Demokratska fronta (DF) izrazila je oštro protivljenje prijedlogu Naše stranke o načinu izbora članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine, ističući da je takav prijedlog neprihvatljiv i štetan po državne interese. Predrag Kojović, parlamentarac Naše stranke, iznio je ideju koja bi značila različite modele izbora za članove Predsjedništva iz Federacije BiH i Republike Srpske. Prema ovom prijedlogu, član Predsjedništva iz RS-a birao bi se direktno, dok bi izbor predstavnika iz FBiH bio indirektan, što DF smatra opasnim presedanom koji bi mogao dovesti do političke nestabilnosti i blokada u funkcionisanju institucija.
Iz DF-a naglašavaju da bi ovakva struktura imala brojne negativne posljedice, uključujući:
-
Potpunu paralizu Predsjedništva BiH, jer bi različiti izborni modeli omogućili političke opstrukcije.
-
Mogućnost blokade prilikom imenovanja mandatara za Vijeće ministara, budući da Predsjedništvo igra ključnu ulogu u tom procesu.
-
Usporavanje političkih odluka i institucionalnih reformi, čime bi BiH bila dodatno udaljena od evropskih integracija.
Osim toga, DF ističe da bi ovakav prijedlog dodatno produbio podjele u zemlji, stvarajući dva suprotstavljena izborna sistema unutar jedne države. S obzirom na već složen sistem formiranja vlasti u Federaciji, koji često dovodi do političkih zastoja, DF smatra da bi uvođenje indirektnog izbora u ovom entitetu omogućilo dodatne političke manipulacije i trgovinu uticajem, što bi samo otežalo funkcionisanje države.
DF naglašava da ovaj prijedlog ne doprinosi provođenju presuda Evropskog suda za ljudska prava, niti rješava ključne probleme izbornog zakonodavstva u BiH. Umjesto da doprinese poboljšanju demokratskih standarda, kako se tvrdi, ovaj model bi, prema DF-u, unazadio demokratske procese i omogućio dodatne mehanizme blokade unutar političkog sistema.
Posebno su kritikovali činjenicu da je prijedlog Naše stranke već ranije bio na pregovaračkom stolu, ali je odbijen upravo zbog svojih negativnih posljedica po cjelovitost države. DF podsjeća da su sve ključne političke stranke sa sjedištem u Sarajevu – uključujući SDP, SDA i čak SBB – godinama odbacivale uvođenje asimetričnog modela izbora za Predsjedništvo BiH. Stoga, potez Naše stranke DF vidi kao napuštanje zajedničkog konsenzusa, što dodatno destabilizuje političku scenu.
Osim političke štetnosti, DF je naglasio i moralni aspekt ovog prijedloga, optužujući Našu stranku da se svrstala među one koji rade protiv interesa države. U njihovom saopštenju se navodi da Naša stranka, koja bi trebalo da brani građanske vrijednosti i demokratske principe, zapravo postaje avangarda politike koja ugrožava integritet BiH. Posebno su podcrtali da ovakvi prijedlozi dolaze u trenutku kada su institucionalni odnosi u BiH već narušeni, što može dodatno oslabiti poziciju države u pregovorima sa međunarodnim partnerima.
Na kraju, DF je pozvao SDP BiH da ostane dosljedan svojim ranijim stavovima i nastavi se suprotstavljati asimetričnom modelu izbora članova Predsjedništva. Istakli su da je SDP godinama bio ključni protivnik ovakvih prijedloga, te da bi odstupanje od dosadašnjih principa predstavljalo izdaju državnih interesa. DF zaključuje da je potrebno očuvati jedinstven pristup u vezi s izbornim zakonodavstvom kako bi se spriječilo dodatno fragmentiranje političkog sistema i osigurala stabilna budućnost BiH.
DF takođe upozorava da bi prihvatanje ovakvog modela moglo imati dugoročne posljedice po političku stabilnost zemlje. Ako bi jedan entitet imao direktan izbor, a drugi indirektan, to bi stvorilo presedan koji bi se mogao koristiti za daljnje produbljivanje etničkih i administrativnih podjela. Time bi se umjesto izgradnje funkcionalne države dodatno učvrstili mehanizmi blokade, koji su ionako već česta pojava u političkom sistemu BiH. Ovakva situacija bi dovela do još većeg nepovjerenja između političkih aktera, što bi ugrozilo sve buduće pokušaje reformi.
Konačno, DF naglašava da politički principi ne smiju biti žrtvovani zarad kratkoročnih političkih interesa. Smatraju da prijedlozi poput ovog ne smiju biti dio političke trgovine, već da rješenja moraju biti u skladu sa demokratskim standardima i potrebama svih građana BiH. Stoga pozivaju sve političke aktere, posebno one iz Sarajeva, da ne odstupe od principa ravnopravnosti i demokratske legitimnosti, jer bi svaka pogrešna odluka mogla imati nepopravljive posljedice po državne interese.