Tokom otvaranja Međunarodnog sajma turizma u Beogradu, predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, suočio se s provokativnim pitanjem novinarke KRIK-a. Novinarka je, u okviru svog istraživanja, postavila pitanje vezano za Sky prepisku, u kojoj se navodno spominje njegov brat Andrej Vučić. Prema tvrdnjama KRIK-a, prepiska između jednog kriminalca i jednog biznismena sadrži informacije koje ukazuju na to da Andrej Vučić ima utjecaj na dodjelu državnih poslova u Novom Sadu, kao i na postavljanje ljudi na ključne funkcije u policiji. Novinarka je, stoga, pitala predsjednika Srbije: “Odakle njemu ta ovlaštenja, s obzirom na to da on nije ni na jednoj javnoj funkciji?”
Vučićeva reakcija bila je brza i odlučna. On je odmah odbacio sve tvrdnje koje su se odnosile na njegovog brata, nazivajući ih lažima. On je izjavio da Andrej Vučić nikada nije bio umiješan u takve aktivnosti, niti bi se ikada petljao u državne poslove. Predsjednik Srbije je naglasio da njegov brat nije ni na kakvoj javnoj funkciji, niti ima pristup informacijama vezanim uz rad policije. Međutim, novinarka nije odustajala i ponovo ga je upitala: “Ali odakle vaš brat u prepiskama kriminalaca?”
Vučić je odgovorio sarkastično, ističući da su mnoge stvari koje se pišu u prepisci samo izmišljotine i neistine. On je istaknuo da, iako su druge osobe možda spominjale njegovog brata u tim prepiskama, to nisu bili njegovi vlastiti komentari. Reagirao je na optužbe rekavši: “Mnogi napišu u tim prepiskama da sam im ja rekao da ću da skočim sa vidikovca Smilovica, a još nisam skočio. E toliko da znate.”
Iako je predsjednik Vučić negirao sve tvrdnje, novinarka je inzistirala na tome da postoje dokazi koji ukazuju na to da je njegov brat spomenut u razgovorima između kriminalaca. U tom trenutku, Vučić je prešao na napad, usmjeren prema novinarki i njenim potencijalnim izvorima financiranja. U svom odgovoru, predsjednik je pitao: “Koliko ste vi para dobili od USAID-a i NED-a?” On je optužio novinare i istraživačke portale da su povezani s kriminalnim organizacijama koje navodno financiraju njihove aktivnosti. Posebno je kritizirao povezanost novinara s američkim organizacijama i Elonom Muskom, koji je, prema Vučićevim riječima, kritizirao takve organizacije kao kriminalne. Vučić je zahtijevao da novinarka odgovori na pitanje o novcu koji je navodno primila od tih organizacija, upućujući je na to da se pravi dokazi nalaze u financijskim transakcijama, a ne u glasnim optužbama.
Pitanje novinarke o Sky prepiskama postalo je važan trenutak u ovoj javnoj interakciji, jer je izbio izravni konflikt između novinara i predsjednika. Na njegovu reakciju, novinarka je ponovo zatražila pojašnjenje, pitajući ga o konkretnim porukama koje se odnose na njegovog brata, no predsjednik je i dalje tvrdio da su te poruke izmišljene, i da ne postoji istina u optužbama.
Na kraju, dok je novinarka pokušavala ponovo postaviti pitanje, Vučić je završio razgovor provokativnim pitanjem: “Kažite naglas, koliko ste para dobili?” Time je pokušao skrenuti pažnju na vlastiti stav prema novinarima i novinarskim istraživanjima, iznoseći ozbiljne optužbe o financijskim vezama s kriminalnim organizacijama.
Ovaj susret na Međunarodnom sajmu turizma i pitanje novinarke izazvali su veliku pozornost i u medijima i među građanima. Diskusija je postavila važno pitanje o mogućem utjecaju osoba koje nisu na javnim funkcijama na političke odluke i političke procese u zemlji, ali je također otvorila prostor za daljnje rasprave o financijskim vezama između novinara i stranih organizacija, koje predsjednik Vučić vidi kao prijetnju nacionalnoj sigurnosti.
Zaključno, ovo pitanje i reakcija predsjednika Srbije otkrili su duboko ukorijenjene političke tenzije i nesuglasice koje postoje u zemlji, a situacija s Sky prepiskama nastavila je izazivati kontroverze u javnosti.
Ovaj incident također ukazuje na šire političke podjele u Srbiji, gdje se optužbe i protutužbe između vlasti i novinara često prepliću s pitanjima moći i utjecaja. Bez obzira na negacije predsjednika Vučića, jasno je da će teme poput Sky prepiski i političkog utjecaja pojedinaca izvan službenih funkcija ostati u fokusu javne diskusije. Ovaj sukob između novinara i političara samo je jedan od mnogih primjera kako se u Srbiji razmatraju povjerenje, politička odgovornost i transparentnost.