Zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Ramiz Salkić, osvrnuo se na izjavu predsjednika RS-a Milorada Dodika u intervjuu za “Glas Srpske”. Dodik je, među ostalim, iznio stav da bi Bošnjacima bilo bolje da pristanu na razgovore s vlastima RS, konkretno s njim i SNSD-om. Dodik je izjavio da bi Bošnjaci trebali razmisliti o mogućnosti postizanja dogovora sa vlastima RS, jer možda u budućnosti neće imati priliku za takve razgovore. Dodik je također pomenuo da nije siguran hoće li Bošnjaci moći ostvariti sve svoje zahtjeve, sugerirajući da možda dođe trenutak kada će biti “prekasno” za pregovore.
Ramiz Salkić oštro je reagirao na ovu izjavu, upitavši što to Dodik zapravo podrazumijeva pod “prihvatanjem aparthejda i diskriminacije” te upozoravajući da bi ovo mogao biti znak da Bošnjacima prijeti gora budućnost. Salkić smatra da pokušaji zamjene teza u politici Dodika i vlasti RS-a neće promijeniti stvarne činjenice i istinu o situaciji, unatoč tome što neki pokušavaju skrenuti pažnju na lažne narative.
Salkić ističe da vlasti Republike Srpske već dugi niz godina koriste ideje iz devedesetih godina prošlog stoljeća kako bi nastavile s politikom podjele Bosne i Hercegovine. Prema njegovim riječima, RS je ta koja stvara probleme u funkcioniranju države, a ne kako to vlasti RS-a nastoje prikazati – da su oni žrtve. Salkić naglašava da je Dejtonski mirovni sporazum samo osnovni okvir, a da je vlast RS-a dugoročno nastojala uzurpirati prava Bošnjaka kroz diskriminaciju i pokušaje potkopavanja temelja Bosne i Hercegovine.
Salkić u svom odgovoru na Dodikove izjave jasno navodi da je cilj vlasti RS-a radikalizirati Bošnjake kako bi opravdali svoje političke ciljeve. Međutim, smatra da je takav plan propao i da Srbija i RS ne mogu i dalje provoditi separatističke aktivnosti u Bosni i Hercegovini, a da ostanu bez posljedica.
Kroz svoj odgovor, Salkić naglašava da Bošnjaci imaju pravo na miran život u BiH i da je njihov osnovni cilj jednakost u društvu. “Bošnjacima ne treba nikakvo drugo poluvrijeme”, poručuje Salkić, naglašavajući da **Bošnjaci žele samo pravnu državu, poštivanje ustava, provođenje sudskih presuda i jednaka prava za sve građane BiH. Po njegovim riječima, politička priča koju Dodik pokušava plasirati o “drugom poluvremenu” nije ništa drugo nego pokušaj odvlačenja pažnje s separatističkih aktivnosti koje RS provodi.
Salkić također iznosi ozbiljan kritiku prema Dodiku i njegovim sljedbenicima, koji, prema njegovim riječima, nastavljaju veličati osobe koje su presuđene za genocid. On smatra da je ova politika negiranja genocida i krivnje prema Bošnjacima duboko štetna za srpski narod i da vodi u dalju destabilizaciju Bosne i Hercegovine. Dodik i vlasti RS-a, prema Salkiću, svojim postupcima dovode u pitanje temeljne vrijednosti Dejtonskog mirovnog sporazuma i pokušavaju ga rušiti kroz separatističke akcije koje su u suprotnosti s ustavnim poretkom BiH.
Salkić također oštro kritizira Deklaracije koje je usvojio Narodni Sabor RS-a jer smatra da one predstavljaju najveću prijetnju integritetu države. On u ovom kontekstu upozorava da su akcije Dodika u suprotnosti s dugoročnim interesima srpskog naroda, jer bi mogli dovesti do dubljih političkih i ekonomskih problema za sve građane BiH.
U zaključku, Ramiz Salkić poručuje da Bošnjacima nije potrebno “drugo poluvrijeme”, već da im je najvažnije poštivanje zakona, ustava i ljudskih prava svih građana. Politika diskriminacije i podjela koju provode vlasti RS-a nije put prema stabilnosti i miru u zemlji. On apelira na sve građane BiH da odbiju separatizam i da se bore za jednaka prava i opstanak države, naglašavajući da jedini pravi put za Bosnu i Hercegovinu leži u poštivanju temeljnih principa demokratije i pravne države.
U dodatku na prethodni odgovor, Salkić također ističe važnost samoopredjeljenja naroda Bosne i Hercegovine, koje mora biti zasnovano na mogućnosti ravnopravnog života svih naroda unutar jedne države. On naglašava da je mirovni proces nakon rata bio ključan za uspostavu stabilnosti, te da bilo kakvo kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma ili njegovo modificiranje prema interesima samo jednog entiteta ugrožava opstanak Bosne i Hercegovine kao suverene i jedinstvene države. Bošnjaci nisu prijetnja, već zaštitnici mira i jednakosti, te će se, kako Salkić poručuje, nastaviti boriti za ostvarenje svojih prava u skladu s ustavnim i zakonskim normama. On poziva sve političke subjekte u zemlji da ne podržavaju separatizam i da se fokusiraju na izgradnju poštene i stabilne budućnosti za sve građane Bosne i Hercegovine.