Skupština Tuzlanskog kantona nedavno je usvojila novi Zakon o plaćama i naknadama u organima vlasti TK, koji je izazvao veliki nesklad u javnosti. Prema ovom zakonu, usvojeni su određeni povećanja za primanja izabranih i imenovanih zvaničnika, kao što su kantonalni zastupnici i članovi Vlade TK, dok su neka primanja, ipak, smanjena. Ova situacija izazvala je osude, a mnogi smatraju da je zakon donesen u neprikladnom trenutku i da se radi o populističkoj odluci koja ne odgovara potrebama građana.

Kada je riječ o plaćama u Tuzlanskom kantonu, zamjenik predsjednika Skupštine TK, Boris Krešić iz DF-a, objavio je detalje o povećanjima i smanjenjima plata. Prvo, važno je napomenuti da je novi zakon donio konkretne promjene u visini primanja političkih zvaničnika. Ovaj zakon je detaljno razrađen nakon što je Vlada TK utvrdila osnovicu za obračun plata, a komisija definirala iznos paušala.

Kako su zaduženja i odgovornosti u vlasti specifične za svakog političkog predstavnika, bilo je neophodno izvršiti detaljnu analizu njihovih plaća i naknada. Prema podacima koje je Krešić iznio, situacija je izgledala ovako:

  1. Predsjednik Skupštine TK ima manja primanja za 686 KM.
  2. Zamjenik predsjednika Skupštine TK ima manja primanja za 11 KM.
  3. Profesionalni poslanici u Skupštini TK dobit će povećanje od 451 KM.
  4. Neprofesionalni poslanici će vidjeti povećanje svojih primanja za 88 KM.
  5. Premijer TK ima veća primanja u iznosu od 68 KM.
  6. Ministri u Vladi TK dobit će povećanje u iznosu od 409 KM.

Krešić je također istakao da profesionalni poslanici nemaju pravo na paušale, što znači da će biti isključeni iz dodatnih naknada koje se obično dodaju na osnovne plaće.

U svom obraćanju, Krešić je prokomentirao i način na koji su društvene stranke reagirale na ove promjene. Napomenuo je da je potrebno razjasniti nepravilnosti u prethodnim tvrdnjama o povećanju plata. Neke stranke, naime, nisu bile jasne u vezi s načinom na koji su izračunavale povećanje od 2000 KM. Upozorio je da ministri nisu imali povećanje plata u posljednjih 10 godina, zbog čega su njihova primanja bila niža od plata državnih službenika u ministarstvima. Iako su koeficijenti sada usklađeni sa Federacijom, Krešić smatra da je potrebno detaljno obrazložiti ovo povećanje i da stranke koje su kritizirale zakon trebaju pojasniti kako je moguće da su federalni zastupnici dobili povećanje od blizu 1000 KM.

U međuvremenu, važno je spomenuti da je predsjednik Skupštine TK, Žarko Vojović, smanjenje plate osjetio na vlastitoj koži. Naime, Zlatan Begić, predsjednik kantonalnog odbora DF-a, izbacio je Vojovića iz stranke zbog, kako se navodi, drastičnog povećanja vlastite plate kao i plata drugih zvaničnika. Prema Begićevim tvrdnjama, Vojović je omogućio sebi i drugim dužnosnicima neopravdano visoke plate, što je izazvalo daljnje političke nesuglasice unutar stranke. S obzirom na ovu odluku, Vojovićeva plata će biti smanjena za blizu 700 KM. Ovaj potez još je više uzburkao političku scenu u Tuzlanskom kantonu, jer je smanjenje plata postalo glavni povod za političke sukobe i nesuglasice u vezi s pravdom i odgovornošću političara prema javnosti.

Zaključno, donesenje ovog zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti Tuzlanskog kantona pokrenulo je intenzivne političke rasprave. Iako je zakon omogućio povećanje plata za određene zvaničnike, izazvao je i brojne kritike jer je smanjenje plata za neke dužnosnike, poput predsjednika Skupštine, stvorilo političke turbulencije. Ova situacija, prema Krešiću, pokazuje kako je važno jasno obrazložiti odluke u vezi s financijama političara, kako bi se izbjegle nesuglasice i javna nezadovoljstva.

Ova situacija u Tuzlanskom kantonu također otkriva širu sliku političke dinamike koja se javlja u zemljama s kompleksnim političkim strukturama poput Bosne i Hercegovine. Povećanja i smanjenja plata političara često postaju ključna tema koja otkriva društvene napetosti i nezadovoljstvo građana. Iako su takve odluke nužne za usklađivanje s federalnim zakonodavstvom, reakcije na njih mogu biti vrlo polarizirane. Kritike političkih stranaka i javnih lidera u ovom slučaju pokazuju koliko je važno da političari vode računa o percepciji javnosti, jer svaka odluka koja se doživi kao nepoštena ili nepravedna može ozbiljno ugroziti njihovu političku poziciju. Transparentnost i odgovornost u donošenju ovakvih odluka od ključne su važnosti kako bi se izbjeglo daljnje polariziranje i zadržala stabilnost u političkom sistemu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here