Reuf Bajrović, potpredsjednik Američko-evropske alijanse, nedavno je u intervjuu na televiziji Hayat komentirao nekoliko ključnih političkih pitanja koja trenutno dominiraju Bosnom i Hercegovinom. Jedna od tema koja je izazvala značajnu pažnju bila je situacija s firmom Viaduct iz Slovenije, koja je tužila Bosnu i Hercegovinu zbog duga. Bajrović je istakao da je Slovenija u pravu, te da bi prema međunarodnom pravu trebala dobiti svoj novac. Prema njegovim riječima, problem je nastao kada je dug od 2 miliona KM, koji je RS imala prema firmi Viaduct, nenamjerno preobražen u dug koji sada iznosi preko 100 miliona KM. On smatra da je nepravilno postupanje u ovom slučaju ozbiljan problem, te da bi Tužilaštvo trebalo ispitati kako je došlo do ove promjene u iznosu duga.

Bajrović je također ukazao na moguće posljedice u slučaju da BHANSA, agencija odgovorna za aviosaobraćaj, bude privremeno zatvorena. U tom slučaju, kazao je, šteta bi bila nesaglediva, a najizgledniji način za rješenje situacije bio bi namirenje duga putem Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH. On smatra da bi RS trebala podmiriti dug, a ne država BiH, jer je ona strana u tom sporu. Prema njegovim riječima, postoji velika sumnja da su ljudi iz vlasti RS-a umiješani u manipulaciju oko ovog duga, što je u njegovim očima pravi primjer “pljačke”. Bajrović također smatra da je ovo samo jedan od mnogih slučajeva takvih manipulacija i upozorava na potrebu za dubokom istragom u vezi s vlasnicima firme Viaduct i njihovim vezama s određenim političkim akterima u BiH.

U svom razmatranju ove teme, Bajrović je također komentirao odluku Općinskog suda u Mostaru koji je izdao rješenje o zapljeni imovine Centralne banke BiH zbog spora sa Viaductom. On je ovaj potez nazvao “hajdučijom”, jer je, kako kaže, ponašanje u ovom procesu bilo nezakonito i neprihvatljivo. Pitanje odnosa između BiH i Slovenije, kao i političkih pregovora unutar BiH, bilo je također jedno od glavnih tema u njegovom obraćanju.

Bajrović je također dotakao situaciju u vezi s hapšenjem predsjednika RS Milorada Dodika, koji je, kako kaže, na slobodi zahvaljujući neracionalnom ponašanju stranaka koje su ga trebale procesuirati. On smatra da su političke stranke iz Trojke (SDA, SDP, NiP) zapravo odugovlačile s pritiscima na Dodika, čime su mu omogućile da ostane na slobodi. Prema njegovim riječima, ovo je bila očigledna politička igra s ciljem da se Dodiku omogući više vremena za ostvarivanje svojih političkih ciljeva. Bajrović je ukazao da su mediji, koji su bili pod kontrolom političkih stranaka, stvarali lažnu atmosferu i pokušavali skrenuti pažnju s stvarnih problema.

Osvrćući se na izborni zakon, Bajrović je naglasio kako je Dodikovo političko opstanak u BiH od ključne važnosti za Hrvatsku i Srbiju, a posebno za HDZ BiH. On smatra da su Zoran Milanović i Andrej Plenković, predsjednici Hrvatske, u potpunosti podržali Dodika, jer je bez njegovog pristanka, prema njihovim interesima, nemoguće donijeti Izborni zakon koji bi bio u skladu s njihovim planovima. Izborni zakon je, prema Bajroviću, pitanje koje je od ključnog interesa za političku stabilnost Hrvatske, ali i Srbije, jer Dodikovo političko opstanak znači sigurnost za interese tih zemalja u BiH.

Bajrović je u svom obraćanju istakao da Dodik i Čović imaju dugoročnu političku vezu i da je praktično nemoguće da se njih dvojica razdvoje. Prema njegovim riječima, oni su politički pupčanom vrpcom povezani, a sve njihove političke odluke i potezi slijede iz međusobnog dogovora i strateških ciljeva. Ovaj politički brak je za Bajrovića nepokolebljiv i u budućnosti će biti od presudnog značaja za političku situaciju u BiH.

Zaključno, Bajrović je istakao da je trenutna politička situacija u BiH veoma kompleksna i nestabilna. On smatra da je potrebno hitno reformirati politički sistem, kako bi se izbjegli novi politički skandali i ekonomske manipulacije poput onih koje se trenutno događaju. Ukoliko se situacija nastavi razvijati na ovaj način, sudbina BiH bi mogla biti ozbiljno ugrožena, a političke stranke moraju preuzeti odgovornost za vlastiti postupke, kako bi se obezbijedila stabilnost i budućnost zemlje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here