Nedavna odluka Vlade Republike Srpske da smijeni Dragana Jovovića, direktora Osnovne škole “Petar Petrović Njegoš” u Istočnoj Ilidži, izazvala je značajnu političku pobunu, posebno među članovima stranke Ujedinjena Srpska (US). Na njegovo mjesto postavljena je Milica Vuković iz SNSD-a, što je dodatno podgrijalo napetosti unutar stranke i lokalne zajednice. Pismo koje su uputili članovi Ujedinjene Srpske, uključujući nastavnike iz spomenute škole, izazvalo je mnoge reakcije. U njemu, članovi US izražavaju duboko razočaranje zbog ove smjene, pitajući se kako je moguće da je stranka dopustila da izgubi jedinog svog direktora na području Istočnog Sarajeva, osobu koja je prethodno podigla školu i učinila je najuspješnijim kolektivom u regiji.

Članovi stranke se također ne slažu s odlukom da novoimenovana direktorka, Milica Vuković, preuzme poziciju. U pismu se navodi da ona nije ispunila očekivanja na svojoj prethodnoj poziciji u OŠ “Jovan Dučić” u Kasindolu, gdje je, prema tvrdnjama, škola doživjela velike probleme. Članovi US ističu da je njeno prethodno upravljanje dovelo do loših rezultata, a također se spominju ozbiljne optužbe vezane uz njezinu prošlost, uključujući presudu za izazivanje saobraćajne nesreće s tragičnim ishodom i tekući sudski postupak zbog mobinga. Ove informacije dodatno potpiruju nezadovoljstvo unutar stranke, koja se sada pita u kojem pravcu ide kadrovska politika stranke i što ona znači za njezin politički utjecaj.

Nastavnici i članovi Ujedinjene Srpske iz Istočne Ilidže postavljaju ključna pitanja: zašto su dopustili da US postane toliko slab u aktuelnoj koaliciji, u kojoj je, kako tvrde, stranka ostala marginalizirana i izložena manipulatorima. U pismu se također spominje kako se čini da SNSD koristi US samo kad im je potrebna politička podrška, a u protivnom ignorira njihove interese. Ovo je dodatno pogoršalo političku atmosferu, jer se optužuje stranački vrh da nije uspio zaštititi vlastite kadrove.

Za promjenu direktora škole u Istočnoj Ilidži, tvrdi se da je ključnu ulogu odigrao Miroslav Vujičić, poslanik SNSD-a u Parlamentu BiH, koji je navodno bio glavni pokretač postavljanja Milice Vuković na tu funkciju. Nezadovoljstvo unutar stranke dodatno je pogoršano informacijom da su se čak i ambasadori Srbije i Rusije u BiH pokušali uključiti u ovaj slučaj jer je smijenjeni direktor, Dragan Jovović, surađivao s njima na nekoliko značajnih projekata. Međutim, sve njihove intervencije nisu bile uspješne, što ukazuje na duboke političke tenzije između ključnih igrača unutar zemlje.

Ova situacija u Ujedinjenoj Srpskoj postavlja pitanje o budućnosti stranke i njezinoj sposobnosti da opstane u političkom okruženju koje se sve više fragmentira. Smjena Jovovića i imenovanje Vuković dolaze u trenutku kada stranka već pokazuje znakove unutrašnjih podjela i nezadovoljstva, što bi moglo imati dugoročne političke posljedice.

Također, u obzirom na kadrovske promjene u Obrazovnom sektoru RS, jasno je da se takve odluke ne donose samo iz administrativnih razloga, već i sa značajnim političkim težinama. Smjena jednog direktora škole postala je simbol većih političkih borbi unutar koalicije, a specifične optužbe koje prate imenovanje nove direktorke mogu dodatno pogoršati situaciju. U tom kontekstu, smjena Jovovića, koja na prvi pogled izgleda kao unutrašnji kadrovski potez, postaje ozbiljna politička tema koja prijeti destabilizirati i lokalnu i širu političku sliku u Republika Srpskoj.

Na kraju, važno je napomenuti da bi daljnje političke tenzije mogle utjecati na daljnje odluke unutar Ujedinjene Srpske, koja bi mogla biti suočena s novim izazovima u obliku ne samo unutrašnjih, već i vanjskih pritisaka. Djelomična podrška ili neslaganje međunarodnih faktora, kao i razmirice unutar stranke, mogli bi oblikovati njen daljnji politički razvoj i odnose s drugim ključnim igračima na bh. političkoj sceni.

Ova situacija također stavlja pod pitanje i dugoročnu političku strategiju Ujedinjene Srpske, koja bi mogla biti prisiljena da preispita vlastite političke prioritete kako bi održala koalicione odnose s SNSD-om. Ako stranka nastavi gubiti podršku unutar svojih redova, a isto tako i u javnosti, može se suočiti s ozbiljnim izazovima u očuvanju svog političkog utjecaja. Strateško usklađivanje kadrovske politike s potrebama i interesima svojih članova bit će ključno za opstanak stranke, dok bi daljnje političke nesuglasice mogle rezultirati dodatnim razdvajanjem unutar već podijeljene političke scene Republike Srpske. Pitanje je hoće li stranački lideri uspjeti smiriti ove turbulencije i vratiti povjerenje svojih članova, ili će politički potresi nastaviti oblikovati budućnost stranke i njezinih savezništava.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here