U jeku aktuelnih političkih dešavanja u Bosni i Hercegovini, predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović oštro je komentarisao pokušaj privođenja Milorada Dodika od strane SIPA. Prema njegovim riječima, cijela situacija više je podsjećala na dobro režiranu predstavu nego na ozbiljnu akciju hapšenja.
Vukanović je istakao da su tri inspektora SIPA stigla pred kapiju Administrativnog centra Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu s namjerom da privedu Dodika, koji se u tom trenutku nalazio na svega nekoliko stotina metara od njihovog sjedišta. Ipak, kako tvrdi, sve je izgledalo kao puki pokušaj da se javnosti pokaže da se nešto poduzima, iako su mogućnosti inspektora bile ograničene.
Prema njegovom opisu, događaji su se odvijali u atmosferi visokih tenzija. Dodik, okružen jakim snagama Žandarmerije, Posebne jedinice i uniformisane Policije Republike Srpske, doputovao je helikopterom prvo u Šekoviće, a zatim u Istočno Sarajevo. Njegovu pratnju činile su desetine naoružanih policajaca, što je, kako napominje Vukanović, predstavljalo veliki finansijski teret za građane Republike Srpske.
Ukazao je na nekoliko ključnih aspekata čitave situacije:
-
Inspektori SIPA bili su pod velikim pritiskom javnosti da pokažu određenu aktivnost.
-
Dodik je koristio prisustvo brojnih specijalaca kako bi demonstrirao moć i izazvao provokacije.
-
Postojala je jasna disproporcija snaga – nekoliko inspektora u civilu naspram stotine naoružanih pripadnika policije Republike Srpske.
Vukanović smatra da nekoliko inspektora bez podrške specijalaca nikako nije moglo privesti Dodika, te da je sve što se odigralo bila samo parodija ozbiljnog postupanja. Istovremeno, Dodik je, prema njegovom mišljenju, iskoristio situaciju kako bi se dodatno promovirao i isprovocirao reakcije političkih aktera, naročito u Federaciji BiH.
Posebno se osvrnuo na izjave koje je Dodik dao na konferenciji za novinare nakon incidenta, ocjenjujući ih kao sramotne i potvrdu njegovih političkih namjera. Upozorio je da bi političari i javnost u Federaciji mogli cijeli slučaj protumačiti kao oružanu pobunu, što će dodatno zaoštriti odnose i pojačati međunarodni pritisak na Republiku Srpsku.
Vukanović je također podvukao nekoliko važnih tačaka koje dodatno komplikuju situaciju:
-
Dodik, kako tvrdi, uživa podršku dijela međunarodne zajednice, posebno iz Srbije, Hrvatske i Mađarske.
-
Ima čvrst savez sa HDZ-om i Draganom Čovićem, čija podrška mu je ključna za održavanje na vlasti.
-
Siniša Karan, kojeg Vukanović naziva smutljivcem i predratnim udbašem, danas igra ulogu Dodikovog zaštitnika, iako ga je, prema njegovim riječima, Dodik javno ponizio tokom suđenja u Sudu BiH.
Pored kritike političkog savezništva, Vukanović je istakao da Dodik svojim potezima nastavlja urušavati institucije Republike Srpske. Svakim danom produžetka njegove vladavine, smatra Vukanović, omča oko vrata Republike Srpske postaje sve uža, a posljedice mogu biti pogubne po političku i institucionalnu stabilnost entiteta.
Zaključno, Vukanović je izrazio bojazan da će Republika Srpska, ukoliko se ovakvo ponašanje nastavi, trpjeti sve ozbiljnije posljedice, a Dodikove političke avanture mogle bi izazvati šire destabilizacije u zemlji. Naglasio je da ovakvi potezi ne vode ka zaštiti nacionalnih interesa, već isključivo ka produbljivanju političke krize i ugrožavanju budućnosti Republike Srpske.
U kontekstu sve složenijih političkih odnosa, jasno je da su dešavanja poput ovih daleko od slučajnosti, te da dublje podjele i rivalstva među političkim akterima prijete da dodatno pogoršaju ionako krhku situaciju u Bosni i Hercegovini. Umjesto predstavljanja moći, neophodniji su razboritost, odgovornost i spremnost na institucionalno djelovanje koje neće ugrožavati temelje društva i buduće generacije.
U svjetlu svega navedenog, ostaje jasno da Bosna i Hercegovina prolazi kroz osjetljiv period u kojem se politička dešavanja odvijaju na tankoj liniji između zakona i političkih manipulacija. Umjesto da se energija troši na jačanje institucija i uspostavljanje pravne države, akteri kao što su Dodik koriste svaku priliku za demonstraciju sile i izazivanje tenzija. Ukoliko se ovakav trend nastavi, ne samo da će biti ugrožena stabilnost Republike Srpske, već i cijele Bosne i Hercegovine, ostavljajući budućim generacijama naslijeđe političke nestabilnosti i podjela koje će biti sve teže prevazići.