Politička scena Bosne i Hercegovine, često obilježena podjelama i tenzijama, doživjela je značajan pomak 8. maja, kada su se stranke okupljene oko Trojke i dio opozicije iz Republike Srpske usaglasili oko Platforme za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak BiH. Ovaj dokument, koji je rezultat višemjesečnih pregovora, odražava sve veću spremnost različitih političkih aktera da ostave po strani međusobne razlike i fokusiraju se na zajednički cilj – evropsku integraciju i unutrašnju stabilnost države.

Sporazum, koji će zvanično biti potpisan 9. maja, simbolično na Dan Evrope, uključuje deset strateških tačaka. One obuhvataju reformske procese, borbu protiv korupcije, unapređenje institucionalnog rada i jačanje ekonomskog razvoja. Inicijativa je isključila SNSD, stranku Milorada Dodika, što ukazuje na jasnu političku poruku i želju da se izgradi alternativa dominaciji nacionalističkih narativa.

Ključni potpisnici ove platforme uključuju:

  • Iz Federacije BiH: SDP, Naša stranka, Narod i pravda (NiP), Narodni evropski savez (NES), Bh. inicijativa Kasumović Fuad (BHI-KF) i Naprijed

  • Iz Republike Srpske: Srpska demokratska stranka (SDS), Partija demokratskog progresa (PDP) i Lista za pravdu i red

Glavna ideja platforme jeste zajedničko djelovanje na evropskom putu, koji podrazumijeva ne samo političke promjene već i konkretne mjere za poboljšanje života građana. Evropske integracije više nisu samo politička retorika, već postaju realan plan koji uključuje odgovornost, precizne korake i jasan vremenski okvir.

Najvažniji elementi ovog dokumenta mogu se sažeti kroz sljedeće tačke:

  1. Jačanje funkcionalnosti državnih institucija
    Stranke su se obavezale da rade na formiranju efikasnog Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine BiH, te da aktivno ispunjavaju uslove koji vode ka dobijanju datuma početka pregovora za članstvo u EU.

  2. Ekonomski razvoj i investicije
    Predviđeno je brzo povlačenje tranše od 70 miliona eura, te realizacija investicionih projekata ukupne vrijednosti od dva milijarde konvertibilnih maraka, čime će se direktno poboljšati životni standard građana.

  3. Pravno usklađivanje s EU zakonodavstvom
    Dogovoreno je sistemsko usklađivanje zakona s pravnom stečevinom EU (Aquis communautaire), uz očekivanje da i EU preuzme jasnije obaveze po pitanju dinamike pregovora i pristupa.

  4. Beskompromisna borba protiv korupcije i zloupotreba
    Poseban naglasak stavljen je na reformu javnih nabavki, kao i eliminaciju političkog uticaja u javnom sektoru.

  5. Efikasnije korištenje EU fondova
    Sporazum nalaže brže povlačenje sredstava iz evropskih fondova, uz fokus na realizaciju infrastrukturnih i društvenih projekata koji će osjetno poboljšati uslove života.

  6. Reforma izbornog procesa
    U cilju transparentnosti i pravičnosti izbora, predviđa se uvođenje novih tehnologija do izbora 2026. godine, uključujući skeniranje glasačkih listića i verifikaciju identiteta birača.

  7. Javna kampanja za podršku EU integracijama
    Stranke su se dogovorile da zajedno vode proevropsku kampanju, s ciljem uključivanja i onih političkih aktera koji trenutno nisu dio parlamentarne većine.

  8. Odricanje od politizacije i konflikta
    Kako bi implementacija platforme bila uspješna, potpisnici su se obavezali da neće pokretati teme koje bi mogle izazvati nove političke podjele.

  9. Formiranje tima za praćenje sprovođenja platforme
    Biće oformljen zajednički tim koji će redovno informisati javnost o napretku, mjerama koje su preduzete i problemima na koje se nailazi u implementaciji dogovorenog.

  10. Aktivna komunikacija s građanima
    Povećanje transparentnosti kroz redovne javne izvještaje, tribine i informativne kampanje, s ciljem da građani jasno razumiju značaj članstva u EU.

Ovaj sporazum nije samo tehnički dogovor političkih subjekata – on predstavlja političku volju da se krene novim putem, putem koji podrazumijeva kompromis, dijalog i orijentaciju ka opštem dobru. Iako izazovi ostaju, a skepticizam javnosti još nije prevaziđen, platforma šalje snažnu poruku da postoje političke snage spremne da zajednički grade evropsku budućnost BiH.

U ovom momentu, kada se Evropa suočava s brojnim krizama, a region i dalje trpi posljedice nesaniranih konflikata iz prošlosti, Bosna i Hercegovina konačno pokazuje znakove zrelosti. Dogovor Trojke i opozicije iz RS-a može poslužiti kao model političkog sazrijevanja – gdje se strateški ciljevi stavljaju iznad partijskih interesa.

Na kraju, iako potpisivanje sporazuma ne garantuje automatski njegovu realizaciju, ono simbolizira novu šansu za BiH – šansu da vlastitim snagama pokrene reforme, povrati povjerenje građana i zauzme svoje mjesto među državama koje dijele vrijednosti mira, stabilnosti i ekonomskog napretka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here