U jeku političkih previranja u Bosni i Hercegovini, ministar odbrane Zukan Helez iznio je optužbe koje su izazvale snažan odjek u domaćoj i regionalnoj javnosti. Njegove tvrdnje odnose se na navodni pokušaj evakuacije predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je nedavno osuđen pred Sudom BiH. Prema Helezovim riječima, upravo je on spriječio jedan takav pokušaj donošenjem odluke da ne odobri slijetanje vojnog aviona iz Mađarske, za koji se sumnja da je trebao poslužiti kao sredstvo za organizovani bijeg Dodika iz zemlje.

Zukan Helez je u svom javnom obraćanju precizirao da se nekoliko dana nakon presude Dodiku, od njega tražila saglasnost za slijetanje mađarskog vojnog aviona – najprije na sarajevski, a zatim i na banjalučki aerodrom. Ova situacija se odigrala u veoma osjetljivom trenutku, s obzirom na tada svježu presudu protiv Dodika, koji je već mjesecima u fokusu zbog optužbi za kršenje ustavnog poretka BiH.

Kako navodi ministar, on je kategorički odbio da da zeleno svjetlo za sletanje tog aviona na teritoriju BiH, obrazlažući tu odluku sljedećim razlozima:

  • Zaštita suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine;

  • Očuvanje vladavine prava i poštivanje odluka sudskih institucija BiH;

  • Prevencija pokušaja bijega osumnjičenog za teška kršenja zakona, u ovom slučaju Dodika;

  • Otpor političkim pritiscima, kako domaćim tako i međunarodnim.

Helez tvrdi da su u to vrijeme do njega doprle informacije da bi mađarski vojni avion mogao poslužiti kao logistička podrška za organizovani bijeg Dodika iz zemlje. On ističe da se avion planirao uputiti u Banju Luku, gdje bi Dodik mogao biti ukrcan i zatim odveden izvan dometa pravosuđa BiH.

“Odbio sam dati dozvolu, i bio sam svjestan posljedica”, naglasio je Helez. Tvrdi da je nakon toga bio izložen intenzivnim pritiscima – ne samo od pojedinaca iz domaćih političkih struktura, nego i iz dijela međunarodne zajednice. Ipak, kako je rekao, “ko me poznaje zna da ne podliježem pritiscima”.

U nastavku svoje izjave, Helez ukazuje na širi problem – kultura nekažnjivosti i bjekstva od pravde u regiji. Napominje da se ne smije dozvoliti bilo kakav pokušaj izbjegavanja odgovornosti, posebno ne osobi koja, prema njegovim riječima, ima jasnu političku agendu usmjerenu ka podjeli i razbijanju Bosne i Hercegovine. Dodik i njegova “klika”, kako ih naziva, moraju odgovarati pred sudom, a ne se zaklanjati iza političkih ili međunarodnih štitova.

Helez je posebno naglasio širu dimenziju problema, osvrćući se i na regionalni kontekst:

  • U regionu, kako kaže, postoji veliki broj osoba koje izbjegavaju pravdu;

  • Konkretno, naveo je da Srbija trenutno pruža utočište za 64 osobe koje su osumnjičene za ratne zločine počinjene u BiH;

  • Po njemu, svi ti slučajevi imaju samo dva moguća završetka:

    1. Zatvor, kao posljedica suđenja i presuda pred relevantnim pravosudnim institucijama;

    2. Tragičan kraj, ukoliko se pravda i dalje bude izbjegavala.

Time ministar odbrane BiH šalje jasnu poruku da se više neće tolerisati praksa nekažnjivosti i političkog protekcionizma kada su u pitanju teški zločini ili kršenja zakona.

Zaključak

Izjava Zukana Heleza o pokušaju evakuacije Milorada Dodika putem mađarskog vojnog aviona ne samo da otkriva ozbiljne sigurnosne i političke izazove s kojima se BiH suočava, već i baca svjetlo na mehanizme potencijalne opstrukcije pravde. Njegova odluka da odbije slijetanje stranog vojnog aviona na teritoriju BiH predstavlja, u njegovom viđenju, čin očuvanja ustavnog poretka i borbe protiv političke manipulacije.

Ova situacija dodatno potvrđuje krhkost političkih odnosa u zemlji, ali i činjenicu da se ključni akteri suočavaju s dubokim nepoverenjem – kako između entiteta, tako i između institucija BiH i dijela međunarodne zajednice. Poruka koju Helez šalje je jasna: niko ne smije biti iznad zakona, bez obzira na političku funkciju ili podršku iz inostranstva.

Na kraju, ostaje da se vidi hoće li ove optužbe dobiti epilog kroz zvanične istrage i reakcije nadležnih organa, ili će ostati tek još jedan primjer političkog prepucavanja u zemlji koja se godinama bori s institucionalnom nestabilnošću i pravnom neefikasnošću.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here