Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH i lider SDP-a BiH, u intervjuu za Federalnu televiziju osvrnuo se na niz aktuelnih političkih pitanja, dajući iscrpne odgovore o stanju u državi, radu institucija, kao i o izazovima s kojima se suočava Vlada FBiH. Njegovi komentari su obuhvatili sve – od finansijskih obaveza entiteta, preko pravosuđa i političkih blokada, pa do odnosa sa koalicionim partnerima i izbornim reformama. Iz intervjua se može zaključiti da Nikšić nastoji da naglasi odgovornost institucija, potrebu za stabilnošću i pridržavanje zakona, bez obzira na politički kontekst ili pritiske.
Jedna od ključnih tema o kojoj je govorio jeste slučaj Viaduct, u kojem je Republika Srpska preuzela obavezu plaćanja arbitražnih troškova, ali sada pokušava da te troškove prebaci na nivo države BiH. Nikšić je jasno rekao da postoji pisani sporazum iz 2017. godine između Vijeća ministara i Vlade RS-a u kojem je precizirano da RS snosi sve troškove spora. Međutim, kako je naveo, predstavnici RS-a sada se pozivaju na državne institucije koje su donedavno osporavali, očekujući da se iz zajedničkih sredstava pokriju dugovanja entiteta. On je ponudio konkretno rješenje kroz dobit Centralne banke BiH, koja bi se mogla koristiti za isplatu dugovanja, uz poštovanje vlasničkog udjela entiteta.
Nikšić upozorava da bi takvi pokušaji mogli dovesti do dodatnog narušavanja finansijskog poretka države, ali ističe da neće podržati nijednu odluku koja nije prethodno osigurana pravnim aktima i garancijama. Dodaje da nije isključeno da će se u budućnosti pojaviti arbitražni sporovi u kojima bi i Federacija BiH mogla biti direktni akter. Zato je Vlada FBiH već naložila Sekretarijatu da provjeri sve moguće arbitražne procese i da formira pravne timove koji će štititi interese entiteta i države.
U kontekstu pravosudnih pitanja, premijer se dotakao i hapšenja Milorada Dodika, koje već neko vrijeme nije realizirano uprkos nalogu suda. Nikšić smatra da pravosudne i sigurnosne institucije moraju raditi nezavisno, bez političkog uticaja, ali i da se mora izbjeći bilo kakav incident koji bi mogao izazvati šire narušavanje sigurnosne situacije u BiH. Izričito je poručio da niko ne može biti iznad zakona – ni političari, ni mafija, ni bilo koji pojedinac. Uvjeren je da će država na kraju pobijediti u borbi protiv svih koji podrivaju njen pravni poredak.
U razgovoru je također govorio o političkoj dinamici na državnom nivou, posebno o blokadama u Vijeću ministara i Domu naroda. Ističe kako je trenutno u Vijeću ministara i dalje prisutan SNSD, ali se u Parlamentu već formirala nova većina. Nada se da će se uskoro deblokirati institucije kroz imenovanje novog ministra sigurnosti, koji bi mogao razbiti postojeći veto. Problem u Domu naroda, prema Nikšiću, jeste što je moguće da tri delegata iz svakog kluba sruše kvorum, čime se blokira čitav rad institucije. Kao moguće rješenje vidi intervenciju Ureda visokog predstavnika, u skladu s važećim zakonom.
Govoreći o saradnji u okviru Trojke i HDZ-a, premijer navodi da bilateralni kontakti postoje, ali se izbjegava održavanje čestih sastanaka koji ne donose konkretne dogovore. Nadam se, kaže Nikšić, da će naredni period donijeti konkretizaciju dogovora kroz bilateralne kontakte i da će uskoro uslijediti konstruktivan sastanak sa konkretnim rezultatima.
Na pitanje o prijedlogu izmjena izbornog zakona, koji je HDZ nedavno uputio u parlamentarnu proceduru, Nikšić smatra da je taj potez bio svojevrsni test odnosa. Ipak, naglašava da problem nije u predstavnicima iz RS-a, već unutar političkih partija iz Trojke, koje ne mogu prihvatiti rješenja koja ne uvažavaju presude Suda u Strazburu i Ustavnog suda BiH. Nikšić tvrdi da izborna reforma mora biti usmjerena ka evropskim standardima, a ne kratkoročnim političkim interesima.
Posebno se osvrnuo na medijski narativ oko navodnog izvinjenja Dragan Čoviću u vezi sa Zakonom o južnoj interkonekciji. Kako kaže, njegova izjava je izmanipulisana, jer se radilo o otvorenom ljudskom gestu, u kojem je telefonski obavijestio Čovića da će ih preglasati zbog promjene dogovora. Nije, kako ističe, riječ o poniženju, već o iskrenom pristupu partnerskom odnosu.
Što se tiče ekonomije, premijer naglašava da je Federacija BiH u finansijski stabilnom stanju, sa niskim nivoom zaduženosti i visokim interesom stranih investitora. Navodi konkretne primjere projekata, među kojima su:
-
brza cesta Bihać–Cazin–Velika Kladuša
-
dionica Mostar–Široki Brijeg–granica s Hrvatskom
-
nastavak puta Lašva–Vitez prema Unsko-sanskom kantonu
-
autoput Tuzla–Brčko–Orašje
Statistički, FBiH ima zaduženost od samo 18,6% BDP-a, što je znatno ispod evropskog prosjeka od 88,2%. U regiji su zaduženije gotovo sve države, uključujući i samu BiH (25,4%).
Na kraju, Nikšić je komentarisao i svoju političku budućnost, rekavši da se više ne može kandidovati za predsjednika SDP-a, što je u skladu sa statutom. Iako postoje inicijative unutar stranke, konačnu odluku će donijeti Kongres SDP-a zakazan za 28. juni ove godine.
Zaključno, intervju s Nerminom Nikšićem oslikava jednog prizemljenog političara, koji nastoji očuvati institucionalnu stabilnost, jačati pravni okvir, promovisati ekonomsku odgovornost i zagovarati političku transparentnost u kompleksnom sistemu Bosne i Hercegovine.