Premijer Federacije Bosne i Hercegovine, Nermin Nikšić, izazvao je polemiku u javnosti nakon što je u emisiji na Face TV nazvao penzionere i male privrednike iz Tuzlanskog kantona “pilićarima”, optužujući ih da su plaćeni od strane Stranke demokratske akcije (SDA) da protestuju protiv njega. Njegove izjave izazvale su oštre reakcije, a penzioneri su se osjetili uvrijeđeni i odmah su se obratili premijeru s jasnim protestima, zahtijevajući objašnjenje njegovih riječi. U svom odgovoru, Nikšić je pokušao opravdati svoje komentare, tvrdeći da je u emisijama kao što je ta uobičajena takva retorika, te se naknadno izvinuo zbog neprimjerene reakcije.
Ovaj incident je izazvao značajnu pažnju, jer su penzioneri iz Tuzlanskog kantona, koji su organizirali proteste, istaknuli da njihova borba nije politička, već egzistencijalna. Penzioneri su, prema njihovim riječima, protestirali zbog izuzetno niskih penzija koje su među najnižima u Europi, dok su plaće političara i javnih službenika u BiH izuzetno visoke. Oni su iznijeli podatke da je prosječna penzija u BiH trenutno oko 656 KM, dok prosječna plata iznosi 1.540 KM, što pokazuje ogroman disparitet između plata političara i običnih građana. Penzioneri su se također pozvali na europske standarde, gdje bi prosječne penzije trebale iznositi 52 posto prosječne plate, a usklađivanje penzija trebalo bi se vršiti na kvartalnoj bazi.
Kao odgovor na Nikšićeve izjave, penzioneri su istaknuli da nisu “pilićari” niti ljudi koji rade po nečijoj političkoj narudžbi. Njihovi protesti su, kako su rekli, zapravo poziv na pravedniji tretman za ugrožene penzionere i mali privrednici, koji su godinama zanemareni u političkom diskursu. U svom obraćanju premijeru, oni su istakli da je situacija u kojoj se nalaze – s malim penzijama i visokim troškovima života – neodrživa, te da je njihov cilj bio upozoriti vlasti na nejednakost u društvu, posebno u kontekstu bogatstva političara i visoke javne potrošnje.
Premijer Nikšić je, shvativši ozbiljnost situacije, odlučio javno se izvinuti za svoje prethodne komentare. On je naglasio da se ne slaže s načinom na koji je bio kritiziran, ali je ipak priznao da su njegove riječi bile neprikladne i da ih nije trebalo izgovoriti. Nikšić je također objasnio da je u emisiji nastojao istaknuti težinu političkog trenutka, ali da se nije trebao koristiti takvom retorikom, koja može biti shvaćena kao uvredljiva, posebno u kontekstu problema koje penzioneri i građani već imaju.
U svom izvinjenju, premijer je pokušao ublažiti napetosti, naglašavajući da su protesti penzionera opravdani jer se zemlja suočava s dubokim socijalnim problemima i da će nastaviti raditi na tome da se situacija poboljša. Međutim, pitanje koje ostaje je koliko će političke stranke biti spremne na kompromis i pravednu raspodjelu resursa kako bi se smanjile socijalne razlike. Penzioneri iz Tuzle ističu da su njihove osnovne životne potrebe ugrožene, dok političari uživaju privilegije koje, prema njihovim riječima, ne zaslužuju. Ovaj incident postavlja važno pitanje o odgovornosti političara prema građanima, posebno onima koji se nalaze u socijalnoj marginalizaciji.
Premijerovo izvinjenje nije u potpunosti riješilo situaciju, ali je barem otvorilo prostor za daljnju diskusiju o socijalnoj pravdi i ugroženim kategorijama društva. Iako su penzioneri svjesni da se mnogo toga mora promijeniti kako bi im se osigurao dostojan život, i dalje ostaje pitanje hoće li političari biti spremni na konkretne promjene koje bi dovele do poboljšanja njihovih životnih uvjeta. U svakom slučaju, socijalna nejednakost u BiH ostaje ključni izazov, a ovaj incident je samo još jedan pokazatelj dubokih podjela unutar društva koje će biti potrebno prevazići.
Ovaj incident također postavlja važno pitanje o komunikaciji između političara i građana, posebno kada su u pitanju osjetljive teme poput socijalne pravde i ekonomske nejednakosti. Premijer Nikšić je, iako se izvinio, pokazao da je politička retorika i način na koji se obraća javnosti često ključan u oblikovanju javnog mnijenja. Njegova reakcija ukazuje na to da političari trebaju biti oprezniji u svojim izjavama, jer svaka nepromišljena riječ može dodatno pogoršati i ovako napetu situaciju. Iako izvinjenje može biti korak u pravom smjeru, pravi izazov ostaje u tome kako vlasti mogu, kroz konkretne mjere i reforme, poboljšati životne uvjete onih koji su najugroženiji, kao što su penzioneri i mali privrednici, te omogućiti pravedniju raspodjelu resursa u društvu.