Na granici s BiH: Hrvatska započela pripremu terena za odlaganje radioaktivnog otpada, javnost u BiH ogorčena i u strahu

Na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac u opštini Dvor, nadomak granice s Bosnom i Hercegovinom, započelo je uklanjanje objekata, što je prvi konkretan korak u pravcu izgradnje centra za zbrinjavanje nisko i srednjeradioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane “Krško”. Iako iz Hrvatske tvrde da se radi samo o “sanaciji terena”, ova aktivnost izazvala je duboku zabrinutost i negodovanje u Bosni i Hercegovini.

Radi se o lokaciji neposredno uz Trgovsku goru, regiju poznatu po bogatstvu prirode i blizini brojnih naseljenih mjesta u BiH, uključujući Bosanski Novi, Kostajnicu, Bosansku Dubicu i Krupu na Uni. Upravo zato su mještani i lokalne zajednice godinama ustrajno izražavali protivljenje ovom projektu.

Upozorenja i reakcije iz BiH: “Opasnost nadvila nad čitavim područjem”

Mario Crnković iz Udruženja „Green Team“ iz Bosanskog Novog upozorava da je ovo dosad najozbiljniji korak Hrvatske prema realizaciji projekta odlaganja radioaktivnog otpada:

“Ovo je signal da Hrvatska ide dalje bez obzira na protivljenje BiH. Ne govorimo više o teoriji, već o početku stvarne realizacije opasnog projekta.”

Slične stavove dijeli i Vojadin Pilipović, v.d. direktora JU Park prirode Una:

“Ova prijetnja nije lokalnog karaktera – radi se o potencijalnoj ekološkoj katastrofi za cijeli sjeverozapadni dio Bosne i Hercegovine.”

Institucije BiH traže hitan prekid aktivnosti

Iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH potvrđeno je da je Hrvatskoj upućena protestna nota, kojom se zahtijeva momentalni prekid svih aktivnosti na lokaciji Čerkezovac. Ekspertski tim BiH navodi da je rušenje objekata jasno kršenje međunarodnog prava jer:

„Hrvatska nije provela prekograničnu Studiju uticaja na okoliš niti je Bosna i Hercegovina uključena u proces odlučivanja, iako je direktno pogođena strana.“

Nemanja Galić, član ekspertskog tima BiH, jasno kaže:

„Smatramo da su ove aktivnosti početak gradnje objekata i tražimo njihovo hitno zaustavljanje, jer suprotno međunarodnim obavezama, BiH nije konsultovana ni uključena u proces.“

Hrvatska tvrdi: Nema gradnje, samo sanacija

Iz Fonda za zbrinjavanje radioaktivnog otpada Republike Hrvatske tvrde da uklanjanje objekata ne znači početak gradnje, već “pripremu terena i sanaciju”. Dodaju da će se konačna odluka temeljiti na rezultatima Studije utjecaja na okoliš, koja je još u izradi i koja će navodno uključiti javne rasprave.

Zabrinutost javnosti: Borba za zdravlje i budućnost

Lokalne zajednice, udruženja građana i zvaničnici u BiH, poput Jasmina Emrića, poslanika u Parlamentu BiH, zahtijevaju da se iskoriste svi međunarodni pravni mehanizmi:

“Hrvatska nas uporno ignoriše. Nema bilateralnog razumijevanja, nema uvažavanja činjenica koje potvrđuju da je ovaj projekat direktna prijetnja za građane BiH.”

Iako Hrvatska formalno nije započela gradnju objekta, koraci koji su poduzeti šalju snažnu poruku: namjera postoji i plan se realizuje. Građani i institucije u BiH ostaju na oprezu, zahtijevajući ne samo transparentnost, već i poštivanje međunarodnih normi koje štite zdravlje i životnu sredinu preko granica prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here