Safet Kešo, zastupnik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, danas je odao počast šehidima na Šehidskom mezarju Kovači, povodom 33. godišnjice odbrane Sarajeva. U izjavi za medije, Kešo je podsjetio na važnost tog dana, koji nije imao samo simbolički značaj, već i ključnu ulogu u odbrani teritorijalne cjelovitosti i suvereniteta Bosne i Hercegovine. Prema njegovim riječima, pred 33 godine, narod je poslao jasnu poruku – da će, uprkos teškim okolnostima, braniti svoju slobodu i pravo na život. On je naglasio da je Predsjedništvo u tom periodu imalo ključnu ulogu u vođenju cjelokupne odbrane zemlje, kako sa vojno-strateškog aspekta, tako i sa moralne perspektive.
Kešo je podsjetio da bi, da nije bilo te odlučnosti i spremnosti naroda da se bori do kraja, današnje političke figure poput Radovana Karadžića držale govore na istim tim prostorima. Ovaj trenutak u historiji Sarajeva, kako je naveo, predstavljao je opredjeljenje za slobodu i pravdu, te je simbolično označavao početak borbe za suverenitet Bosne i Hercegovine, koji je zaustavljen tek na određenim tačkama zemlje.
U njegovim izjavama, posebno su se izdvojile kritike upućene predsjedniku HDZ-a BiH, Draganu Čoviću, u vezi s njegovim recentnim izjavama koje su izazvale reakciju i duboko političko razmišljanje. Kešo je naglasio da namjere iz 1991. godine nikada nisu nestale, aludirajući na sastanke između Slobodana Miloševića i Franje Tuđmana, koji su definirali političke ciljeve tih godina. On je tvrdio da su “rukavice skinute s ruku”, a “maske skinute s lica”, implicirajući da se politika počela voditi otvorenim kartama, bez više skrivanja stvarnih namjera i ciljeva. Prema njegovom mišljenju, u tom kontekstu više nije moguće isključiti nijedan scenarij, pa ni onaj najgori.
U drugom dijelu svoje izjave, Kešo je komentirao trenutnu situaciju u vezi s predsjednikom Republike Srpske, Miloradom Dodikom, koji se trenutno nalazi u bijegu od bh. pravosuđa. Kešo je istakao da međunarodna zajednica ima ključnu odgovornost u rješavanju ovog slučaja. Prema njegovim riječima, međunarodni faktori ne mogu reći “neka se domaći dogovore”, jer je situacija takva da je pomoć EUFOR-a i drugih međunarodnih organizacija neizbježna. Zastupnik u Parlamentarnoj skupštini BiH smatra da međunarodna zajednica mora dati konkretan doprinos u procesima koji uključuju provedbu zakona, uključujući i hapšenje bjegunca od zakona.
Kešo je naglasio da je hapšenje Dodika i njegovih saveznika, koji se protive ustavno-pravnom poretku BiH, od suštinske važnosti za budućnost zemlje. On je pozvao međunarodne faktore da se aktivno uključe u osiguravanje provođenja zakona i stanu na stranu BiH, u njenom nastojanju da ostvari svoje euroatlantske ambicije. Odbacivanje takvih odgovornosti, kako je upozorio, moglo bi imati ozbiljne posljedice, jer bi situacija u zemlji postala još dublje podijeljena, a politička kriza se mogla dodatno produbiti. Prema Keši, međunarodna zajednica mora jasno stajati na stranu BiH i njezinih zakonskih prava, te raditi na stabilizaciji stanja, jer bi svi drugi pristupi bili samo loši koraci prema daljoj destabilizaciji.
U zaključku, Kešo je naglasio da je trenutna situacija u Bosni i Hercegovini vrlo delikatna, te da se svi politički akteri moraju suočiti s posljedicama svojih odluka. Posebno je skrenuo pažnju na odgovornost međunarodnih organizacija koje, po njegovom mišljenju, moraju imati aktivnu ulogu u podršci BiH u procesu njezinog euroatlantskog integriranja i u ispunjavanju svojih međunarodnih obveza. Samostalno suočavanje s izazovima, bez vanjske pomoći, moglo bi, prema njegovim riječima, dovesti do daljnjeg urušavanja ustavno-pravnog poretka BiH i svih njenih nastojanja za boljitak.
U konačnici, Kešo je istakao da je Bosna i Hercegovina u trenutnoj političkoj klimi suočena s ozbiljnim izazovima koji zahtijevaju koordinirane napore svih relevantnih faktora, kako domaćih tako i međunarodnih. Jedinstvo i odlučnost političkih lidera, uz jasnu podršku međunarodne zajednice, ključni su za očuvanje suvereniteta i stabilnosti zemlje. Zastupnik Kešo pozvao je na proaktivnu i odgovornu politiku, koja neće dozvoliti da bilo koji pojedinac ili politička grupacija ugrozi temelje državnosti BiH. Samo kroz zajedničke napore svih strana, BiH može osigurati mirnu budućnost u kojoj će biti poštivana prava svih građana, a integracija u euroatlantske strukture postati realnost.