Politička situacija u Srbiji posljednjih mjeseci ulazi u novu fazu napetosti, a u njenom središtu nalaze se studentski protesti, inicijative za raspisivanje vanrednih izbora i sve izraženije nezadovoljstvo građana prema aktuelnoj vlasti. Iako se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić više puta javno obraćao studentima, nudeći im razne povlastice – od subvencionisanog stanovanja do sniženja školarina – konkretan odgovor na njihov zahtjev za izborima još uvijek izostaje.
U međuvremenu, umjesto Vučića, u javnosti se sve češće pojavljuju koalicioni partneri Srpske napredne stranke, koji koriste oštar i često uvredljiv jezik da bi obezvrijedili opoziciju i studentske inicijative. Jedan od njih, Marijan Rističević, ironično je poručio da opozicija može „zahtjeve da okači mačku o rep“, istovremeno vrijeđajući njihove liste i upućujući poruke koje odražavaju potpuni prezir prema političkim protivnicima.
S druge strane, brojni intelektualci i profesori, poput Bojana Pajtića, otvoreno su podržali zahtjeve studenata i naglasili potrebu za pritiskom u cilju raspisivanja izbora. On je istakao da je vrijeme da se izborimo, koristeći izraze poput „štrajkovi“, „blokade“ i „intenziviranje pritiska“, čime najavljuje novu fazu borbe građanskog društva protiv aktuelne političke elite.
U analizi trenutne situacije, novinarka Sandra Petrušić ukazuje da je Vučić zapravo odustao od ideje izbora tek nakon što su se, kako kaže, „prebrojali“ i shvatili da ni uz podršku cijele Republike Srpske ne bi uspjeli pobijediti bez ozbiljnih prevara. Ova tvrdnja sugeriše da vladajuća struktura ne vjeruje u poštene izborne uslove i da svoj opstanak vidi isključivo kroz manipulaciju izbornim procesom.
Dok politička elita pokušava da marginalizuje studentske proteste nazivajući ih „šačicom“, mladi sve više pokazuju ozbiljnost u organizaciji. Student Nikola Čuturić govori o mogućnosti kreiranja izborne liste bez kompromitovanih političara, s ciljem da se ponude nova lica koja neće iznevjeriti očekivanja. Time se pokazuje odlučnost mladih da preuzmu odgovornost, ali i da prekinu s praksom recikliranja političkih figura koje godinama učestvuju u neefikasnom vođenju države.
Pajtić upozorava i na mogućnost manipulacije studentskim imidžom – Vučić bi mogao na svoju listu staviti ljude koji se predstavljaju kao studenti, i time pokušati obesmisliti stvarnu studentsku inicijativu. Ova taktička opasnost stvara dilemu među studentima: da li se aktivno uključiti kao kandidati ili ostati organizatori i inicijatori s margine.
U svemu tome, postoji jasna podjela zadataka. Maja Stojanović iz organizacije Građanske inicijative naglašava da studenti ne treba da budu ti koji će pregovarati o izbornim uslovima, već da se fokus prebaci na širu građansku mobilizaciju. Po njenim riječima, ključno je da što više ljudi izađe na izbore, jer samo masovnim odzivom moguće je nadjačati sistemsku manipulaciju i nepravilnosti koje su uobičajene u ovakvim izbornim ciklusima.
U prethodnim mjesecima, studenti su pokazali visoku dozu odlučnosti i hrabrosti. Blokirali su institucije, slavili zajedno Novu godinu, šutjeli u znak poštovanja prema žrtvama korupcije, javno prozivali odgovorne i istakli da je sve „prekardašilo“. Njihove akcije nisu bile spontane, već planski osmišljene s jasnim političkim porukama. Ipak, i pored svih napora, odgovor vlasti još nije stigao, ali mnogi vjeruju da je ipak na vidiku.
U ovom političkom trenutku, simbolika je sve. Vučić, koji je ranije izborima prijetio kao metodom kontrole, sada pred njima bježi, jer bi, prema mnogima, rezultat mogao pokazati pravu sliku narodne volje, oslobođenu propagande i pritisaka. U tome leži ključna promjena – studenti i građani ne traže više milostinju, već sistemsku promjenu. A vlast koja počne da se plaši izbora, prestaje biti demokratska.
Na kraju, iako studenti još uvijek čekaju jasan odgovor iz kabineta predsjednika, njihova poruka je već odjeknula: ni uz cijelu Republiku Srpsku, aktuelna vlast ne može obezbijediti pobjedu bez manipulacije. To pokazuje koliko se politička realnost u Srbiji promijenila – građani više nisu pasivni posmatrači, već akteri koji traže odgovornost, transparentnost i istinsku demokratiju.
Poštovani čitatelji, hvala vam na podršci.