U svjetlu nedavnih dešavanja, Damir Marjanović, lider političkog pokreta Za nove generacije (ZNG), našao se u centru pažnje javnosti zbog hapšenja istaknutih članova svoje stranke. Njegovo gostovanje na BHT-u uslijedilo je nakon što su u okviru nastavka akcije “Koverta” privedene Adna Mesihović, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, te njena pomoćnica Dženita Viteškić, obje članice ZNG-a. Također su privedeni i Ibrahim Obhođaš, dekan Fakulteta informacionih tehnologija Sveučilišta Vitez, te član Upravnog odbora Zavoda za zapošljavanje KS.

Marjanović je, govoreći o ovim dešavanjima, istakao da je stranka namjerno izbjegla donošenje prenagljenih zaključaka. Prema njegovim riječima, brza politička reagovanja mogu djelovati kao pritisak na institucije i stoga su u ZNG-u odlučili dati punu podršku pravosudnim tijelima, kako bi se istraga odvijala nesmetano i bez političkog uplitanja. Naglasio je da vjeruje u profesionalnost onih koji rukovode istragom, pozivajući se na njihovu dosadašnju stručnost i ozbiljnost u postupanju.

U razgovoru je potvrdio da su i Mesihović i Obhođaš članovi Upravnog odbora ZNG-a, te naglasio kako ih lično poznaje dugi niz godina. Marjanović je posebno izdvojio angažman profesorice Mesihović, navodeći njenu posvećenost u borbi za bolje uslove rada u visokom obrazovanju, kao i njenu senzibilnost prema mladima i obrazovnim pitanjima. Istakao je da se, prema do sada dostupnim informacijama, optužbe odnose na određene proceduralne propuste pri zapošljavanju jedne osobe, što ne mora nužno upućivati na ozbiljniji oblik korupcije ili zloupotrebe.

Marjanović je također naveo da, prema njegovim saznanjima, direktor Studentskog centra – osoba čije je zapošljavanje predmet istrage – nije član ZNG-a, što dodatno komplikuje generalizaciju odgovornosti. Jasno je poručio: “Ne umanjujem značaj potencijalnih prekršaja zakona, ali neću ni prejudicirati ničiju krivicu.”

Naglasio je da kao bivši forenzičar vrlo dobro zna koliko riječi izgovorene u medijima mogu imati težinu, te da je upravo zato važno ostati suzdržan i principijelan dok istraga traje. Profesionalnost i poštivanje zakona su, prema njegovim riječima, temelj na kojem se ZNG želi graditi, čak i u trenucima kada se suočavaju s velikim izazovima.

Odgovarajući na navode koji su se pojavili u medijima, a koji sugeriraju da su on i njegova supruga na platnom spisku Kantona Sarajevo, Marjanović je to kategorički negirao. Istakao je da niti on niti njegova supruga ne primaju platu iz kantonalnog budžeta, te pojasnio da je on univerzitetski profesor i zastupnik, ali da nije profesionalni političar. Dodao je i da mu je važnije ko nešto govori, nego šta se govori, aludirajući na nužnost objektivnosti i provjere informacija prije nego se plasiraju u javnost.

Na pitanje da li je imao bilo kakva saznanja o mogućim neregularnostima u radu svojih saradnika, Marjanović je bio jasan: “Ne, nisam bio upoznat.” Ipak, izrazio je povjerenje u pravosudne organe i nada se da će sve činjenice uskoro izaći na vidjelo.

Također je podvukao da Pokret Za nove generacije nastavlja s radom bez zastoja, naglašavajući vlastito iskustvo stečeno kroz:

  • 25 godina u nauci

  • 20 godina u forenzici

  • 10 godina u politici

Ovaj profesionalni background, kako kaže, naučio ga je da se uvijek oslanja na činjenice, a ne na emocije ili političke kalkulacije.

U razgovoru se osvrnuo i na sličan slučaj iz prošlosti kada je uhapšen tadašnji ministar Bojan Bošnjak, a on sam tada kritikovao sporost Vlade KS u reagiranju. Kada je upitan treba li se i sada reagovati istom brzinom, s obzirom na trenutnu poziciju ministrice Mesihović, Marjanović je naveo da je Vlada KS već imenovala privremenu ministricu Dariju Softić-Kadenić, i priznao da je ovaj put reakcija bila brža nego u slučaju Bošnjaka.

Na samom kraju, poručio je da ima puno povjerenje u pravosudne institucije Bosne i Hercegovine i da vjeruje kako će javnost ubrzo saznati sve što je potrebno kako bi se donijeni zaključci temeljili na provjerenim činjenicama, a ne na senzacionalizmu.

U ovakvim složenim i osjetljivim situacijama, važno je napomenuti da politička odgovornost mora ići ruku pod ruku sa poštivanjem zakonskih procedura. Transparentnost, komunikacija sa javnošću i povjerenje u institucionalni poredak čine temelj svakog demokratskog društva. Ovaj slučaj nije samo test za ZNG, već i za cjelokupni politički ambijent u BiH, jer pokazuje koliko su politički akteri spremni da se suoče s krizama bez panike, ali s punom odgovornošću.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here