Bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, Nermin Pećanac, izrazio je svoje mišljenje o nedavnom pokušaju hapšenja predsjednika entiteta Republike Srpske, Milorada Dodika. Prema njegovim riječima, situacija je vrlo kompleksna, a SIPA (Državna agencija za istrage i zaštitu) se našla u nezavidnoj poziciji, jer je Dodik bio u neposrednoj blizini njihovih prostorija.
Pećanac je istakao da je SIPA imala dvije opcije: djelovati ili ostati pasivna, što bi imalo ozbiljne posljedice po njihovu reputaciju. On smatra da je način na koji su se inspektori pojavili bio neadekvatan, posebno s obzirom na to da je prošlo 42 dana otkako je izdat nalog za privođenje trojice osoba, uključujući Dodika.
U svojoj analizi, Pećanac je naglasio da je hapšenje koje se smatra visokorizičnim, zapravo bilo obavijeno smijehom, jer su inspektori došli sa fasciklom i sveskom, što nije odražavalo ozbiljnost situacije. Njihova pojava u Dodikovom uredu, posebno uz prisutnost obezbeđenja s dugim cijevima, ukazuje na napetost i potencijalne sukobe.
Pećanac je predložio da bi Tužilaštvo moglo uskoro podići optužnice protiv direktora i ministra policije Republike Srpske, zbog mogućih elemenata oružane pobune ili ometanja službenih osoba u njihovom radu. U ovom kontekstu, istakao je važnost SIPA kao državne institucije, koja ne bi trebala biti ometena od strane entitetskih vlasti.
On je naglasio da je Dodik pod zaštitom, ali da bi se morao tražiti način da se sprovede zakon. Pećanac je sugerisao da bi SIPA trebala zatražiti pomoć drugih agencija ili čak EUFOR-a (Evropske snage za stabilizaciju), kako bi realizovali nalog o privođenju.
Na kraju, Pećanac je ukazao na činjenicu da u naredbi za privođenje nije navedeno da sve tri osobe moraju biti uhapšene odjednom. On je postavio pitanje zašto nisu poduzete mjere prema drugim osobama, poput Viškovića i Stevandića, koji su se takođe povezivali s Dodikom.
U zaključku, Pećanac vjeruje da će, ukoliko situacija potraje, postati sve teža i složenija, te da će se morati pronaći efikasnija rješenja za prevazilaženje trenutne krize.
Pećanac je dodatno naglasio da je situacija u kojoj se nalaze institucije u Bosni i Hercegovini veoma delikatna. U trenutku kada je SIPA suočena s izazovima u sprovođenju zakona, važno je da sve strane rade zajedno kako bi se osigurala pravna sigurnost i stabilnost. On je istakao da se ne može zanemariti uloga međunarodnih organizacija, poput EUFOR-a, koje mogu pružiti potrebnu podršku i resurse za efikasnije sprovođenje zakona.
Takođe, Pećanac je izrazio zabrinutost zbog mogućih posledica koje bi hapšenje Dodika moglo imati na političku situaciju u Republici Srpskoj. On smatra da bi to moglo dovesti do dodatnih tenzija i sukoba, što bi dodatno otežalo već krhke odnose između različitih političkih entiteta. U tom smislu, važno je da se svi akteri ponašaju odgovorno i da se izbegne eskalacija sukoba.
Na kraju, Pećanac je pozvao na dijalog i saradnju među svim političkim strankama u Bosni i Hercegovini. Samo kroz otvorenu komunikaciju i zajednički rad na rešavanju problema može se postići stabilnost i napredak. On veruje da je moguće pronaći rešenja koja će zadovoljiti sve strane i omogućiti miran suživot u regionu, bez obzira na političke razlike.