U nedavnim političkim dešavanjima u Bosni i Hercegovini, 23. januara, došlo je do smjene Nebojše Radmanovića iz pozicije člana Kolegija Predstavničkog doma Parlamenta BiH, što je izazvalo brojne reakcije i promjene unutar političkog kraja. Opozicija iz RS-a je, kako se pokazalo, postala kolateralna šteta u sukobu između stranke Trojke i SNSD-a, a cijela situacija otkriva duboke političke podjele i nesuglasice unutar vlasti.

Nakon smjene Radmanovića, postavilo se pitanje tko će zauzeti njegovu poziciju. Naime, SNSD je jedini formalno predložio kandidata za tu poziciju, i to Branislava Borenovića iz PDP-a kao drugog zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma. Iako su se predstavnici opozicije iz RS-a nadali da će njihova suradnja s Trojkom donijeti neku vrstu političke koristi, ubrzo je postalo jasno da njihova očekivanja neće biti ispunjena. Trojka, koja se sastoji od SDP-a, NIP-a i NS-a, nije bila u mogućnosti ostvariti potrebnu većinu da bi utjecala na formiranje vlasti, pa su počeli tragati za novim partnerima, no ni HDZ ni DF nisu pokazali interes za ulazak u vlast s njima.

Zastupnici iz opozicije iz RS-a, koji su u početku podržali smjenu Radmanovića, ubrzo su shvatili da su bili prevareni od strane Trojke. Naime, njihova nada da će ih Trojka uputiti u vlast bila je neopravdana, jer je Trojka u međuvremenu promijenila smjer i pokušala tražiti podršku od SDA i DF-a. Međutim, iz tih stranaka stigao je jasan odgovor – oni su spremni glasati za smjene, ali nisu zainteresirani za imenovanja niti za ulazak u vlast. S obzirom na to da su im nedostajali glasovi za većinu, Trojka je bila prisiljena preispitati svoje političke kalkulacije.

Politička situacija postala je još složenija kada je došlo do promjene u Vijeću ministara BiH. Nenad Nešić, koji je ranije bio ministar sigurnosti, smijenjen je, a njegovu funkciju preuzeo Ivica Bošnjak iz HDZ-a. Ovo je dodatno uzdrmalo raspodjelu političkih pozicija, budući da su Bošnjaci, Srbi i Hrvati sada raspoređeni u različitim ministarstvima, a postoji i ozbiljan disbalans među narodima u okviru vlasti. U trenutnoj situaciji, Srbi imaju samo dva ministra, dok su Bošnjaci i Hrvati bolje zastupljeni, što izaziva zabrinutost zbog narušavanja ravnoteže u skladu s Ustavom BiH.

Osim toga, postoje još neriješeni problemi u sigurnosnom sektoru. Naime, imenovanje zamjenika direktora SIPA-e još uvijek nije završeno jer je u tijeku proces koji provodi Nezavisni odbor. Ovaj proces je također usporen zbog političkih nesuglasica između različitih strana, a cijela situacija dodatno komplicira već nestabilnu političku situaciju u zemlji. Također, imenovanje direktora SIPA-e iz rujna prošle godine također nije provedeno, iako je Nešić predložio kandidata Slobodana Radinkovića.

Zanimljivo je da će Ivica Bošnjak vjerojatno nastaviti obnašati dužnost ministra sigurnosti dok ne završi proces imenovanja novog zamjenika direktora SIPA-e. Ova situacija može potrajati još neko vrijeme, čime će se dodatno narušiti ravnoteža u BiH i stvoriti dodatni politički pritisak na vlast. Trojka, koja je u početku imala ambicije da promijeni političku dinamiku u BiH, sada se suočava s izazovima u stvaranju koalicije. To će vjerojatno dovesti do toga da se povuku pred većim savezom Čović-Dodik, čime će opozicija iz RS-a ponovno biti prevarena.

Kao zaključak, trenutna politička scena u Bosni i Hercegovini ostaje nestabilna i neizvjesna. Opozicija iz RS-a, koja se nadao suradnji s Trojkom, sada se suočava s činjenicom da su bili samo kolateralna šteta u političkoj igri između SNSD-a i Trojke. Dok se situacija razvija, važno je pratiti kako će se dalje oblikovati politički odnosi u BiH, ali također ostaje pitanje hoće li stranke u vlasti uspjeti stvoriti stabilnu većinu za donošenje ključnih odluka.

Na kraju, politička scena BiH ostaje u stalnoj dinamici, s brojnim preokretima i promjenama. Iako su očekivanja opozicije iz RS-a bila velika, njihovo razočaranje zbog neispunjenih obećanja ukazuje na duboke političke nesuglasice i manipulacije unutar vladajućih stranaka. Situacija će vjerojatno još dugo biti nesigurna, a sve oči bit će uprte u daljnje korake Trojke, SNSD-a, te drugih političkih aktera koji oblikuju sudbinu ove zemlje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here