da se što pre potpišu zapisnici o izvršenim radovima, iako je nadzor nad gradilištem ukazivao na probleme sa projektom. Uprkos ovim upozorenjima, Vukšić je dovodila i agente BIA-e da prete i zastrašuju radnike koji su ukazivali na nepravilnosti, nazivajući ih “neprijateljima projekta”. Ova situacija dodatno je pogoršala i tako već napetu političku klimu, izazvavši oštre reakcije opozicije, uključujući Tepić.

Ova politička afera i dalja istraživanja mogu imati velike posledice za Vučića i njegovu administraciju, jer se postavlja pitanje o tome ko je zapravo odgovoran za sigurnost i efikasnost energetske infrastrukture u Srbiji. Tepić je jasno stavila do znanja da će nastaviti da traži odgovornost od onih koji su napravili greške i propuste u ovom projektu, a očekuje i da tužilaštvo ozbiljno razmotri nove dokaze.

Iako se situacija u Kostolcu i dalje razvija, iako je Vučićev tim od početka znao o potencijalnim problemima sa izgradnjom, jasno je da je politika ubrzavanja izgradnje imala svoje rizike, a javnost je sve više zabrinuta zbog moguće štete koja bi mogla nastati u budućnosti. Tepić je, stoga, nastojala da stavi do znanja da bi se ozbiljan pristup rešavanju ovih problema mogao doneti samo uz puno poštovanje zakona i uz uvažavanje struke i mišljenja eksperata.

U zaključku, ovo je samo jedan od mnogih primera kako političke odluke mogu imati dugoročne posledice na bezbednost i zdravlje građana. Ako se ispitivanje ovog slučaja nastavi, jasno će biti potrebno da se postavi ozbiljno pitanje odgovornosti svih koji su umešani u nezakonite radnje i nepoštovanje važećih procedura. Tepić je svojim istupima zapravo otvorila ozbiljnu debatu o tome koliko transparentnosti i odgovornosti ima naša vlast u projektima od važnosti za državu. U narednim mesecima biće interesantno pratiti kako će se odvijati sudbina ovog slučaja i hoće li pritisak javnosti i opozicije uticati na donošenje odgovarajućih pravnih i političkih mera.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here