Jovica Radulović, predsjednik Glavnog odbora Srpske demokratske stranke (SDS), iznio je nekoliko važnih stavova o trenutnoj političkoj situaciji u Republici Srpskoj. On je, između ostalog, komentirao napade koje su došli sa strane Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), ukazujući na to da, iako SNSD neprestano optužuje SDS, ova stranka nikada nije bila upletena u političke obračune koji bi mogli dovesti do destabilizacije regije. Radulović je naglasio da se SDS ne protivi donošenju zakona koji je predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, proglasio, jer smatraju da je to njegova ustavna obaveza. Međutim, on je jasno istaknuo da ta odbrana mora biti pravna i diplomatska, a ne u obliku avanturizma koji bi mogao odvesti Republiku Srpsku u još veće probleme.

SDS je, prema Raduloviću, uvijek bila stranka koja je branila ustav Republike Srpske, ali uz odgovornost i mudrost, kako bi se izbjegla daljnja provokacija, sukobi, ili čak međunarodne sankcije. On je također upozorio na to da stranka nikada ne bi postupila kao SNSD iz 1998. godine, kada su zajedno sa NATO snagama izbacivali predsjednika Nikolu Poplašena iz njegove kancelarije. Radulović je naglasio da SDS, iako je politički kreator Ustava Republike Srpske, neće ulaziti u radikalne poteze koji bi mogli izazvati veće političke nesigurnosti. On je posebno kritizirao Dodika zbog njegovog ponašanja, tvrdeći da je on posljednjih godina sustavno ugušio svaki oblik dijaloga i saradnje, što je dodatno podijelilo Republiku Srpsku.

Radulović je također istakao da je SDS, kao odgovorna politička stranka, protiv bilo kakvog avanturizma u vezi s Dejtonskim mirovnim sporazumom, jer smatraju da bi njegovo urušavanje ugrozilo opstanak Republike Srpske. Dodao je da bi bilo neodgovorno slati mladiće na bojišta i dovoditi ih u sukob sa sigurnosnim agencijama poput SIPA-e ili međunarodnim snagama. Mir i stabilnost Republike Srpske su, prema njegovim riječima, na prvom mjestu, a svaki pokušaj da se ugrozi postojeći politički sistem bio bi katastrofalan ne samo za Srpsku, već i za cijeli zapadni Balkan.

On je postavio pitanje SNSD-u kako namjeravaju protjerati SIPA iz njenog sjedišta u Istočnom Sarajevu, naglašavajući činjenicu da ovo područje graniči s Kantonom Sarajevo, u kojem živi više od pola miliona ljudi. Radulović je zabrinut zbog sigurnosti tog stanovništva, koje bi bilo izloženo mogućim nasilnim sukobima u slučaju eskalacije situacije. Zato, kako je naglasio, SDS neće podržati nikakve neodgovorne akcije koje bi dovele do destabilizacije regije. Stranka će, umjesto toga, insistirati na pravnim i diplomatskim mjerama koje mogu osigurati sigurnost Republike Srpske i njenog naroda.

Na kraju, Radulović je pozvao na odgovornost svih političkih lidera, ističući da bi bilo korisno pozvati sve političke stranke na sjednicu Narodne skupštine, kako bi svi zajedno iznijeli svoje stavove i predložili rješenja za trenutnu političku krizu. On smatra da, ukoliko dođe do političkih poteza koji mogu ugroziti stabilnost, svi lideri moraju biti spremni preuzeti odgovornost i osigurati da institucije države ostanu funkcionalne. U tom kontekstu, SDS je jasna – nisu za radikalne promjene, već za odgovorno vođenje politike, koja neće ugroziti sigurnost građana Republike Srpske.

Radulović je u svom obraćanju naglasio da je Dejtonski mirovni sporazum ključan za opstanak Republike Srpske, te da bilo kakvi pokušaji njegovog rušenja ili izmjena mogu imati dalekosežne negativne posljedice. On je izrazio zabrinutost zbog mogućih političkih odluka koje bi mogle dovesti do oslabljivanja međunarodnog ugleda Republike Srpske i njenog statusa u BiH. Prema njegovom mišljenju, radikalni potezi, poput onih koje povremeno najavljuje SNSD, samo dodatno kompliciraju situaciju, jer ne vode ka mirnom rješenju, već povećavaju političku napetost. U tom kontekstu, Radulović se protivi politici koja bi mogla izazvati unutrašnje podjele ili dodatnu izolaciju Republike Srpske na međunarodnoj sceni, što bi dugoročno moglo ugroziti interese Srba u BiH.

U tom smislu, Radulović je također istaknuo da je odgovornost političara da osiguraju stabilnost i da ne donose odluke koje mogu dovesti do ekstremnih posljedica. On je ukazao na to da politička stabilnost nije samo pitanje unutrašnjeg funkcioniranja institucija, već i međunarodnog okvira u kojem se BiH nalazi. SDS je uvijek, kako je naveo, bio garant očuvanja ustavnog poretka i teritorijalne cjelovitosti, ali uz poštovanje prava svih naroda i građana. To znači da bi političari trebali raditi na smanjenju napetosti i izgradnji dialoga između različitih etničkih i političkih grupa, a ne na stvaranju novih prepreka za međusobno povjerenje. Radulović je apelirao na sve da se okrenu diplomatskim rješenjima i rade na smanjenju politiziranja pravnog sistema, jer samo kroz takav pristup može doći do trajnijeg mira i stabilnosti na Balkanu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here