U posljednjim otkrićima u vezi sa slučajem Bjelašnica, predsjednik Naše stranke, Edin Forto, našao se pod istragom zbog ozbiljnih optužbi za trgovinu utjecajem. Prema rezultatima vještačenja telefona Adnana Medića, pomoćnika ministra za zaštitu okoliša, otkriveno je da je Forto, indirektno, obećao inspektoru SIPA-e, Jasminu Krnjiću, da će zaposliti njegovu suprugu. U zamjenu za to, inspektor je navodno pristao da “kontroliše” istragu koja je bila usmjerena protiv ministra Bojana Bošnjaka. Ove optužbe su izazvale veliku pažnju i otvorile nova pitanja o korupciji i trgovini utjecajem među političkim i sigurnosnim institucijama.
Vještačenje telefona Adnana Medića, koji je bio posrednik u ovoj situaciji, otkrilo je prepiske koje ukazuju na dogovore između Forta, Bošnjaka i Krnjića. Medić je, naime, bio ključna figura koja je povezivala sve strane, a pronađene poruke između njega i Edina Forta jasno pokazuju da je predsjednik Naše stranke bio uključen u pokušaj manipulacije istragom. Edin Forto je, u kontekstu zapošljavanja supruge inspektora SIPA-e, jasno naveo da se ona može prijaviti na konkurs u Kantonu Sarajevo. Međutim, u ovom trenutku, Forto je negirao bilo kakve optužbe o trgovini utjecajem, tvrdeći da nije poznavao inspektora Krnjića, niti je nudio bilo kakve usluge.
Takođe, ključne informacije o cijelom slučaju uključuju i detalje o istražnoj radnji SIPA-e, koja je uslijedila nakon što su se počele sumnjati nepravilnosti u vezi sa Bjelašnicom. Ministar Bojan Bošnjak, koji je bio osumnjičen za zloupotrebu položaja jer je davao pozitivno mišljenje o urbanističkim projektima na Bjelašnici, također je bio uključeni u ove manipulacije. Forto je navodno vršio pritisak na Bošnjaka da potpiše dokumente koji bi omogućili legalizaciju nezakonitih građevinskih radova, dok je Bošnjak u svom postupku brisao mnoge poruke kako bi prikrio tragove.
Nakon što su mediji izvijestili o trgovini utjecajem, Forto je reagirao službenim saopštenjem, u kojem je odbacio sve optužbe, tvrdeći da nikada nije nudio nikakve usluge ili protuusluge inspektoru SIPA-e. U svom saopštenju, Forto je naglasio da je predsjednik stranke i da je imao sastanke sa izabranim i imenovanim osobama, što, prema njegovom mišljenju, ne znači da se miješao u istražne procese. Takođe, ističe da je sve optužbe smatrao pokušajem medijske diskreditacije i najavio podnošenje tužbi za klevetu.
Međutim, vještačenje telefona i dalja istraživanja, uključujući analize od strane SIPA-e, pokazala su da su tvrdnje Edina Forta neistinite. Istražitelji su utvrdili da je Forto zaista imao kontakt s inspektorom SIPA-e i sugerirao mu da njegova supruga treba aplicirati na kadrovske pozicije u administraciji Kantona Sarajevo, što je jasno ukazalo na njegovu ulogu u cijeloj situaciji. Ova nova saznanja donose dodatnu dubinu istrazi i potvrđuju tvrdnje da je Naša stranka bila uključena u trgovinu utjecajem s ciljem političkih i financijskih koristi.
Nadalje, Tužilaštvo KS je prošlog tjedna izdalo saopštenje u kojem je najavljeno da će od suda zatražiti mjere zabrane za Bojana Bošnjaka, uključujući zabranu obavljanja službenih dužnosti u Ministarstvu komunalne privrede. Ove mjere zabrane uključuju i zabranu kontakta sa članovima Naše stranke, koji su, prema istražnim podacima, uključeni u cijeli slučaj. Ove mjere su donesene kako bi se spriječilo dalje uticanje na istragu i ometanje pravde.
Zaključno, cijeli slučaj izazvao je veliku uzbunu u političkim i sigurnosnim krugovima Bosne i Hercegovine, a nova otkrića dodatno potkrepljuju sumnje u trgovinu utjecajem i političku korupciju. Ovaj slučaj će zasigurno imati dugoročne političke i pravne posljedice za sve uključene, a istraga će nastaviti da razjasni sve okolnosti i uloge u ovom skandalu.
Cijeli slučaj također ističe ozbiljnu zabrinutost u pogledu transparentnosti i odgovornosti političkih lidera u Bosni i Hercegovini, posebno u kontekstu javnih funkcija i njihovih interakcija s državnim institucijama. S obzirom na ozbiljnost optužbi, potrebno je da nadležne institucije provedu temeljitu istragu i donesu odgovarajuće pravne mjere kako bi se spriječile slične nepravilnosti u budućnosti. Građani i javnost imaju pravo da zahtijevaju jasnoću i odgovornost od svojih političkih predstavnika, a ovaj slučaj samo dodatno potvrđuje važnost borbe protiv korupcije i političkog utjecaja na pravosudne procese. Očekuje se da će daljnji razvoj ovog slučaja imati značajan utjecaj na političku klimu u zemlji, jer se ovakvi skandali ne mogu zanemariti bez ozbiljnih posljedica.