U političkom vrhu Republike Srpske i stranci SNSD, odnosi između pojedinih visokopozicioniranih članova postaju sve složeniji i napetiji. Najnoviji primjer ove napetosti ogleda se u dinamici između Milorada Dodika, predsjednika entiteta RS, i Zorana Tegeltije, direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH). Uprkos tome što ih povezuju dugogodišnje političke i poslovne veze, njihovi međusobni odnosi sve više liče na rivalstvo nego na saradnju.
Sve je počelo s raspisivanjem tendera za kupovinu nove zgrade UIO BiH u Banjoj Luci, koji je objavljen 1. aprila. Taj događaj, iako formalno administrativne prirode, otkrio je duboku političku podlogu i borbu za moć unutar SNSD-a. Tegeltija je, kako se čini, bio pod pritiskom da ubrza proceduru kupovine zgrade koja, prema navodima, pripada firmi bliskoj Dodikovom kumu Mili Radišiću. Ovaj zadatak je, navodno, bio glavni razlog zbog kojeg je Tegeltija i postavljen na poziciju direktora UIO.
Prema tvrdnjama izvora bliskih stranačkim krugovima, Dodik je bio izuzetno nezadovoljan što Tegeltija već gotovo dvije godine ne uspijeva završiti ovaj posao. Kako bi ubrzao proces, Dodik je, dan uoči raspisivanja tendera, poslao posebnu poruku Tegeltiji putem svog tjelohranitelja – uz telefon za “sigurnu” komunikaciju. Poruka je, navodno, sadržavala i prijetnju: da će Tegeltija “završiti kao Nenad Nešić” ukoliko odmah ne postupi po naređenju.
Iako je Tegeltija 1. aprila raspisao tender vrijedan oko 100 miliona KM, on ipak nije u potpunosti ispunio sve Dodikove zahtjeve. Glavna razlika leži u činjenici da je ovaj tender raspisan u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, za razliku od prethodnih koji su se provodili na osnovu odluka o izuzeću od tog zakona. Ova promjena u proceduri ima značajne posljedice:
-
Transparentnost je znatno povećana.
-
Trajanje postupka se produžava.
-
Mogućnosti za žalbe se otvaraju.
Već na samom početku postupka stigla je prva žalba na tendersku dokumentaciju – i to od jedne firme iz Zenice. Tegeltija je dužan da odgovori na tu žalbu, što automatski produžava proces za najmanje pet dana. U slučaju odbijanja žalbe, kompanija iz Zenice ima pravo da se dalje žali Uredu za žalbe, pa čak i da pokrene upravni spor pred Sudom BiH. Sve to može dodatno odužiti realizaciju kupovine zgrade.
Zanimljivo je da su raniji javni pozivi za istu zgradu raspisivani kako bi se pogodovalo što bržoj realizaciji – koristeći izuzeće od zakona. Sadašnja procedura ne samo da usporava čitav proces, nego Dodiku stvara dodatne frustracije. Tegeltija se, s druge strane, vjerovatno odlučio za zakonitu proceduru kako bi se ogradio od eventualne odgovornosti ukoliko se u budućnosti otkriju nezakonitosti.
Situaciju dodatno komplikuje činjenica da Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH razmatra mogućnost da u potpunosti obustavi kupovinu zgrade zbog niza nepravilnosti. No, ostaje neizvjesno da li će UIO BiH i Vijeće ministara BiH uopće poštovati eventualni zaključak parlamenta, s obzirom na dosadašnje ignorisanje sličnih odluka.
Ono što ovaj slučaj čini još zanimljivijim jeste politička pozadina i borba unutar SNSD-a. Postoji sve izraženija podjela na frakcije, a prema informacijama iz stranačkih izvora:
-
Jedna frakcija je i dalje lojalna Dodiku.
-
Druga se tiho okuplja oko Tegeltije, čekajući pogodan trenutak da preuzme kontrolu.
Ova “tiha pobuna” unutar stranke mogla bi kulminirati ako Dodik doživi pad političke moći. Tender za zgradu UIO BiH, iako naizgled tehničko pitanje, zapravo je postao simbol šire borbe – borbe za nasljednika na čelu stranke i eventualno države.
Dok Tegeltija djeluje kao neko ko pokušava manevrisati između Dodikovih zahtjeva i zakonskih normi, Dodik ne skriva svoje nezadovoljstvo. No, svjestan vlastite krhke pozicije, on još ne ulazi u otvoreni sukob, već svoju energiju usmjerava na očuvanje prividnog jedinstva.
Ipak, sve češće pojavljivanje frakcijskih interesa i neslaganja oko ključnih pitanja ukazuje na to da je stranačko jedinstvo samo privremena iluzija. Unutar SNSD-a već se igra politička verzija “Igre prijestolja”, a sukob Dodika i Tegeltije mogao bi biti tek uvod u mnogo veći razdor.