Nermin Dizdarević je osumnjičen za silovanje djevojke na Ilidži, zajedno s Benjaminom Aganovićem i Aladinom Hajdarevićem. Prema informacijama koje je za portal “Avaza” iznio advokat Omar Mehmedbašić, Dizdarević se, nakon što je uhapšen, branio šutnjom u prostorijama MUP-a Kantona Sarajevo. Ovaj slučaj izazvao je veliku pažnju zbog ozbiljnosti optužbi koje se odnose na narušavanje privatnosti i sigurnosti žrtve, a cijeli incident je dobio još veću težinu jer je Aganović navodno snimao sam čin silovanja.
U ranijim izvještajima, portal “Avaza” objavio je da je Igor Todorović, sudija Kantonalnog suda u Sarajevu, odobrio jednomjesečni pritvor za Benjamin Aganovića i Aladina Hajdarevića nakon što su uhapšeni zbog prijave za silovanje. Sud je odlučio da se pritvor odredi zbog nekoliko razloga, među kojima se ističu opasnost od bjekstva, potencijalna mogućnost da osumnjičeni utječu na svjedoke, unište dokaze ili ponove krivično djelo. Također, postojala je i zabrinutost da bi njihovim boravkom na slobodi moglo doći do ozbiljnog uznemirenja javnosti.
Pritvor za Aganovića i Hajdarevića traje već neko vrijeme, a optuženi su za nekoliko krivičnih djela uključujući narušavanje nepovredivosti doma, protupravno lišenje slobode, laku tjelesnu povredu, silovanje, te neovlašteno optičko snimanje. Prema optužbama, Aganović je snimao sam čin silovanja, čime su dodatno pogoršali situaciju i izložili žrtvu dodatnom traumatičnom iskustvu.
Nermin Dizdarević se pominje kao osoba koja je bila umiješana u ovaj incident, a informacije sugeriraju da je on učestvovao u silovanju zajedno s Aganovićem i Hajdarevićem. Prema nekim navodima, sve su to radili dok je Aganović snimao događaj, što predstavlja ozbiljan kriminalni čin jer uključuje ne samo seksualno nasilje, već i snimanje takvih radnji bez pristanka, što je također ozbiljno kršenje prava žrtve.
Kao što je ranije izvještavano, u ovom slučaju postoji i pravni aspekt koji se odnosi na snimke tog događaja. Neovlašteno snimanje takvih incidenata dodatno komplicira situaciju jer osim što je seksualno nasilje počinjeno, žrtva je bila i izložena javnoj sramoti i potencijalu da snimak bude distribuiran. Snimanje takvih činova predstavlja ozbiljan kriminalni čin, jer je riječ o povredi prava na privatnost i zaštitu dostojanstva žrtve.
Iako je Dizdarević osumnjičen, on još uvijek nije bio suočen sa svim dokazima i formalno optužen. Njegovo ponašanje u ovoj fazi procesa, kada se odlučio braniti šutnjom, može biti pokušaj da izbjegne dodatne optužbe, a pravni tim koji ga zastupa već ulaže napore kako bi osigurao njegovu odbranu. Ovaj slučaj svakako ukazuje na ozbiljnost problema sa seksualnim nasiljem u Bosni i Hercegovini, ali i šire, i podcrtava potrebu za jačim zakonima koji će štititi žrtve i osigurati da počinitelji snose odgovornost za svoje postupke.
U zaključku, ovaj incident na Ilidži još jednom skreće pažnju na problem seksualnog nasilja i kršenja privatnosti u društvu. Očekuje se da će nadležna tijela nastaviti s istragom kako bi se ustanovile sve okolnosti ovog strašnog čina, a javnost će pažljivo pratiti kako će se slučaj razvijati. Bilo kakvi pokušaji da se zataškaju ili minimiziraju teške optužbe neće biti tolerirani, jer ovakvi slučajevi zahtijevaju potpuni pravni odgovor i osiguranje pravde za žrtve.
Ovaj slučaj, osim što stavlja u prvi plan ozbiljnost optužbi za seksualno nasilje, također otvara važno pitanje društvene odgovornosti i zakonske zaštite žrtava. Prema stručnjacima, društvo mora poduzeti veće napore kako bi se stvorio siguran prostor za sve žrtve nasilja, gdje bi mogli prijaviti zločine bez straha od sramoćenja ili nepravde. Ovdje se postavlja i pitanje odgovornosti medija i društvene svijesti jer je u modernom društvu, uz tehnološki napredak, veoma lako da nasilnici zabilježe i šire takve intimne trenutke, čime nanose dodatnu štetu žrtvama. Za takve slučajeve potrebno je donijeti jasnije zakone koji će regulirati neovlašteno snimanje i distribuiranje sadržaja koji uzrokuje psihološke i emotivne posljedice. Također, od velikog je značaja da pravosudni sistem djeluje brzo i efikasno kako bi se svi akteri, uključujući i one koji snimaju i distribuiraju takve snimke, odgovarali pred zakonom. U konačnici, za stvaranje pravednog društva, od esencijalne je važnosti da žrtve nasilja osjete sigurnost i povjerenje u pravosudni sistem, koji mora raditi u njihovom najboljem interesu, te osigurati da počinitelji budu kažnjeni za svoje postupke.