Danas bi Džena Gadžun, djevojčica čiji je život tragično prekinut uslijed ljekarske greške, slavila svoj rođendan. Umjesto osmijeha, balona i dječije radosti, njenoj majci ostaje samo gorka tišina i objava na društvenim mrežama kojom već četvrtu godinu za redom podsjeća javnost na tragediju koja nije samo porodična – već i društvena, institucionalna i pravna. Dženina priča postala je simbol borbe za pravdu koja, kako njena porodica tvrdi, još uvijek nije ni započela na pravi način.

Mala Džena izgubila je život tokom rutinske intervencije u jednoj privatnoj zdravstvenoj ustanovi u Sarajevu. Ono što je trebalo biti jednostavan i bezbrižan medicinski zahvat, završilo se smrću djeteta. Ova tragedija izazvala je snažnu reakciju građana Bosne i Hercegovine – bijes, tugu i osjećaj nemoći – jer, unatoč svemu, nijedan odgovorni pojedinac nije procesuiran ni nakon četiri godine.

U emotivnoj i potresnoj poruci koju je objavila njena majka Amila, ogorčenje i bol su više nego očigledni. Obraćajući se svojoj preminuloj kćerki, ona piše:

“Pahuljo naša, danas je trebao biti i tvoj rođendan. Da te ne ubiše nehatom i pohlepom za parama, ti bi danas bila jedna velika djevojčica koja bi krenula u školu…”

Ova poruka ne govori samo o gubitku, već i o optužbi – optužbi na račun sistema koji štiti moćne i ignoriše slabije. Prema navodima porodice, Džena je operisana u poliklinici koja nije imala verifikovanu medicinsku opremu, niti su ljekari koji su izvršili zahvat imali odgovarajuće licence. Ono što dodatno šokira jeste tvrdnja da je djevojčici data opšta anestezija, što je zakonski zabranjeno u privatnim ordinacijama tog tipa.

Roditelji optužuju sljedeće osobe za direktnu ili indirektnu odgovornost u ovom slučaju:

  • Benjamin Bejtović, stomatolog i član političke stranke, koji je u međuvremenu zaposlen na Kliničkom centru;

  • Nina Jovanović, Suad Rožajac i Jasmina Halimić, ljekari koji su, prema tvrdnjama majke, izveli zahvat u neregularnim uslovima.

Majka u svojoj objavi ne krije bijes ni prema sistemu:

“…vuku nas za nos kao budale već četiri godine, jer imaju veze i poznanstva, jer su svi politički poznanici i privatne kolege od advokata, sudija, tužitelja i doktora.”

Ova izjava otkriva duboku sumnju u nezavisnost i efikasnost pravosuđa, kao i zabrinutost zbog političke povezanosti aktera uključenih u slučaj. Da li je sistem u kojem živimo do te mjere kompromitovan da štiti one koji grubo krše zakon i etiku – čak i po cijenu djetetovog života?

Podsjetimo se, slučajevi slični ovom nisu rijetkost u zemljama sa slabim institucijama i jakim političko-interesnim mrežama. No, Dženin slučaj je postao posebno simboličan zbog:

  • mladosti i nevinosti žrtve,

  • očiglednih proceduralnih nepravilnosti,

  • i odsustva bilo kakve kaznene odgovornosti.

Roditelji su u proteklim godinama više puta apelovali na pravosudne institucije, organizovali konferencije za novinare, obraćali se javnosti, slali otvorena pisma. Ipak, proces stoji, a bol ostaje prenosi senzorbih.ba

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here