Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, u najnovijim izjavama pokazao je odlučnost i samopouzdanje nakon što je Interpol odbio zahtjev za raspisivanje crvene potjernice na osnovu naloga Suda BiH, koji Dodik smatra neustavnom institucijom. Po povratku iz posjete Rusiji, Dodik je u intervjuu za RTRS ocijenio da je takva odluka Interpola potpuno očekivana i u skladu sa principima pravde, naglašavajući da ta međunarodna organizacija “nije servis Sarajeva”.
U svom obraćanju, Dodik je otvoreno kritikovao ono što naziva “političkim Sarajevom”, tvrdeći da su njihova očekivanja prema međunarodnim institucijama postala nerealna i da su navikli da njihove želje budu automatski ispunjene. Prema njegovim riječima, odluka Interpola da ne uvaži zahtjev koji dolazi iz Sarajeva pokazuje da pravda i dalje ima svoje mjesto u svijetu, te je pozdravio tu odluku kao dokaz da se međunarodna zajednica ne rukovodi političkim pritiscima.
Dodik je dodatno istakao da je nakon toga dobio pozive podrške od predstavnika više zemalja, navodeći kako je Republika Srpska dužna da bude zahvalna svima koji, kako on kaže, “čuvaju vjeru u pravdu”. Iako nije precizirao o kojim državama je riječ, naglasio je važnost te podrške kao signal da RS ima prijatelje u međunarodnoj zajednici.
U nastavku izlaganja, predsjednik RS se osvrnuo i na odnose unutar Bosne i Hercegovine, s posebnim fokusom na optužbe koje, prema njegovim tvrdnjama, dolaze iz Sarajeva sa ciljem destabilizacije entiteta Republika Srpska. On tvrdi da su takve priče dio šireg narativa čiji je cilj da se zaustavi razvoj i politička autonomija RS, navodeći niz primjera koji uključuju:
-
Optužbe o skorom bankrotu Republike Srpske
-
Kritike vezane za ekonomske politike entiteta
-
Stalne institucionalne opstrukcije i blokade
Dodik je uvjeren da takvi narativi nisu utemeljeni, te tvrdi da se iza njih krije pokušaj da se RS prikaže kao nestabilna i bez perspektive, što on odlučno odbacuje.
Posebno emotivan ton zauzeo je kada je govorio o svojoj povezanosti sa Republikom Srpskom, ističući da je to najljepše mjesto na svijetu i da nema namjeru da ikada živi negdje drugo. Iz njegovih riječi proizilazi čvrsto uvjerenje da vodi svoju politiku u pravom pravcu i da zna šta radi, bez obzira na, kako kaže, “sve što mu spočitavaju politički protivnici.”
On je dodatno poručio: “Moramo vratiti sve ono što su iz Sarajeva uništili”, čime implicira da određene institucije i ingerencije koje su nekada pripadale RS treba vratiti na nivo entiteta. Ova izjava se može tumačiti kao poziv na povrat nadležnosti sa državnog na entitetski nivo, što je dugogodišnja politička platforma lidera RS.
Zanimljivo, Dodik je najavio i da će, nakon što sve ovo prođe, zahvaliti svojim političkim protivnicima iz Sarajeva jer su, kako kaže, “internacionalizovali slučaj”, što on smatra korisnim jer je otvorilo međunarodnu debatu o pravima i položaju RS unutar BiH.
U cjelokupnom govoru, Dodik je pokušao prikazati sebe kao lidera koji se ne povodi za spoljnim pritiscima i koji ima jasnu viziju budućnosti RS. Ujedno je nastojao mobilizirati javnost entiteta kroz poruke odlučnosti i samopouzdanja.
U svjetlu ovih izjava, može se zaključiti nekoliko ključnih poruka:
-
Republika Srpska, prema Dodiku, neće dopustiti da njene nadležnosti i autoritet budu potkopani.
-
Odluka Interpola poslužila je kao dodatna potvrda da međunarodni mehanizmi ne funkcionišu isključivo prema volji Sarajeva.
-
Politička retorika koja dolazi iz Banja Luke ostaje snažno konfrontacijska, sa jasnim nastojanjem da se ojača entitetska autonomija.
-
Dodik sebe predstavlja kao lidera koji ima međunarodnu podršku i koji zna kako da vodi RS kroz izazove.
U konačnici, Dodikova retorika se nastavlja oslanjati na kombinaciju otpora prema Sarajevu, poziva na unutrašnju homogenizaciju RS i stalne reference na međunarodnu podršku. Njegove izjave ukazuju na to da ne planira odstupiti od politike konfrontacije i da će nastaviti da gradi narativ o ugroženosti Republike Srpske, dok istovremeno promoviše sebe kao njenog najvjernijeg branioca.