Velika Britanija i Ukrajina su u subotu, nakon važnog summita održanog u Londonu, potpisale ugovor o zajmu vrijedan 2,74 milijarde eura, čime je dodatno osnažena obrambena sposobnost Ukrajine. Britanski premijer, Keir Starmer, tom prilikom je ponovio nepokolebljivu podršku Ukrajini, naglašavajući da će Velika Britanija biti uz Ukrajinu sve dok to bude potrebno. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izrazio je zadovoljstvo potpisivanjem ovog ugovora, ističući da će sredstva od zajma biti usmjerena za jačanje ukrajinske vojske, dok će se sredstva vratiti putem zamrznute ruske imovine. Zelenski je ujedno izjavio da je ovo „prava pravda“, naglašavajući da bi oni koji su započeli rat trebali snositi odgovornost za njegovu štetu.

Ovaj sastanak bio je samo jedan u nizu važnih diplomatskih susreta. Naime, samo dan ranije, Zelenski je imao sukobljeni sastanak s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u Bijeloj kući. Iako se sastanak s Trumpom završio iznenadnim prekidom, Zelenski je nastavljenim diplomatskim aktivnostima u Londonu osigurao pozitivan odgovor od svojih zapadnih saveznika. Također, tokom samita u Londonu, britanski premijer Starmer razgovarao je sa predstavnicima drugih zemalja, među kojima je bila i Kanada, koja je također izrazila spremnost za daljnje oblike podrške Ukrajini. Prema riječima britanskog premijera, moguća je proširenje “koalicije voljnih”, što bi uključivalo nove saveznike izvan Europe, uključujući Kanadu, koja je već aktivno uključena u obuku ukrajinskih snaga.

Njemački kancelar Olaf Scholz istaknuo je na ovom samitu da je ključni cilj saveznika obezbijediti da Ukrajina nakon završetka rata ima dovoljno vojnih kapaciteta kako bi se mogla zaštititi od budućih prijetnji. To podrazumijeva formiranje snažnih odbrambenih snaga koje će omogućiti dugoročnu sigurnost Ukrajine. Scholz je dodao kako sigurnost Ukrajine ne smije biti podložna bilo kakvim kompromisima, naglašavajući kako će se za uspješan ishod morati osigurati stabilnost na svim frontovima.

Nakon samita, ukrajinski predsjednik Zelenski posjetio je i Sandringham, imanje kralja Charlesa III., gdje se susreo s britanskim monarhom. Ovaj susret, koji je bio prvi od kada je kralj preuzeo prijestolje, omogućio je diskusiju o daljnjoj potpori Velike Britanije Ukrajini, kao i humanitarnim pitanjima vezanim uz rat u Ukrajini. Kralj Charles III. i Zelenski razgovarali su o načinima na koje Britanija može dodatno pomoći Ukrajini u kontekstu rata, ali i o nužnosti za međunarodnu suradnju u ovom izazovnom periodu.

U međuvremenu, Evropska unija nastavlja razvijati planove za mirnu budućnost Ukrajine, kako je istaknuto od strane Antónija Coste, predsjednika Evropskog vijeća. Costa je upozorio na značaj izbjegavanja prošlih grešaka, poput onih iz Minskog sporazuma i Afganistana, te je naglasio važnost stvaranja čvrstih sigurnosnih garancija za Ukrajinu kako bi se osigurao dugoročan trajan mir. On je također istaknuo da je EU spremna surađivati sa svim partnerima, te će nastaviti raditi na implementaciji mirovnih pregovora.

Tijekom samita, britanski premijer Starmer istaknuo je četiri ključna koraka koje će saveznici poduzeti kako bi pomogli Ukrajini u ovoj kritičnoj fazi rata:

  1. Održavanje vojne pomoći Ukrajini dok rat traje, s dodatnim pojačanjima ekonomskog pritiska na Rusiju.
  2. Osiguranje suvereniteta i sigurnosti Ukrajine u bilo kojem mirovnom sporazumu.
  3. Aktivno sudjelovanje Ukrajine u svim mirovnim pregovorima.
  4. Stvaranje “koalicije voljnih” koja će biti spremna braniti Ukrajinu i garantirati mir.

Na kraju, poljski premijer Donald Tusk komentirao je događanja nakon samita, naglašavajući da je Evropa napokon probudila i da sada govori jednim glasom kada je riječ o podršci Ukrajini. Tusk je također istaknuo kako su sada svi evropski lideri ujedinjeni u podršci Ukrajini, što je ključna promjena u odnosima unutar Europe u odnosu na prošlu situaciju.

S obzirom na sve ove političke i diplomatske aktivnosti, jasno je da se Evropa suočava s ozbiljnim izazovima, ali i da su saveznici odlučni u jačanju podrške Ukrajini kako bi se osigurala sigurnost cijelog europskog kontinenta.

Ovaj samit i sve odluke koje su donesene na njemu jasno pokazuju da je međunarodna zajednica odlučna u svom pristupu prema Ukrajini, ne samo kroz vođenje rata protiv agresije, već i kroz dugoročne strateške planove za mir i stabilnost. Evropska unija, Velika Britanija i ostali saveznici ne samo da podržavaju Ukrajinu na vojnom planu, već su spremni pružiti i političku, ekonomski temelje i humanitarnu pomoć koja će omogućiti Ukrajini da se oporavi i izgrade snažnu, suverenu budućnost. S obzirom na eskalirajuće globalne napetosti, podrška Ukrajini postaje ključna za osiguranje ne samo njenog opstanka, već i stabilnosti cijele europske regije. Ukoliko se postignu ciljevi definirani na ovom summitu, to bi moglo označiti važan korak prema obnovi povjerenja i dugoročnom miru u Europi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here