Uvod

U Sudu Bosne i Hercegovine počelo je suđenje petorici optuženih za jedan od najstrašnijih zločina u savremenoj evropskoj historiji – genocid nad Bošnjacima iz Srebrenice, koji je počinjen u ljeto 1995. godine. Ovi muškarci – Rajko Milić, Miodrag Pavlović, Radenko Zarić, Vukašin Drašković i Milan Tomić – terete se za direktno učestvovanje i pomaganje u realizaciji plana koji je za cilj imao potpuno istrebljenje bošnjačkog stanovništva s područja istočne Bosne. Suđenje je otvoreno čitanjem optužnice i uvodnim izlaganjem tužioca Tarika Crnkića, koji je naglasio da posljedice tog monstruoznog plana i danas ostavljaju tragove u društvu Bosne i Hercegovine.

Razrada

Tužilac Crnkić je iznio da su optuženi svjesno i s namjerom pružali podršku udruženom zločinačkom poduhvatu, koji su koordinisali pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS). Taj poduhvat je bio dio šire strategije etničkog čišćenja, a ciljao je zaštićenu zonu Ujedinjenih nacija – Srebrenicu, u periodu od 6. jula do 1. novembra 1995. godine. U tom periodu, više od 40.000 Bošnjaka je prisilno protjerano, dok je najmanje 7.000 muškaraca i dječaka sistematski ubijeno.

Prema optužnici, kulminacija ovih događaja dogodila se 14. jula 1995. godine, kada je 829 zatočenika bošnjačke nacionalnosti, među kojima su bili dječaci i muškarci, prevezeno iz Bratunca u školu u selu Roćević, općina Zvornik. U njihovom transportu i obezbjeđenju učestvovali su pripadnici Vojne policije Bratunačke i Zvorničke brigade, uključujući optuženog Radenka Zarića. Škola je bila pod stalnim nadzorom oružanih stražara, koji su nišanili vrata i prozore, a pred školom se nalazio i ukradeni UN transporter, što dodatno ukazuje na obimnost i brutalnost cijele operacije.

Zatočenici su držani u nehumanim uvjetima, bez hrane i vode, izloženi konstantnoj prijetnji smrti. Tog dana, nekoliko njih je ubijeno iz vatrenog oružja, dok je jedna mještanka ranjena u blizini škole. Dan kasnije, prema riječima tužioca, Miodrag Pavlović – pripadnik Vojne policije – stigao je pred školu, prijetio zatočenicima sabljom ili mačetom, te lično ubio više ljudi pred očima ostalih, ostavljajući njihova tijela u školskom dvorištu.

Zarić, Pavlović, Drašković i Tomić potom su, zajedno s drugim osobama, organizovali premještanje zarobljenika iz škole do lokacije zločina – šljunkare na obali Drine kod Kozluka. Tamo su zatočenici prinudno izbacivani iz kamiona u prethodno iskopane jame, dok su oko njih bili raspoređeni vojnici, pripadnici specijalnih jedinica “Vukovi sa Drine”, te naoružani civili – među kojima su bili i svi optuženi. Oružje se nije štedjelo. Tog dana je, prema navodima optužnice, ubijeno najmanje 829 ljudi, čija su tijela kasnije premeštana iz primarnih u sekundarne masovne grobnice – pokušaj prikrivanja istine.

Crnkić je u svojoj uvodnoj riječi izjavio da će Tužilaštvo iznijeti obilje dokaza:

  • Materijalni dokazi, uključujući dokumentaciju i nalaze vještaka

  • Presretnute komunikacije visokih oficira VRS-a iz tog perioda

  • Iskazi više od 100 svjedoka, od kojih deset ima mjere zaštite

Neke od ključnih činjenica koje će biti dokazivane uključuju:

  1. Da su optuženi lično viđeni na lokacijama zločina.

  2. Da su učestvovali u strijeljanju i logistici masakra.

  3. Da su zločini bili dio plana “Krivaja ‘95”, koji je imao jasnu genocidnu namjeru.

Tužilac je posebno istakao ulogu Rajka Milića, koji iako nije bio vojni obveznik, živio je u blizini mjesta strijeljanja i bio prepoznat od više svjedoka. Drašković i Tomić su, iako nisu formalno služili vojsku, takođe viđeni na licu mjesta, a Pavlovića su najmanje tri svjedoka opisala kako mačetom napada Bošnjake pred školom.

Tužilaštvo je dostavilo i prijedlog za utvrđivanje određenih činjenica, o kojem će se Odbrane izjasniti u naredna dva mjeseca. Odbrane su, za sada, zadržale pravo da svoje uvodne riječi iznesu naknadno.

Zaključak

Otvaranjem ovog suđenja, Bosna i Hercegovina nastavlja svoju tešku i bolnu borbu za pravdu. Proces protiv petorice optuženih za genocid ne odnosi se samo na njihovu individualnu krivicu, već i na širi mehanizam zla koji je planirao i sproveo uništenje cijelog naroda. Očekuje se da će, kroz svjedočenja i dokaze, sudska istina još jednom potvrditi ono što žrtve već znaju – da pravda ne smije i ne može biti zaboravljena. Prvo ročište svjedoku zakazano je za 19. maj, a ono što slijedi biće još jedan korak ka dokumentovanju istine i očuvanju sjećanja na žrtve genocida.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here