Nakon nedavnog telefonskog razgovora između Donalda Trumpa i Vladimira Putina, iz Ukrajine stižu prve reakcije na ovaj politički dijalog. Trump je također obavio razgovor i s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, koji je tu komunikaciju opisao kao “dug i značajan”. Ukrajinski predsjednik je u izjavi naglasio da je Ukrajina posvećena postizanju trajnog i pouzdanog mira, te da su u toku zajednički pregovori s Sjedinjenim Američkim Državama u vezi sa zaustavljanjem ruske agresije. Zelenski je istaknuo da Ukrajina želi mir više od svega, ali nije propustio naglasiti da neće odustati od svojih osnovnih ciljeva, koji uključuju povratak teritorija izgubljenih tijekom 2014. godine. Iako je sačuvao diplomatski ton, Zelenski je jasno dao do znanja da će Ukrajina čuvati svoju teritorijalnu cjelovitost.
Na izjave Donalda Trumpa brzo su stigle reakcije iz Ukrajine, a među njima se izdvaja izjava ministra obrane Ukrajine, Rustema Umerova, koji je istaknuo kako Ukrajina nije promijenila svoj stav u vezi s pristupanjem NATO-u. Umerov je izjavio da je potrebno naviknuti se na različite izjave, ali je ponovio da je Ukrajina čvrsto posvećena svojoj željnoj budućnosti u NATO-u. “Naš stav ostaje nepromijenjen. Želimo biti članica NATO-a. Bit ćemo članica NATO-a”, rekao je ministar obrane, jasno naglašavajući da Ukrajina neće odustati od svog stava koji je definiran i prije početka rata.
Ove izjave dodatno su potkrijepljene komentarima Kire Rudik, ukrajinske zastupnice, koja je za BBC izjavila svoju zabrinutost zbog Trumpovih razgovora s ruskim predsjednikom. Rudik se boji da bi razgovori mogli stvoriti iluziju da Putin zaista želi mir, i postavila je pitanje kako Ukrajina može biti sigurna da će Putin održati svoje obećanje i ispoštovati bilo kakve dogovore. Zastupnica Rudik također je izjavila da Ukrajina neće pristati na nikakve pregovore u kojima bi bila prisiljena ustupiti teritorije Rusiji, dodajući da bi, iako Ukrajina neće odustati od svojih teritorijalnih zahtjeva, mogla, kako je rekao predsjednik Zelenski, privremeno odgoditi povratak tih teritorija.
Na pitanje hoće li Ukrajina ikada sjesti za pregovarački stol s Putinom, Rudik je izjavila da je takav scenarij nezamisliv, barem u uvjetima u kojima bi predsjednik Zelenski bio sam. Prema njenim riječima, bilo bi potrebno da uz Zelenskog za stolom budu europski čelnici i, nadamo se, predsjednik Trump. Prema njenom mišljenju, pregovori bez tih dodatnih međunarodnih garancija i podrške ne bi donijeli konkretne rezultate. Rudik smatra da je potrebna međunarodna podrška kako bi bilo moguće postizanje bilo kakvog dogovora sa Rusijom, a Ukrajina ne bi smjela biti prepuštena pregovorima u kojima bi bila suočena s nepoštivanjem svojih prava i teritorijalne cjelovitosti.
U ukrajinskoj javnosti, osim političara, prisutna je duboka sumnja u stvarne motive Rusije. Mnogi Ukrajinci vjeruju da bi bilo koji razgovori o teritorijalnom kompromisu bili štetni za njihovu budućnost. Prema mišljenju mnogih, Ukrajina mora čuvati svoju neovisnost i suverenitet bez obzira na političke pritiske s vanjskih strana. Ukrajinska politika prema Rusiji ostaje čvrsta, a izazov za ukrajinsku vladu bit će održati međunarodnu podršku koja može osigurati pritisak na Rusiju da prestane s agresijom i vrati Ukrajini njene gubitke iz 2014. godine.
Zelenski i ostali ukrajinski lideri nastavljaju iznositi jasnu poruku da Ukrajina neće odustati od svojih ključnih interesa. Ovaj novi politički okvir u kojem je Ukrajina odigrala važnu ulogu u diplomatiji s Trumpom i Putinom, pokazuje da se rat ne vodi samo na terenu, već i u političkim razgovorima koji oblikuju budućnost zemlje i šire regije. Ukrajinska borba za teritorijalnu cjelovitost i suverenitet ostaje u samom fokusu njihovih međunarodnih odnosa, a svaki korak ka stabilizaciji mora biti pažljivo isplaniran i koordiniran s ključnim međunarodnim partnerima.
Ukrajina sada stoički nastavlja svoju borbu na političkom i diplomatskom frontu, ne samo u kontekstu teritorijalnih prava, već i u pogledu svojih budućih međunarodnih odnosa. Dok ukrajinski lideri, uključujući Zelenskog i Rudik, ostaju čvrsti u stavu da neće pristati na kompromise koji ugrožavaju teritorijalni integritet zemlje, ključno pitanje ostaje kako će se dalje razvijati odnosi s Rusijom i međunarodnim partnerima. Međunarodni pritisci i podrška koja dolazi od NATO-a i drugih zapadnih saveznika bit će od presudne važnosti za jačanje pozicije Ukrajine u pregovorima i potencijalno dovođenje Rusije za pregovarački stol pod uvjetima koji zadovoljavaju ukrajinske interese. S obzirom na to da su pitanja mirovnog procesa i teritorijalne cjelovitosti u fokusu, Ukrajina će nastaviti tražiti načine kako da postigne stabilnost i sigurnost u regiji, istovremeno očuvajući svoje strateške ciljeve i suverenitet.