Predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković, sinoć je u obraćanju naglasio da se u Bosni i Hercegovini vodi politička borba s ciljem destabilizacije i uništenja institucija Republike Srpske. Prema njegovim riječima, takvi pokušaji neće biti dozvoljeni, a vlasti RS-a će nastaviti da se bore za očuvanje svojih nadležnosti.

Višković je istakao da, osim njega, pod zaštitom Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a nalaze se i Milorad Dodik te Nenad Stevandić, naglašavajući da je riječ o štićenim ličnostima. Pritom se osvrnuo na optužbe koje dolaze iz političkih krugova, upitavši: „Zar treba da me isporuče u Sarajevo zato što sam potpisao odluke Vlade? Ili da se isporuče zvaničnici Republike Srpske jer to neko želi?” Time je sugerirao da se ne radi o napadu na pojedince, već o pokušaju urušavanja institucija koje predstavljaju RS.

Tokom diskusije u Narodnoj skupštini RS-a, Višković je reagirao na izjave Igora Crnatka, šefa poslaničkog kluba PDP-a, koji je iznio kritike na račun vlasti. Premijer je postavio retoričko pitanje, želeći da sazna da li Crnadak zaista smatra da zvaničnici RS-a trebaju biti predani pravosudnim institucijama u Sarajevu.

Nadalje, osvrnuo se na ekonomska pitanja, navodeći da je Vlada RS-a posvećena povećanju plata i poboljšanju ekonomskog standarda građana. Ipak, prema njegovim riječima, određene političke strukture žele skrenuti pažnju javnosti s tih pitanja na teme koje, kako kaže, ne doprinose interesima Republike Srpske. „Ovo su naredbe onih koji ne vole RS,” rekao je, sugerirajući da se iza kritika kriju širi politički motivi.

Posebno je naglasio da opozicija ne bi trebala manipulisati građanima tvrdnjama da vlast RS-a radi protiv Ustava BiH. Višković je kategorički odbacio optužbe da se vrši bilo kakav napad na ustavni poredak, tvrdeći da je situacija upravo suprotna – prema njegovim riječima, napad na institucije RS-a zapravo je napad na ustavni poredak BiH.

Pritom je dodao da u pravosudnim procesima ne postoji jednak tretman, jer, kako tvrdi, niko ne pokreće postupke protiv bošnjačkih zvaničnika kada su u pitanju potencijalni napadi na ustavni poredak. Smatra da su optužbe koje se upućuju protiv vlasti RS-a samo dio šireg plana s ciljem slabljenja tog entiteta.

Na kraju svog obraćanja, Višković je izjavio da nikada nije bio umiješan u bilo kakve kriminalne aktivnosti. Istakao je da je svu svoju imovinu stekao prije nego što je obnašao bilo koju javnu funkciju, demantujući spekulacije koje se pojavljuju u javnosti.

Ovaj istup pokazuje da politička scena u BiH i dalje ostaje duboko polarizirana, a sukobi između različitih političkih frakcija ne jenjavaju. Rasprave u Narodnoj skupštini RS-a jasno ukazuju na sve veće tenzije između vlasti i opozicije, dok obje strane nastavljaju međusobne optužbe u borbi za politički utjecaj.

Višković je dodatno naglasio da se trenutna situacija ne može posmatrati izolovano, već da je dio dugogodišnjih političkih pritisaka na Republiku Srpsku. Prema njegovim riječima, određeni centri moći unutar BiH, ali i izvan nje, kontinuirano pokušavaju ograničiti nadležnosti RS-a, koristeći pravosudne i političke metode kako bi oslabili institucije. “Svjedočimo pokušajima nametanja odluka koje idu na štetu Republike Srpske, a sve pod izgovorom očuvanja ustavnog poretka,” rekao je. Prema njegovom viđenju, ovakav pristup nije pravno utemeljen, već je politički motivisan i usmjeren na dugoročnu marginalizaciju RS-a unutar BiH.

Također, premijer je izrazio zabrinutost zbog toga što, kako tvrdi, pravosudne institucije u BiH nisu nepristrasne, već rade po diktatu određenih političkih krugova. Ovakva situacija, prema njegovom mišljenju, dovodi do selektivne pravde, gdje su zvaničnici RS-a pod stalnim optužbama i istragama, dok se slični postupci ne pokreću protiv političkih aktera iz drugih entiteta. “Ako je pravda zaista jednaka za sve, zašto onda ne vidimo procesuiranje onih koji su godinama donosili odluke koje su bile direktno u suprotnosti s Dejtonskim sporazumom?” upitao je Višković. Time je želio naglasiti da Republika Srpska ne krši pravni okvir BiH, već samo brani svoja ustavna prava.

U konačnici, Višković je pozvao građane Republike Srpske da ne nasjedaju na medijske manipulacije i političke provokacije, već da ostanu jedinstveni u očuvanju nadležnosti i institucija RS-a. Istakao je da će Vlada nastaviti da se bori za ekonomski prosperitet i sigurnost građana, uprkos izazovima koji dolaze iz političkog Sarajeva i međunarodnih krugova. “Ovo nije samo borba za političare, ovo je borba za budućnost naše djece, za pravo da sami odlučujemo o svojoj sudbini,” zaključio je. U narednom periodu, očekuje se nastavak političke borbe između vlasti i opozicije u RS-u, ali i sve intenzivniji odnosi sa institucijama BiH, što bi moglo dodatno produbiti postojeće političke podjele.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here