U posljednjem gostovanju Ognjena Bodiroge, narodnog poslanika iz Srpske demokratske stranke (SDS), u emisiji Centralni dnevnik kod Senada Hadžifejzovića, otvoreno su iznesene brojne optužbe, kritike i promišljanja o političkom stanju u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini. Njegove izjave reflektuju duboko nezadovoljstvo trenutnim režimom te izražavaju jasnu opozicionu poziciju prema vlasti koju predvodi Milorad Dodik.
U uvodnom dijelu razgovora, Bodiroga je jasno ukazao da SDS ima principijelan stav i da ne želi biti dio koruptivnog sistema. Naglasio je da je “kumova zgrada ne može koštati sto miliona konvertibilnih maraka”, čime aludira na sumnjive javne nabavke i pogodovanja koje su postale učestala pojava. Osim toga, Bodiroga je istakao da je aktuelna vlast zarobljena u tiranskom načinu vladanja, gdje dominira strah i pasivnost naroda, te širenje atmosfere rata, iako stvarne opasnosti od sukoba nema.
Bodiroga je u nekoliko navrata istakao nedosljednosti i netransparentnost u vođenju politike:
-
Zaduženje RS-a u iznosu od 250 miliona eura, o kojem premijer Višković nije želio otkriti detalje;
-
Koncesija Rašidu Serdarovu, koji nije investirao ni jednu marku, a država mu duguje desetine miliona;
-
Medijski mrak koji vlada u RS-u, gdje su, prema njegovim riječima, samo BN televizija i još poneki medij ostali slobodni.
Posebnu pažnju privuklo je pitanje ko bi mogao naslijediti Milorada Dodika. Bodiroga je otkrio da je SDS ponudio Dodiku “fer savjet” da se povuče s političke scene i sačeka sudsku presudu kao slobodan čovjek. Ako bi to učinio, SDS ne bi imao kandidata na izborima. Ova ponuda, međutim, nije prihvaćena. Naglasio je i to da su političke figure poput Komšića, Izetbegovića, Čovića i Dodika u suštini umreženi kroz raspodjelu tendera i zapošljavanje vlastitih ljudi, dok se prema javnosti predstavljaju kao oponenti.
U nastavku razgovora, Hadžifejzović je upitao Bodirogu da li se opozicija osjeća inferiorno u odnosu na sarajevsku Trojku, na što je Bodiroga odgovorio da je u politici kratko, ali da je brzo uočio da neki opozicionari godinama uživaju privilegije opozicije i nemaju stvarnu ambiciju da promijene sistem. Ipak, spomenuo je nekoliko kolega koje cijeni:
-
Miličevića
-
Govedaricu
-
Babalja
-
Ljubišu Petrovića
-
Nebojšu Vukanovića
Ova grupa političara, prema njegovim riječima, predstavlja autentičnu opoziciju, porodične ljude koji ne žele učestvovati u lažnom patriotizmu, a svojim djelovanjem pokušavaju stvoriti pravednije društvo.
Bodiroga je također naglasio da SDS i njihovi koalicioni partneri žele:
-
Politiku bez manipulacija i prevara
-
Poštovanje Aneksa IV Dejtonskog sporazuma
-
Razvoj RS i BiH kroz realne i iskrene politike
-
Poboljšanje odnosa sa Sarajevom bez ucjena
Govoreći o medijima, istakao je da narod u RS-u nema pristup tačnim informacijama, jer se većina medija koristi za širenje propagande.
Kada je riječ o popularnosti Dodika među narodom, Bodiroga je iskreno rekao da većina poslanika iz vlasti šuti i čeka šta će se desiti s njim. Ako Dodik padne, kako kaže, SNSD kao stranka neće opstati, jer je, prema njegovim riječima, potpuno personalizirana i vezana za jednog čovjeka.
Također se osvrnuo na stanje infrastrukture u zemlji. Posebno je ukazao na katastrofalne puteve između Foče i Sarajeva, te na neispunjeno obećanje iz 2014. godine o izgradnji brze ceste Bijeljina – Trebinje. Ova zapažanja dodatno oslikavaju nesposobnost vlasti da realizuje ključne projekte.
Na kraju, Bodiroga je podcrtao da je SDS spreman za konstruktivan dijalog i dogovor, čak i o osjetljivim pitanjima kao što je državna imovina, ali pod uvjetom da se stvari rade pošteno i transparentno. Poručio je da nema više prostora za ucjene i ponižavanja i da će se SDS dosljedno boriti za politiku koja donosi stvarnu korist građanima.
U svjetlu iznesenog, jasno je da Bodiroga i SDS nude alternativu trenutnoj vlasti kroz dosljednost, otvorenost i želju za reformom. Njegove riječi možda su bile hrabre i direktne, ali reflektuju duboko ukorijenjeno nezadovoljstvo i želju za istinskom promjenom u društvu.