U posljednjim političkim previranjima u Hrvatskoj, pažnju javnosti privukla je vijest o osnivanju nove političke stranke od strane poznatog zagrebačkog advokata Ante Nobila. Ovaj pravni stručnjak, koji se ranije našao u fokusu zbog angažmana u odbrani Milorada Dodika, sada se okreće političkom djelovanju, formalizirajući svoj angažman kroz stranku nazvanu Pravi socijaldemokratski pokret (skraćeno Pravi SDP). Ova informacija izazvala je brojne reakcije u javnosti, a među prvima se oglasio i gradonačelnik Zagreba, Tomislav Tomašević, koji je ovu političku inicijativu povezao s kontroverznim političko-poslovnim planovima i napadima na svoj rad.
U središtu ove političke dinamike nalazi se i tzv. afera Hipodrom, zbog koje je Nobilo podnio kaznenu prijavu protiv Tomaševića. Gradonačelnik tvrdi da ta prijava nema isključivo pravni karakter, već da je dio šire i unaprijed osmišljene političke kampanje s ciljem stvaranja nove političke strukture koja bi, kako navodi, omogućila povratak starih aktera na vlast.
Tomašević je u svom javnom obraćanju na društvenim mrežama istakao nekoliko ključnih optužbi i upozorenja:
-
Kaznena prijava protiv njega nije rezultat pravne brige, već političke računice.
-
Anto Nobilo se, prema njegovim riječima, uključio u političku arenu kako bi uz podršku svoje ekipe omogućio izgradnju niza nebodera na području uz rijeku Savu.
-
Govori o građevinskom lobiju koji pokušava uticati na izbore radi zaštite vlastitih interesa, zanemarujući javno dobro i kvalitetu života građana.
Ove tvrdnje nisu bez osnova u kontekstu aktuelnih političko-poslovnih odnosa u Zagrebu, gdje urbanistički planovi često postaju poligon za političke sukobe i borbu za prevlast među različitim interesnim grupama. Pitanje Hipodroma i s njim povezanih građevinskih projekata već je duže vrijeme u fokusu, jer se radi o atraktivnoj gradskoj lokaciji čija sudbina izaziva veliko zanimanje, kako investitora, tako i građana.
Na osnovu dostupnih podataka, nova politička stranka Pravi SDP je zvanično registrovana 10. aprila 2025. godine, a njeno sjedište nalazi se na adresi Ulica Milana Amruša 7 u Zagrebu. Na čelu stranke je, naravno, Anto Nobilo, što dodatno potvrđuje njegove ozbiljne političke ambicije koje sežu izvan advokatskih okvira.
U kontekstu Nobilove političke prošlosti i aktivnosti, posebno je zanimljivo podsjetiti na njegov angažman u timu odbrane Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, koji je nedavno pravosnažno osuđen. Sud je Dodiku izrekao jednogodišnju zatvorsku kaznu, kao i šestogodišnju zabranu obavljanja funkcije predsjednika entiteta, što baca dodatno svjetlo na politički kontekst i pravosudne posljedice koje uključuju i njegove najbliže saradnike, među kojima je bio i Nobilo.
Ova veza s Dodikom dodatno komplikuje Nobilov politički imidž u očima javnosti i postavlja pitanja o njegovim stvarnim političkim ciljevima. Da li je osnivanje Pravog SDP-a iskren pokušaj revitalizacije socijaldemokratskih vrijednosti, ili je riječ o pokušaju vraćanja političke moći putem zakulisnih dogovora, ostaje da se vidi u narednim mjesecima.
Važno je napomenuti da se Nobilova politička stranka ne bi trebala poistovjećivati s već postojećom Socijaldemokratskom partijom Hrvatske (SDP), iako sam naziv nove stranke očigledno pokušava privući birače lijevog spektra koristeći prepoznatljive simbole i terminologiju.
Ukoliko se ostvare predviđanja da će nova politička platforma pokušati zadobiti podršku kroz političku polarizaciju i konflikt s aktuelnom gradskom upravom, možemo očekivati nastavak medijskog rata između Tomaševićeve administracije i novoformirane političke strukture koju predvodi Nobilo. Ovakva situacija potencijalno može dovesti do:
-
Polarizacije biračkog tijela, posebno u urbanim sredinama poput Zagreba.
-
Politizacije pravnih procesa, gdje će se zakonske procedure sve više koristiti kao sredstvo političkog obračuna.
-
Jačanja građevinskog lobija, koji bi preko političkih struktura mogao pokušati ostvariti prostorno-planske projekte bez javne saglasnosti.
U konačnici, najnoviji događaji ukazuju na sve dublju povezanost između pravosuđa, građevinskog sektora i politike, pri čemu se granice između profesionalnog i političkog angažmana sve više brišu. Odluka Ante Nobila da zakorači na političku scenu predstavlja izazov za postojeće strukture vlasti, ali i test za hrvatsko društvo – da li će dopustiti ponavljanje starih obrazaca pod novim imenima ili će se opredijeliti za transparentnost, odgovornost i javni interes kao ključne principe demokratskog odlučivanja.