Francuska i Europska unija pripremaju odgovor na najnovije prijetnje američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je najavio uvođenje novih carina na čelik i aluminij u Sjedinjenim Američkim Državama. Naime, Trump je tokom leta na Air Force One izjavio da će uvesti carinu od 25 posto na sve vrste metala koje dolaze u SAD, što bi bila dodatna mjera prema postojećim carinama koje su već uvedene na ove proizvode. Predsjednik Trump također je naglasio da će u ponedjeljak ili srijedu najaviti reciprocitetne mjere, tj. dodatne carine koje će biti uvedene kao odgovor na sve zemlje koje izvoze čelik i aluminij u SAD.
Jean-Noel Barrot, francuski ministar vanjskih poslova, izjavio je kako Francuska i Europska unija neće oklijevati u obrani svojih ekonomskih interesa i da će odgovoriti na prijetnje koje dolaze iz Washingtona. Barrot je u razgovoru za francusku televiziju TF1 rekao: “Naravno da ćemo odgovoriti. Trump je već pokušao nešto slično 2018. godine i tada smo reagirali. Sada ćemo ponovno poduzeti odgovarajuće korake.” Ove izjave dolaze u trenutku kada se međunarodni trgovinski odnosi ponovo našao u centru pozornosti, a mnoge države, uključujući EU, strahuju da bi takve mjere mogle uzrokovati trgovinski rat.
Prema Trumpovim najavama, recipročne carine koje bi EU trebala uvesti bile bi gotovo iste kao i one koje će SAD uvesti prema Europi. On nije naveo konkretne zemlje prema kojima će se nove mjere primjenjivati, ali je jasno stavio do znanja da će sve zemlje biti tretirane podjednako. Za mnoge, uključujući Europsku komisiju, takve prijetnje mogu imati ozbiljne dugoročne ekonomske posljedice, te je važno da se pronađe uravnotežen odgovor na ove najave.
Europska komisija, kao izvršni organ Europske unije, također je dala jasnu izjavu o mogućim koracima. Naime, predstavnici Komisije su rekli kako su spremni na brzo djelovanje kada to bude potrebno. Barrot je u svom intervjuu istaknuo: “Sada je došlo vrijeme za akciju. Mi ćemo biti spremni pritisnuti okidač i poduzeti odgovarajuće mjere.” Dodao je kako nije u interesu nikoga, a posebno ne u interesu SAD-a, da dođe do trgovinskog rata sa Europskom unijom, jer bi takav sukob mogao imati katastrofalne posljedice za obje strane.
Ove carinske mjere koje prijeti Trump, s obzirom na stanje globalne trgovine, imaju potencijal da uzdrmaju tržišta, posebno u sektorima čelika i aluminija, koji su ključni za mnoge europske industrije. Iako nije jasno koji će specifični sektori biti pogođeni odgovorima Europske unije, Europska komisija već razmatra opcije kako bi odgovorila na ove prijetnje. U povijesti odnosa između SAD-a i Europske unije, već je bilo nekoliko trgovinskih sukoba, a posljednji takav bio je upravo 2018. godine, kada je Trump uveo slične mjere koje su izazvale oštar odgovor EU. Mnogi analitičari smatraju da je najnovija prijetnja ponovno pokušaj jačanja američke pregovaračke pozicije u međunarodnoj trgovini, a Europska unija će očigledno zauzeti čvrst stav u obrani svojih interesa.
Za EU, odgovor na Trumpove najave nije samo pitanje ekonomske stabilnosti, već i politike i međunarodnih odnosa. U trenucima kada se EU suočava s brojnim unutrašnjim izazovima, poput Brexita i političkih nesuglasica među članicama, vanjski pritisak poput ovog može dodatno destabilizirati odnose među zemljama članicama. Ipak, odgovor Europske unije mora biti uravnotežen, kako bi se spriječio daljnji eskalacija sukoba.
Zaključno, trgovinske prijetnje koje dolaze iz Washingtona ponovno stavljaju na kušnju međunarodne odnose i gospodarske strategije. Iako je najava Trumpovih novih carina usmjerena na metale, utjecaj će se nesumnjivo osjetiti i na drugim sektorima. Francuska i Europska unija morat će pažljivo razmotriti svaki korak kako bi obranili svoje ekonomske interese, a u isto vrijeme izbjegli trgovinski rat koji bi mogao donijeti štetu svim stranama uključenim u ovaj konflikt.
Na kraju, iako Europska unija i Francuska imaju jasnu spremnost za odgovor na Trumpove prijetnje, važno je napomenuti da bi nastavak trgovinskih napetosti mogao imati široke političke i ekonomske posljedice na globalnoj razini. SAD i EU su ključni trgovinski partneri, a svaki korak u ovom sukobu treba pažljivo odvagnuti kako bi se izbjegla dugoročna šteta za obje strane.