Nedavno su procurili tajni dokumenti koji otkrivaju planove Njemačke u slučaju izbijanja opsežnog rata u Europi. Ovaj dokument od hiljadu stranica opisuje detaljne mjere koje će Njemačka poduzeti kako bi osigurala zaštitu svoje ključne infrastrukture, mobilizirala svoje snage, i omogućila brzo prebacivanje trupa NATO-a u slučaju vojnog sukoba. Ove informacije dolaze u trenutku kada se u političkim i vojnim krugovima u zapadnim zemljama sve više razmatra mogućnost direktnog sukoba sa Rusijom.

Prema general-potpukovniku Andreu Bodemanu, koji sebe smatra autorom ovog plana, trenutna sigurnosna situacija u Europi se drastično promijenila nakon što je Rusija započela agresiju na Ukrajinu. Bodeman je istaknuo da Njemačka sada suočava s najvećim rizikom od uključivanja u rat od vremena Hladnog rata. On tvrdi da se trenutna situacija može opisati kao „hibridna faza sukoba“, u kojoj su glavne prijetnje dezinformacije, cyber napadi, špijunaža, i sabotaže.

Iako je Njemačka još uvijek izvan formalnog rata, Bodeman naglašava da zemlja više ne živi u mirnodopskom vremenu. On je također ukazao na činjenicu da se Rusija reorganizira i jača svoje vojne snage, što bi moglo predstavljati prijetnju NATO zemljama. Stoga, Bodeman poziva na ubrzane pripreme kako bi Njemačka bila spremna za potencijalni sukob. „Moramo da ubrzamo svoje pripreme kako bismo bili spremni prije nego što bude prekasno,“ poručio je Bodeman.

U tom kontekstu, njemački mediji izvještavaju o sve učestalijim tvrdnjama da Rusija provodi sabotaže i destabilizaciju unutar Njemačke. Jedan od najnovijih izvještaja dolazi od Der Spiegela, koji navodi da je u decembru 2024. godine nekoliko nepoznatih počinilaca izvodilo diverzije u Njemačkoj. Navodno su oni punili izduvne cijevi automobila sa montažnom pjenom, kačili slike Roberta Habeka, vicekancelara i člana stranke Zeleni, koristeći ljepak i trake. Prvobitno su ovi incidenti pripisani radikalnim ekološkim aktivistima, ali su kasnije povezani s ruskom agenturom, što je postalo dio šireg narativa o ruskoj hibridnoj prijetnji.

Njemačka se, s obzirom na ove prijetnje, odlučila na jačanje svojih vojnih kapaciteta. Zemlja je u posljednjim mjesecima uvela niz mjera za povećanje svog vojnog budžeta, nabavku novih oružanih sustava, te pripreme za vojnu mobilizaciju. Iako su ovi potezi često predstavljeni kao odgovor na odbrambene potrebe, treba naglasiti da je Njemačka već vojno uključena u sukob u Ukrajini, šaljući Leopard 2 tenkove, PVO sisteme IRIS-T, i drugu vojnu pomoć Ukrajini.

Osim toga, bivša kancelarka Angela Merkel i drugi njemački zvaničnici pozivaju na sprečavanje ruske pobjede u Ukrajini, što dodatno podstiče vojne pripreme. Njemačka, s obzirom na javne izjave o jačanju svojih odbrambenih kapaciteta, izgleda da ubrzava svoje planove za potencijalni veći sukob, kako je to naznačeno u procurjelom dokumentu.

Iako su mnoge zapadne zemlje smatrale Rusiju glavnim agresorom, Moskva je više puta upozoravala NATO i Europsku uniju da njihova aktivna podrška Ukrajini može biti shvaćena kao direktno učešće u sukobu. Rusija također vidi ove sabotaže u Njemačkoj kao dio propagandnog rata protiv nje. Tako, prema ruskom stajalištu, zapadne zemlje već vode proxy rat protiv Rusije, a mjere poput ovih u Njemačkoj samo pogoršavaju sigurnosnu situaciju u Europi.

Njemačka se u tom svjetlu suočava s težim izazovima. Njeni nadalje ojačani vojni kapaciteti i pripreme za veliki sukob mogu značiti da će Europu još dublje uvući u vojnu konfrontaciju s Rusijom, što bi imalo nesagledive posljedice za cijeli kontinent. Porast napetosti i povećanje vojnih priprema jasno pokazuju da Europa možda nije u potpunosti spremna na ono što bi mogla postati novi globalni sukob, s posljedicama koje bi se osjetile diljem svijeta.

Zaključno, Njemačka se, suočena s rastućim sigurnosnim prijetnjama i povećanom napetosti u Europi, poduzima ključne mjere kako bi ojačala svoje vojne kapacitete i osigurala stabilnost na kontinentu. Ovaj tajni dokument koji je procurio u javnost samo potvrđuje ozbiljnost situacije i spremnost Njemačke da poduzme sve potrebne korake kako bi se pripremila za potencijalni veći sukob. Međutim, ovi potezi neće biti bez posljedica. Moguće je da će oni dodatno pogoršati politiku i sigurnost u Europi, gdje bi sve dublje militariziranje moglo otvoriti vrata za širu vojnu konfrontaciju s Rusijom. Dok zemlje članice NATO-a i Europske unije nastoje balansirati između odbrane i provociranja potencijalnih agresora, čini se da će Njemačka biti ključni igrač u oblikovanju sigurnosne arhitekture Europe u narednim godinama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here