Oglasi - Advertisement

Politički prostor Bosne i Hercegovine iznova je potresen intrigantnom tvrdnjom profesora Envera Kazaza, koji je tokom gostovanja u emisiji „BHT Uživo“ iznio procjenu da će Demokratska fronta (DF) na predstojećim izborima kandidirati Zlatka Miletića za hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Ova izjava, iako izrečena uz ogradu da nije zasnovana na direktnim izvorima, već na analitičkoj procjeni, izazvala je niz reakcija i otvorila novo poglavlje u ionako napetom političkom kontekstu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Kazaz je, analizirajući aktuelnu situaciju u vezi s izmjenama Izbornog zakona, ocijenio kako prijedlog HDZ-a vjerovatno neće biti prihvaćen, te da se mora naći kompromisno rješenje koje će podržati većina parlamentarnih zastupnika. Ujedno je upozorio da će se, kako se približavaju izbori, ponovno intenzivirati nacionalističke tenzije, pri čemu je najavio mogućnost da DF pokuša reprizirati scenario iz prethodnih izbornih ciklusa – kandidaturom Bošnjaka za poziciju rezervisanu za Hrvate.

Prema njegovoj tvrdnji, upravo Zlatko Miletić, nekadašnji član DF-a, a danas lider ZNG-a, mogao bi biti taj kandidat. Kazaz se, međutim, ogradio izjavom da ne raspolaže konkretnim dokazima, nego se oslanja na vlastitu političku intuiciju i analizu.

Pojava ove informacije izazvala je lavinu komentara u političkim i medijskim krugovima, posebno imajući u vidu da Miletić već godinama nije član DF-a, te da su njegovi odnosi s Željkom Komšićem – liderom stranke – zahladnjeli još od 2020. godine kada je osnovao novu političku platformu sa Damirom Marjanovićem.

Važno je naglasiti da se priča o mogućoj kandidaturi Zlatka Miletića prvi put pojavila u medijima bliskim HDZ-u, tačnije u jednoj emisiji HB televizije, u kojoj je Jakov Žižić, docent na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu, prvi iznio ovu ideju. Upravo ta činjenica dodatno produbljuje sumnje da se iza ove informacije kriju šire političke igre i interesi, a ne konkretne namjere DF-a.

Ubrzo nakon Kazazove izjave, oglasio se i Zlatko Miletić, reagirajući jasno i oštro. Poručio je da je iznenađen činjenicom da se u trenutku kada Bosna i Hercegovina prolazi kroz teške institucionalne i političke krize, medijski prostor koristi za priče o kandidaturama. U izjavi za portal Radiosarajevo.ba, Miletić je naglasio:

  • Nije izrazio nikakvu ambiciju za tu funkciju;

  • Ne postoji politički dogovor u vezi njegove kandidature;

  • Njegovo ime se koristi kako bi se skrenula pažnja sa stvarnih problema.

Dodao je i da su građani ti koji mu upućuju apele za kandidaturu, ali da do sada nije odgovorio nijednom pozitivno, jer smatra da nije ni mjesto ni vrijeme za takve diskusije. U isto vrijeme, uputio je poruku Kazazu i njegovim „političkim mentorima“, naglašavajući da će, ako i kada odluči nešto u vezi sa svojom eventualnom kandidaturom, o tome prvo obavijestiti javnost.

Miletićeva izjava otvara i dodatna pitanja o motivima iza pokretanja ove priče u ovom trenutku. Da li je riječ o pokušaju destabilizacije određenih političkih saveza, testiranju reakcija javnosti ili možda pripremi terena za buduće koalicije – ostaje da se vidi.

Ono što je jasno jeste da je:

  • Politička dinamika u BiH sve intenzivnija, kako se bliže izbori;

  • Kadrovska pitanja u Predsjedništvu BiH ostaju osjetljivo i sporno pitanje, posebno među Hrvatima koji insistiraju na legitimnom predstavljanju;

  • Zlatko Miletić, bez obzira na svoju zvaničnu distancu od ove priče, ostaje figura koja privlači pažnju i izaziva burne reakcije, kako zbog svog prethodnog angažmana, tako i zbog aktuelne pozicije.

Situacija u kojoj se ova tema otvara bez jasne političke platforme ili zvanične nominacije pokazuje koliko je politički prostor Bosne i Hercegovine podložan spekulacijama i manipulacijama. Ujedno, to je i dokaz da se i sami kandidati nerijetko koriste kao pijuni u širem šahovskom meču u kojem dominiraju stranačke kalkulacije i geopolitičke podjele.

Na kraju, ostaje da se vidi da li će se Kazazova predviđanja obistiniti ili će, kao i mnoge ranije spekulacije, završiti u arhivi političkih nagađanja bez konkretne potvrde. Ipak, jedno je sigurno – politička atmosfera u BiH se već zagrijava, a izborna godina mogla bi donijeti niz iznenađenja i obrta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here