Aktuelna politička situacija u Bosni i Hercegovini postaje sve složenija, a kao što su to predvidjeli mnogi politički analitičari, izgleda da se povoljan ishod razvija u korist Milorada Dodika, dok bi država mogla pretrpjeti ozbiljan gubitak. Na temelju nekoliko ključnih događaja, kao što su odbijanje Interpola da izda potjernicu za Dodikom, politička nespremnost vlasti da ga uhapse, te neuspješni pokušaji smjene njegovih ministara, čini se da Dodik izlazi kao pobjednik u ovom političkom obračunu. Čak i njegovo fizičko izbacivanje njemačke ministrice iz zgrade Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) pokazuje njegovu nepopustljivost i snagu unutar političkog okvira BiH.

Prema predviđanjima Željka Komšića, člana Predsjedništva BiH, postoji nekoliko mogućnosti za razrješenje trenutne političke krize, a najgori scenarij, koji se čini sve izglednijim, jeste da će međunarodna zajednica pristati na nagodbu sa Dodikom. Komšić je ranije istakao tri potencijalna rješenja koja bi mogla okončati ovu krizu. Prvo rješenje, prema njegovim riječima, podrazumijevalo bi snažnu i odlučnu akciju domaćih institucija, koje bi u skladu sa zakonima BiH provele odgovarajuće mjere. Ovaj scenarij podrazumijeva dugotrajan proces, ali bi, ako se provedu zakoni i institucije uspješno funkcionišu, mogao povratiti povjerenje građana u pravosudne i druge ključne institucije države.

Međutim, Komšić smatra da je intervencija međunarodne zajednice koja bi izolirala i uklonila prijetnje, malo vjerovatan scenarij. Prema njemu, ovo bi bilo najmanje realno rješenje, jer međunarodna zajednica nije bila u mogućnosti da se efikasno angažira na terenu. Dakle, iako bi podrška međunarodne zajednice bila dobrodošla, Komšić smatra da to neće biti dovoljno da se situacija razjasni bez odgovarajuće unutrašnje političke volje i snažnog institucionalnog djelovanja.

Treći scenarij, koji postaje sve vjerovatniji, jeste da međunarodna zajednica pristane na pregovore s Dodikom, pružajući mu određene političke ustupke u zamjenu za smirivanje situacije. Ovaj bi scenarij podrazumijevao nagradu za Dodika, a BiH bi mogla izgubiti mnogo, uključujući državnu imovinu i potencijalno ukidanje zabrane za obavljanje političkih funkcija. Komšić je ovakav ishod označio kao poraz za BiH, jer bi zemlja mogla na duži period izgubiti suverenitet u ključnim pitanjima. Prema njegovom mišljenju, Dodik bi izašao kao pobjednik, dok bi BiH, suočena s ovom nepravdom, nastavila padati u političku i ekonomsku nestabilnost.

Ovaj scenario, prema Komšiću, predstavlja najgori ishod za Bosnu i Hercegovinu, jer bi mogao imati dugoročne posljedice po njen politički integritet i teritorijalnu cjelovitost. Dodik, sada još hrabriji zbog činjenice da mu ništa nije učinjeno, postavlja zahtjeve koji bi u nadolazećim pregovorima mogli biti izrazito teški za prihvatanje. Ako međunarodna zajednica i domaće institucije ne poduzmu odgovarajuće mjere, BiH bi mogla postati politički nerazmjerno ovisna o Dodiku i njegovim političkim interesima, što bi moglo donijeti daljnje destabilizacije u zemlji.

Prema svemu što se trenutno događa, Komšić je jasno istakao da bi se BiH trebala opredijeliti za prvo rješenje, gdje bi domaće institucije preuzele odgovornost za zakonitu akciju i provođenje odluka koje će vratiti povjerenje građana u politički sistem. Ukoliko bi međunarodna zajednica podržala ovaj pristup, BiH bi mogla postati otpornija na unutrašnje političke prijetnje i očuvati svoju cjelovitost. Na kraju, iz svega što se zbiva, jasno je da bi BiH morala ozbiljno razmisliti o svojoj budućnosti i potruditi se da ne dozvoli da političke igre pojedinaca, kao što je Dodik, ugroze nacionalnu sigurnost i stabilnost države.

U konačnici, Bosna i Hercegovina se nalazi na ključnoj raskrsnici, gdje će ishod trenutne političke krize oblikovati njen budući smjer. Ako međunarodna zajednica odluči podržati pregovarački proces sa Dodikom, to bi moglo stvoriti opasan presedan koji bi dodatno oslabilo državne institucije i otežalo svakodnevno funkcioniranje zemlje. S druge strane, ako domaće vlasti preuzmu odgovornost i donesu odlučne i sistematske korake kako bi stabilizirale političku situaciju, postoji šansa da BiH ponovno stekne povjerenje svojih građana i međunarodne zajednice. Iz svega navedenog postaje jasno da budućnost BiH zavisi od sposobnosti njezinih institucija da ostanu dosljedne, čuvaju suverenitet i ne dopuste da politički lideri poput Dodika, koristeći manipulaciju i pritiske, preuzmu kontrolu nad sudbinom cijele države. Ovaj trenutak može biti prekretnica koja će odrediti buduće političke tokove u zemlji, i ako ne bude iskorišten na pravi način, BiH bi mogla suočiti s dugoročnim posljedicama koje će biti teške za prevladati.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here