U okviru svojih diplomatskih napora, Kina je nedavno potvrdila svoju predanost nastojanjima da ispravi historijsku nepravdu prema Palestini. Tokom sastanka s saudijskim ministrom vanjskih poslova, Faisalom bin Farhanom Al Saudom, koji se održao u Johannesburgu, Wang Yi, kineski ministar vanjskih poslova, istaknuo je kako će Kina nastaviti snažno podržavati Palestinu u njenoj borbi za pravdu i ravnopravnost. Ove izjave dolaze u trenutku kada je Palestinsko pitanje postalo ključno za stabilnost Bliskog istoka, a Kina je odlučna u tome da poduzme daljnje korake kako bi pomogla u vraćanju trajnog mira u regiji.

Wang Yi je naglasio kako palestinsko pitanje predstavlja “srž” problema na Bliskom istoku i kako će Kina u budućnosti nastaviti stajati uz arapske narode. Istakao je da će Kina uložiti dodatne napore kako bi se “temeljito ispravila historijska nepravda” prema Palestini. To znači da Peking namjerava i dalje pružati političku i moralnu podršku Palestincima, koji se suočavaju s višegodišnjim okupacijama i nasiljem. Ovaj čin od strane Kine također signalizira i njenu želju da se pozabavi temama ljudskih prava i međunarodnog prava u kontekstu izraelsko-palestinskog konflikta, podupirući samostalnost Palestinske države.

Njegove riječi dolaze u trenutku kada primirje u Pojasu Gaze, koje je stupilo na snagu prošlog mjeseca, traje, nakon što je izraelski vojni napad izazvao ogromne gubitke. Prema izvještajima, najmanje 48.300 ljudi, većinom žene i djeca, izgubilo je život u ovom brutalnom sukobu, dok je Gaza pretrpjela ogromna razaranja. Takve tragedije ne mogu ostati bez odgovora na međunarodnoj sceni. Izrael je suočen s međunarodnim optužbama zbog svojih postupaka, uključujući optužbe za ratne zločine i genocid. Međunarodni krivični sud je izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera, Benjamina Netanyahua, i bivšeg ministra odbrane, Yoava Gallanta, zbog njihovih uloga u ratnim zločinima.

Ove optužbe protiv izraelskih lidera nisu jedini izazovi s kojima se Izrael suočava na međunarodnom planu. Međunarodni sud pravde također razmatra tužbu za genocid podnosi Palestinska teritorija zbog ratnih zločina počinjenih u Gazi. Kao odgovor na ove ozbiljne međunarodne prijetnje, Peking se protivi bilo kakvom obliku prisilnog protjerivanja palestinskog naroda iz Gaze, jasno dajući do znanja da će Kina nastaviti svoj angažman na globalnom planu kako bi se osigurao mir u toj regiji.

Kina i Saudijska Arabija se slažu u tome da su mirovni napori na Bliskom istoku od presudne važnosti i igraju ključnu ulogu u stabilizaciji regije. Saudijska Arabija je, s druge strane, istaknuta zbog svoje aktivne uloge u medijaciji između suprotstavljenih strana na Bliskom istoku, a posebno se ističe u svom angažmanu u rješavanju palestinskog pitanja. Ministar Wang Yi je također pohvalio aktivnu medijaciju Saudijske Arabije, izražavajući zadovoljstvo zbog njenog konstruktivnog pristupa u rješavanju ključnih regionalnih problema. Saudijska Arabija je, kao najveća sunitska sila, u proteklim godinama odigrala značajnu ulogu u promicanju dijaloga između Palestinaca i Izraelaca, te je istaknuta kao ključni partner u mirovnim naporima na Bliskom istoku.

Za kraj, iako se situacija na Bliskom istoku čini daleko od rješenja, angažman Kine i Saudijske Arabije predstavlja nadu u političku stabilnost i mir. Ove zemlje jasno poručuju da je palestinsko pitanje i dalje jedno od najvažnijih izazova za međunarodnu zajednicu, te da se mora postaviti veći naglasak na poštivanje međunarodnog prava, ljudskih prava i pravde. Pristupanje globalnih sila kao što su Kina i Saudijska Arabija u rješavanje ovog problema daje nadu da bi u budućnosti moglo doći do trajnog mira na Bliskom istoku, premda će biti potrebno mnogo više od političkih izjava kako bi se postigao pravičan i održiv ishod za sve strane.

Pored političkih i diplomatskih napora, važno je da međunarodna zajednica pruži konkretan ekonomski i humanitarni angažman kako bi se obnovila pogođena područja, posebno u Gazi, i podržala svakodnevna životna prava Palestinaca. S obzirom na dugotrajnu krizu, obnovljeni mir neće biti održiv bez stvaranja uvjeta za ekonomski razvoj i socijalnu stabilnost. Među ključnim prioritetima trebalo bi biti usmjerenje na obezbjeđivanje sigurnosti, pristupa zdravstvu i obrazovanju, te vraćanje povjerenja među narodima. Međunarodna zajednica mora surađivati u jačanju institucija, promovirati dijalog i tražiti dugoročna rješenja kako bi se izgradila osnova za pravedan i trajan mir koji bi odgovarao potrebama i ambicijama obje strane.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here