U Sjedinjenim Američkim Državama, nadležni su pokrenuli ozbiljnu akciju protiv opasne prijetnje koja se nadvila nad stočarsku industriju – vijugavih glista Novog svijeta, parazita koji doslovno jede žive životinje. Ova kriza zahtijeva neobične mjere, pa je odlučeno da se u borbu uključe – milioni sterilnih muha, koje će se raspršivati iz aviona kako bi se spriječila reprodukcija ove smrtonosne vrste.

Uvod u problem počinje povratkom parazitskih glista u Srednju Ameriku 2023. godine, nakon više od dvije decenije odsustva. Panama, Kostarika, Nikaragva, Honduras, Gvatemala, Belize i Salvador suočili su se s novim slučajevima infekcija, što je izazvalo paniku među veterinarskim i zdravstvenim službama. Prijetnja je eskalirala krajem godine kada su zabilježeni slučajevi i na jugu Meksika, u blizini granice s SAD-om.

Američke vlasti su reagirale zatvaranjem luka za trgovinu stokom, bizonima i konjima duž granice sa Meksikom, kako bi spriječile širenje zaraze na domaće farme. Ova mjera bila je privremena, ali dovoljno ozbiljna da pokrene dodatne aktivnosti u okviru nacionalne strategije zaštite stočarstva.

U razradi problema, stručnjaci su se prisjetili metode korištene još 1960-ih i 1970-ih godina, kada je ova prijetnja po prvi put suzbijena. Tada je korištena tehnika poznata kao “sterilna muha”, gdje se muški primjerci štetnih insekata uzgajaju u laboratorijskim uslovima, izlažu zračenju kako bi bili sterilizirani, a zatim se masovno izbacuju iz aviona.

Kako metoda funkcioniše?

  • Sterilizirani mužjaci se pare s divljim ženkama.

  • Ženke polažu jaja koja su neplodna.

  • Bez potomaka, populacija štetočina se postepeno gasi.

Ova metoda je izuzetno efikasna jer ženke vrste Cochliomyia hominivorax, iz koje potiču vijugave gliste, imaju običaj da se pare samo jednom u životu. Stoga, kad naiđu na sterilnog mužjaka, njihova reprodukcija završava neuspješno.

Šta čini ove gliste tako opasnima?

  • Ženka muhe polaže do 300 jaja direktno u otvorenu ranu domaće životinje.

  • Larve se izlegu u roku od 12 do 24 sata i počinju da se hrane živim tkivom.

  • Infekcija se širi brzo, uzrokujući bol, gubitak krvi, sekundarne infekcije, a često i smrt životinje unutar jedne do dvije sedmice.

Statistika koju je objavila Panamsko-američka komisija za kontrolu parazita (COPEG) pokazuje da je od preko 35.000 slučajeva infekcije, čak 83% registrovano kod krava, čineći ovaj parazit direktnom prijetnjom mliječnoj i mesnoj industriji.

U borbi protiv parazita, do sada se oslanjalo na pogon u Panami, koji sedmično proizvodi oko 100 miliona sterilnih muha. Ipak, to nije dovoljno. S obzirom na hitnost situacije, američki zakonodavci i zvaničnici iz Ministarstva poljoprivrede najavili su izgradnju novog sterilizacijskog centra u blizini granice Teksasa i Meksika.

Planirana ulaganja su ogromna:

  • Nova „tvornica muha“ u bazi Moore u Teksasu: 8,5 miliona dolara

  • Glavni proizvodni pogon: 300 miliona dolara

  • Obnova starog sterilizacijskog centra u Meksiku do kraja 2025: 21 milion dolara

Iako su troškovi značajni, stručnjaci naglašavaju da su potencijalni gubici daleko veći. Prema riječima Stephena Diebela, potpredsjednika Udruženja uzgajivača stoke Teksasa, ekonomska šteta bi mogla premašiti 10 milijardi dolara, ukoliko bi epidemija zahvatila stočarstvo SAD-a.

Lista potencijalnih posljedica ako se infekcija proširi na SAD:

  1. Ogroman gubitak stoke (krave, konji, bizoni, pa čak i kućni ljubimci)

  2. Kolaps izvoza žive stoke i gubitak stranih tržišta

  3. Povećani troškovi veterinarske njege i dezinfekcije farmi

  4. Rizik po ljudsko zdravlje u ruralnim područjima

  5. Dugotrajna obnova stada i tržišta

Raspršivanje sterilnih muha sprovodi se pažljivo, uglavnom u ruralnim zonama, kako ne bi bilo rizika za gradsko stanovništvo. Muhe se čuvaju u posebnim rashlađenim kontejnerima i puštaju se iz specijalno opremljenih aviona.

Uprkos izazovima, ima i dobrih vijesti. Dan nakon što je Ministarstvo poljoprivrede SAD-a 18. juna objavilo planove o širenju borbe protiv parazita, trgovačke luke u Arizoni, Teksasu i Novom Meksiku ponovo su otvorene, uz napomenu da je ostvaren značajan napredak u suzbijanju prijetnje prenosi novi.ba

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here