U posljednje vrijeme svijet se suočava s neizvjesnom situacijom koja uključuje, prije svega, bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegov pristup pregovorima u vezi s ratom u Ukrajini. Analitičar Vlado Vurušić piše o tome kako Trump svojim postupcima stvara konfuziju među saveznicima, ali i međunarodnim čelnicima, te izaziva nesigurnost u vezi s budućnošću Ukrajine i šireg svjetskog poretka.
Trumpove izjave uvijek izazivaju reakcije koje su teško predvidljive, jer on ne zazire od toga da povuče svoje izjave ili ih mijenja bez obzira na okolnosti. Svijet je nedavno svjedočio Trumpovim izjavama koje su, čini se, potaknule ozbiljna pitanja. Naime, Trump je najavio da bi mogao doći do mirovnog sporazuma između Rusije i Ukrajine, što je izazvalo zabrinutost u Europi, ali i u Ukrajini. Takve izjave samo povećavaju nesigurnost, jer nitko nije siguran što Trump zapravo misli i što je njegov pravi cilj.
Jedan od ključnih trenutaka u ovoj igri dogodio se dan prije nego što je Trump razgovarao s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, kada je poslao svog glavnog pregovarača, generala Keitha Kellogga, u Europu kako bi se konzultirao s partnerima iz NATO-a i EU. Ovo samo pokazuje koliko su Trumpove odluke često zbunjujuće, jer je izjavama koje se neprestano mijenjaju teško odrediti jasnu politiku.
U trenutku kada je Trump razgovarao s Putinom, njegova izjava da je moguće postizanje mira u Ukrajini uvelike je pogoršala osjećaj nesigurnosti, jer nijedna strana nije sigurna u njegovu strategiju. Djelomično to proizlazi iz činjenice da Trump povremeno otkriva planove koji se činili kao ishitreni, bez dovoljno temeljite analize ili dugoročnog razmišljanja.
I dok su ruski mediji u velikom entuzijazmu zbog njegovih izjava, jer smatraju da Trump može donijeti povoljan ishod za Rusiju, brojni analitičari sugeriraju da Putin već dugo planira podjelu svijeta na sfere interesa. Prema riječima Borisa Bondareva, bivšeg ruskog diplomata, Rusija želi ponovo podijeliti svijet kako je to bilo u vrijeme Hladnog rata, s ciljem povećanja svoje moći u bivšim sovjetskim državama, ali i šire. Trump, prema nekim analizama, mogao bi postati “partner” u ostvarivanju tih ciljeva.
Iako mnogi u Rusiji vide šansu u Trumpovoj nepredvidljivosti, ključni problem leži u tome što Trump nije uvijek dosljedan. Neki od njegovih bliskih suradnika kao što je ministar obrane Pete Hegseth sugerirali su da se ukrajinski teritorij možda nikada neće vratiti na granice prije 2014. godine, kada je Rusija anektirala Krim. Time je jasno sugerirao da bi Ukrajina mogla ostati pod dijelomičnom ruskom kontrolom. Ova tvrdnja izazvala je bijes u Europi, koja jasno smatra da mirovni pregovori bez sudjelovanja Ukrajine neće biti prihvatljivi.
S obzirom na to da je Trump poznat po svojoj sposobnosti da brzo mijenja smjer, ništa od onoga što je rekao ne mora nužno biti konačno. S obzirom na njegovu povijest s prevarama, kao i na njegovu povremenu nespretnost u diplomaciji, mnogi se pitaju što će na kraju ostati od njegovih “mirnih” inicijativa. Ipak, dok Trump ne povuče konkretne poteze, sve ostaje u fazi nagađanja.
Društvo u Europi, uključujući čelnike najvećih zemalja, kao što su Njemačka, Francuska, Italija i Poljska, odmah je naglasilo da bi svaki dogovor bez Ukrajine bio neprihvaćen. Na sličan način, Ukrajina je jasno poručila da će biti spremna prihvatiti samo takav sporazum koji uključuje zaštitu njezinog teritorijalnog integriteta i neovisnosti.
Rusija, međutim, ima svoje zahtjeve. Prema izjavi Dmitrija Medvedeva, jedan od uvjeta koji bi mogao omogućiti pregovore jest da Ukrajina povuče svoje snage iz regija koje su Rusija proglasila svojim teritorijem. Osim toga, Rusija traži da Ukrajina ne bude dio NATO-a, da ne posjeduje nuklearno oružje i da ima ograničenu vojnu moć. Putin je u ovom kontekstu jasno pokazao da je ruska perspektiva o Ukrajini čvrsto ukorijenjena u imperijalnim težnjama.
No, čak i s obzirom na ove zahtjeve, čini se da Trump, iako najavljuje mogućnost mirovnih pregovora, još uvijek nije jasno definirao svoje stavove. Neki od njegovih suradnika, poput J. D. Vancea, također su spomenuli kako bi mogli uključiti vojnu intervenciju u Ukrajinu ukoliko se situacija dodatno pogorša.
S obzirom na sve ove okolnosti, budućnost Ukrajine i njezina teritorijalnog integriteta ostaje vrlo neizvjesna. Izgleda da će i dalje biti podložna nepredvidljivim promjenama, a sve ovisi o tome kako se Trumpov tim i ruski pregovarači postave prema temama poput teritorijalnih ustupaka ili sigurnosnih jamstava.