Ministar odbrane BiH, Zukan Helez, izdao je naređenje prema kojem pripadnici Oružanih snaga BiH ne smiju dozvoliti ulazak predstavnicima vlasti iz Republike Srpske, uključujući predsjednika, premijera i predsjednika Narodne skupštine, na vojne lokacije. Ova odluka, koja je izazvala oštre reakcije, posebno zbog nadležnosti koje Helez ima u tom kontekstu, izgleda da neće biti provedena. Unatoč njegovom naređenju, iz RS-a je upućena jasna poruka – Dan Vojske Republike Srpske bit će obilježen dostojanstveno, prema planu, unatoč nesuglasicama koje prate ovu situaciju.
Naime, Radovan Višković, predsjednik entitetske vlade, koji je i bjegunac od pravde, reagirao je na Helezovu odluku rekavši da ministar “ne zna koja su mu ovlaštenja“. Višković je, uz to, izjavio da će osobno prisustvovati obilježavanju Dana Vojske Republike Srpske i Trećeg Pješadijskog Puka Oružanih snaga BiH u Banjaluci, unatoč zabranama i prijetnjama. Višković je također istaknuo da Helez svojim izjavama i postupcima “baca političke pamflete” i pokušava medijski eksponirati svoju poziciju, dodajući kako je najpametnije da Helez “ćuti” u ovoj situaciji.
U cijeloj ovoj situaciji dolazi do izražaja i nezadovoljstvo unutar Oružanih snaga BiH. Generali iz reda srpskog naroda, koji služe u Oružanim snagama BiH, izrazili su zabrinutost zbog ministra Heleza i njegovih javnih istupa koji, prema njihovim riječima, ozbiljno ugrožavaju profesionalizam i koheziju unutar ministarstva i vojske. Smatraju da njegovo djelovanje ne samo da vrijeđa pripadnike iz reda srpskog naroda, nego narušava opće odnose unutar sistema odbrane BiH. Generali su pozvali ministra da prestane s dnevnim političkim utjecajem i omogući vojnom osoblju da obavlja svoje zadatke u skladu s zakonom o odbrani i zakonom o službi u Oružanim snagama BiH, uključujući i obilježavanje važnih datuma i aktivnosti, poput Dana Vojske Republike Srpske.
Iako je Helezov zamjenik, Aleksandar Goganović, izjavio da kabinet ministra Heleza nije dao suglasnost na ovakvu odluku, naglašava da Helez zapravo nema zakonska ovlaštenja da izdaje takva naređenja. Prema Goganoviću, Predsjedništvo BiH je vrhovni komandant Oružanih snaga, a ministar odbrane nema pravo da preuzima nadležnosti koje pripadaju toj instituciji. Goganović smatra da je ovaj pokušaj Heleza da se “pripoji” ovlaštenja Predsjedništva vrlo opasan, te je poručio da će, unatoč svim prijetnjama, RS 12. maja obilježiti Dan Vojske Republike Srpske u skladu s planom.
U cijeloj ovoj situaciji, jedan od rijetkih ljudi iz Republike Srpske koji je stao na stranu ministra Heleza je Milan Blagojević, bivši savjetnik predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović i profesor ustavnog prava. Blagojević smatra da Helez ima opravdan razlog za svoje postupke, koji su, kako kaže, utemeljeni na zakonskim okvirima i u skladu s njegovim nadležnostima.
Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva BiH, održala je sastanak u Banjaluci s Aleksandrom Goganovićem, zamjenikom ministra odbrane BiH, i general-pukovnikom Gojkom Kneževićem, načelnikom Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH. Tema sastanka bila je priprema za obilježavanje Dana Vojske Republike Srpske i Trećeg Pješadijskog Puka Oružanih snaga BiH, koje je i dalje planirano unatoč političkim nesuglasicama.
U zaključku, situacija oko obilježavanja Dana Vojske Republike Srpske pokazuje duboku političku podjelu unutar Bosne i Hercegovine, koja se očituje kroz različita viđenja uloga i nadležnosti institucija. Ministar Helez i predstavnici vlasti Republike Srpske nalaze se u središtu ovog konflikta, gdje se političke, vojne i zakonodavne nadležnosti prepliću, stvarajući napetosti koje utječu na profesionalizam i koheziju unutar Oružanih snaga BiH. Prema svim informacijama, izgleda da će se obilježavanje Dana Vojske Republike Srpske održati prema planu, unatoč svim prijetnjama i nesuglasicama, ali će ostati otvoreno pitanje kako će se dalje razvijati odnosi između političkih lidera u BiH.
Na kraju, situacija koja se trenutno razvija u BiH, a posebno u vezi s obilježavanjem Dana Vojske Republike Srpske, jasno ukazuje na duboke političke podjele unutar zemlje. Konflikti između ministra odbrane BiH Zukana Heleza i vlasti Republike Srpske nisu samo pravna i administrativna pitanja, već imaju i šire političke i društvene implikacije. Ovaj slučaj pokazuje kako politički interesi, ideološke razlike i nacionalne tenzije oblikuju sigurnosnu i vojnu politiku, što može dugoročno utjecati na stabilnost zemlje. Osim toga, izazov u pogledu profesionalizma i kohezije unutar Oružanih snaga BiH postavlja pitanje kako će se institucije nositi s budućim izazovima u održavanju funkcionalnosti i jedinstva. Kroz sve ove nesuglasice, jasno je da BiH mora pronaći način da prevaziđe političke i nacionalne barijere, kako bi osigurala stabilnost i povjerenje svojih građana u zajedničke institucije, a time i u cijeli sustav odbrane i sigurnosti.